1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Suplementacja w ciąży. Czego potrzebuje przyszła mama?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Suplementacja w ciąży, jak również na etapie starań o dziecko, odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej medycynie. Stosowanie witamin oraz minerałów zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zwiększa szanse na prawidłowy rozwój płodu. Co powinien zawierać dobry suplement dla kobiet w ciąży?

Jak się zmieniają zapotrzebowania organizmu w czasie ciąży?

Jak wykazują światowe badania, większość kobiet w ciąży jest świadoma tego, że ich dieta ma znaczący wpływ na rozwój dziecka. Nie jest również tajemnicą, że zapotrzebowanie kaloryczne, jak i zapotrzebowanie na mikro-, makroelementy oraz witaminy w ciąży jest inne niż u kobiet nieciężarnych. Zmiany te wyglądają następująco:

  • Zapotrzebowanie kaloryczne w trakcie I trymestru zwiększa się o ok. 150 kcal/dobę, natomiast w II i III trymestrze o 350 kcal/dobę.
  • Ze względu na zwiększoną oporność tkanek na insulinę może dochodzić do przemijającej hiperglikemii poposiłkowej, a prawidłowe wartości glukozy na czczo są niższe niż u kobiet nieciężarnych.
  • Ze względu na intensywny wzrost płodu oraz łożyska zwiększone jest zapotrzebowanie na białko.
  • W trakcie ciąży zwiększa się osoczowe stężenie cholesterolu całkowitego, fosfolipidów oraz trójglicerydów, które służą jako łatwo dostępny rezerwuar energii.
  • Zwiększa się także retencja wody w organizmie, co może objawiać się obrzękami nóg.

Pamiętaj jednak, że podstawowym źródłem niezbędnych witamin oraz składników odżywczych w ciąży powinna być zdrowa i zbilansowana dieta.

Najważniejsze witaminy w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w rekomendacjach z lipca 2020 roku podkreśla, że suplementacja witamin w ciąży zawsze powinna być dostosowana do ciężarnej oraz wyników jej badań. Specjaliści są również zgodni, że podstawowymi elementami, które należy rozważyć przy suplementacji w ciąży, są: żelazo, kwas foliowy, witamina D, kwasy DHA, a także jod.

W rekomendacjach wskazane jest dawkowanie tych preparatów, jednak zawsze ostatnie słowo należy do lekarza prowadzącego, który najpierw zleci wykonanie niezbędnych badań.

Jak przyjmować magnez i żelazo w ciąży?

Przyjmowanie żelaza oraz magnezu zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego twoją ciążę. Jest to spowodowane przez fakt, że w czasie ciąży nadmiar pewnych substancji może być tak samo szkodliwy dla zdrowia jak ich niedobór. Z tego też powodu wiele kobiet zastanawia się, jak przyjmować magnez i żelazo w ciąży.

powinno się suplementować jedynie w określonych sytuacjach. Należą do nich anemia mikrocytarna, czyli taka, która wywołana jest właśnie niedoborem żelaza, a także obniżone stężenie ferrytyny, nawet przy prawidłowych wartościach hemoglobiny. Aby stwierdzić anemię na wczesnym etapie, zalecane jest wykonywanie regularnych badań morfologii krwi w 15–20., 27–32., 33–37., a także 38–39. tygodniu ciąży, chyba że twój lekarz prowadzący zadecyduje inaczej. Dawki preparatów żelaza są ustalane według określonych standardów i wytycznych.

Chociaż magnez nie należy do preparatów zalecanych do suplementacji w ciąży, to zarówno w przypadku ciężarnych, jak i kobiet karmiących piersią zapotrzebowanie na ten makroelement jest większe. Pamiętaj jednak, aby przed wdrożeniem suplementacji skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który oceni, czy w twoim przypadku istnieje potrzeba takiej suplementacji oraz czy nie występują przeciwwskazania do jej stosowania.

Co powinien zawierać dobry suplement dla kobiet w ciąży?

Nie istnieje jeden idealny suplement dla kobiet w ciąży. Aby zapewnić dostarczenie mikro- i makroelementów, a także minerałów w odpowiednich ilościach – bardzo często lekarz musi dobierać preparaty indywidualnie do potrzeb kobiety.

Witaminy w ciąży, zarówno ich niedobór, jak i nadmiar, mogą bardzo niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, a także twoje zdrowie. Dlatego też pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń swojego lekarza prowadzącego i stosować jedynie te suplementy, które przepisał ginekolog.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze