1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Powiedz sobie „tak”

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Otoczenie nie zawsze cię wspiera, a ty zbyt łatwo dbasz o wszystkich dookoła, a zapominasz o sobie? Toskę o kobiety zacznij od siebie. Wystarczy zrobić kilka prostych kroków, aby poczuć się lepiej.

Żyjemy w świecie, w którym jako kobiety zbyt często słyszymy słowo „nie”. Słyszymy je, kiedy chcemy definiować kobiecość na nowo. Kiedy jesteśmy odważne i silne. Kiedy wychodzimy poza utarte schematy. Kiedy jesteśmy w czymś lepsze. Kiedy przejmujemy kontrolę i robimy coś, co dla mężczyzn jest naturalne, ale dla nas nowe. Kiedy chcemy równego traktowania w każdej dziedzinie: w pracy, w domu i życiu społecznym.

Słyszałyśmy już „NIE” wystarczająco często.

Najwyższa pora to zmienić, aby razem tworzyć świat pełen kobiecej siły, który w zamian powie nam „TAK”. TAK dla niezależnych i odważnych kobiet. TAK dla kobiecej wrażliwości i emocji. TAK dla blisko 4 miliardów kobiet na całym świecie. TAK dla codziennej troski o siebie. TAK dla dbania o swój dobrostan.

Dzień Kobiet to świetna okazja, żebyś zatroszczyła się o siebie z miłością i radością. A co może poprawić kobiecie lepiej humor niż trochę relaksu, pyszny posiłek i rozpieszczająca pielęgnacja? Tym razem nie myśl o innych, tylko stań się pozytywną egoistką. Jesteś ważna i masz prawo zadbać tylko o siebie.

Zacznij od porcji RUCHU, bo twój mózg i ciało go kochają. Kiedy ćwiczysz – a nawet spacerujesz – pół godziny dziennie, od razu czujesz się lepiej, bo zastrzyk hormonów szczęścia, endorfin wprawia ciało i umysł w dobre samopoczucie. Postaraj się wygospodarować chociaż godzinę dwa razy w tygodniu na ćwiczenie tego, co lubisz: jogi, pilatesu, biegania, ćwiczeń fitness. Każda niezbyt intensywna forma ruchu jest dobra, bo wzmocni kręgosłup i zmniejszy stres. A ten ostatni jest naszym największym wrogiem – rujnuje nasze zdrowie i naszą urodę.

Dlatego znajdź też chwilę na WYCISZENIE, MEDYTACJĘ czy po prostu na posiedzenie w ciszy, w pięknym otoczeniu, przy relaksującej muzyce i aromacie wyciszających umysł olejków eterycznych, które najlepiej wąchać, stosując szklany dyfuzor. Poleca go, podobnie jak naturalne olejki eteryczne (dostępne na .) Klaudyna Hebda, aromaterapeutka kliniczna, która od lat pracuje z esencjami roślin. Swoje produkty tworzy w oparciu o wiedzę zielarską z całego świata, badania naukowe o aromaterapii, doświadczenie w pracy z olejkami eterycznymi. Specjalizuje się w aromaterapii emocji.

Produkty Klaudyny są oparte na olejkach eterycznych, czyli najczystszych i stężonych esencjach pozyskiwanych z roślin – liści, kwiatów, łodyg czy kory. Produkuje się je metodą destylacji, tłoczenia lub ekstrakcji – bez żadnych syntetycznych dodatków. Naturalne olejki często działają lepiej niż leki, bo kiedy wdychamy olejek, trafia bezpośrednio do naszych płuc, a wraz z krwią jest rozprowadzany po całym organizmie.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Na przykład olejek tymiankowy oczyszcza drogi oddechowe (bo – w przeciwieństwie do np. syropów – od razu się tam dostaje), a dzięki transportowi w głąb organizmu, zwalcza stany zapalne. Jest to działanie fizjologiczne, ale poza nim olejki eteryczne działają także na obszary w mózgu odpowiedzialne za psychikę. Przypominają nam miejsca, wydarzenia czy ludzi oraz wpływają na nasze emocje – mogą dodawać energii, rozluźniać, delikatnie usypiać. Dyfuzor, którego Klaudyna Hebda używa codziennie od 5 lat, jest szklany i przez to odporny na działanie roślinnych substancji, a do dyfuzji wykorzystuje ciśnienie, a nie temperaturę, dzięki czemu olejki nie tracą swoich właściwości. Ponieważ olejków nie łączymy z wodą, pozwala to na ich wydajniejsze stosowanie oraz daje mocniejszy zapach niż w kominkach zapachowych czy wodnych nawilżaczach.

Znalezienie czasu na chwilę relaksu jest niezwykle istotne, bo na co dzień jesteśmy zabiegane i nadmiernie przeciążone, a jeśli przez dłuższy czas nie mamy okazji do rozładowania stresu i napięć, to one kumulują się w ciele. Zazwyczaj jesteśmy w ciągłym pośpiechu i często nie mamy nawet czasu na sporządzanie pełnowartościowych posiłków dla siebie. Tymczasem ZDROWE ODŻYWIANIE jest kluczowe dla naszego zdrowia. Jeśli ciągle brak ci czasu i przez to podjadasz niezdrowe produkty, to prostym sposobem na dostarczenie sobie energii i składników odżywczych jest nie tylko wspomaganie diety odpowiednimi suplementami, ale też posiłkami. Zadbaj przede wszystkim o dostarczenie codziennej dawki witaminy C, witamin z grupy B, kwasu foliowego i probiotyków, które utrzymają twój organizm, zwłaszcza układ odpornościowy i nerwowy, w idealanym stanie (np. suplementy Probiotyk-Woman-Balance, Witamina B-complex, Witamina C complex dla kobiet firmy Aliness).

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Zaopatrz się też w zdrowe przekąski, batoniki proteinowe czy szejki w proszku na bazie składników naturalnych, witamin i wyciągów roślinnych, np. od Arbonne, które zastąpią pełnowartościowy posiłek. Ponieważ podstawę zdrowej diety stanowią warzywa i owoce, możesz jedną lub dwie ich porcje (powinnaś zjeść 5 porcji po 400 g w ciągu dnia) zastąpić superfood na bazie warzyw i owoców, np. (jedna miarka tego wszechstronnego, wegańskiego produktu w proszku dostarcza mieszankę 36 owoców i warzyw w każdej zielonej porcji), które również znajdziesz w ofercie firmy Arbonne.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

A przed snem, aby się wyciszyć po męczącym dniu, wypij wodę wymieszaną z InnerCalm Arbonne z ashwagandą i szafranem o smaku zielonej herbaty z nutką brzoskwini. Oba składniki mają silne działanie redukujące stres. Przed snem nie zapomnij też o PIELĘGNACJI. Na twarz nałóż najpierw delikatny peeling z probiotykiem, który lekko złuszcza, ale też dba o mikrobiom skóry, a na tak przygotowaną twarz nałóż łagodząca maskę do skóry wrażliwej i naczynkowej od Solverx.

Zatroszcz się o siebie chociaż w ten jeden dzień, a z pewnością nabierzesz apetytu na więcej.

Kalendarz Profilaktyki Zdrowia

Dla kobiet w wieku 30+, 40+ i 50+. Kalendarz przygotowała dr Agnieszka Nalewczyńska – ginekolożka z Kliniki Estebelle w Wilanowie (#kobiecykalendarz, @drnalewczynska)

„Dziewczyny zapraszam Was do wyzwania #dzienkobiet: badania profilaktyczne które powinnyście zrobić w tym roku!”

BADANIE PIERSI

Czyli oglądanie piersi oraz badanie dotykiem należy wykonywać co miesiąc, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. w 6-9 dniu cyklu. Badanie USG piersi wykonuj profilaktycznie co rok.

BADANIE CYTOLOGICZNE

Jest to najlepsze badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Warto też wykonać badania w kierunku HPV – celem oceny jest to, czy jesteśmy w grupie większego ryzyka.

APPKAMIESIĘCZKOWA

Teraz telefon wie o nas wszystko. W tym wypadku jest to wiedza potrzebna. Warto przeanalizować raz do roku nasze cykle, ich długość i obfitość. Jest to przydatna informacja dla ginekologa. Jeśli cykle zaczynają być nieregularne, zrób FSH oraz estradiol w 3 dniu cyklu.

BADANIA OGÓLNE

Raz do roku zrób pomiar ciśnienia tętniczego. Raz na dwa lata – morfologię, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu. Raz na pięć lat – pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL i LDL, a także trójglicerydów oraz RTG klatki piersiowej.

DERMATOLOG

Raz do roku wybierz się na przegląd dermatoskopowy swoich znamion.

STOMATOLOG

Dwa razy do roku warto zrobić przegląd stomatologiczny i wyleczyć ewentualne nieprawidłowości.

OKULISTA

Raz na 2 lata warto zrobić badanie kontrolne wzroku i badania dna oka.

Dodatkowo kobietom w wieku 50+ zalecam:

BADANIA OGÓLNE

Raz do roku – pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL i LDL, a także trójglicerydów , także TSH i EKG. Raz na 2–3 lata – RTG klatki piersiowej. Raz na 5 lat – kolonoskopia. Raz na 10 lat – densytometria (pomiar gęstości kości).

BADANIE PIERSI

Raz na dwa lata mammografia – według zaleceń NFZ.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze