1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Menopauza – naturalnie…

Menopauza – naturalnie…

Jedno jest pewne – kobiety, które przechodzą przez menopauzę z pogodą ducha i uśmiechem na twarzy, znoszą ją lepiej niż te, które się przeciwko niej buntują czy próbują jej zaprzeczać.(Fot. iStock)
Jedno jest pewne – kobiety, które przechodzą przez menopauzę z pogodą ducha i uśmiechem na twarzy, znoszą ją lepiej niż te, które się przeciwko niej buntują czy próbują jej zaprzeczać.(Fot. iStock)
Menopauza – na samo brzmienie tego słowa niektóre z nas wzdrygają się. Dlaczego? „Bo wejście w ten okres oznacza  koniec kobiecości”, „Bo menopauza musi być czasem męki i cierpienia” – to tylko dwa z bardzo wielu mitów, które krążą wokół tego etapu życia. Tak, mitów, bo ani jeden ani drugi nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Menopauza to bardzo sprawiedliwe zjawisko – dotyczy każdej z nas. To, co warto podkreślić przede wszystkim– nie jest chorobą, ale naturalną fazą życia. Zatem menopauzy się nie leczy. Natomiast, w zależności od tego, jak silne są u nas jej objawy można swój organizm wspomagać, by pozbyć się tych utrudniających codzienność.

By sprawdzić, co Polki wiedzą o menopauzie kilka lat temu przez ARC Rynek i Opinię przeprowadzone zostały badania. Wzięły w nim udział kobiety w wieku 45-55 lat, czyli w okresie, kiedy w organizmie kobiety zachodzą zmiany związane z przekwitaniem.

Badanym podano definicję menopauzy oraz , które często utrzymują się kilka lat przed i po ostatniej miesiączce. Tylko 49% pań przyznało, że jest po lub w okresie okołomenopauzalnym, 29% zaprzeczyło przekwitaniu, a 24% odpowiedziało, że nie wie jak jest z nimi. Np. 35% badanych nie potrafiło powiedzieć, czy ma zmiany w cyklu miesiączkowym, 47% nie było w stanie ocenić, czy odczuwa uderzenia gorąca, kołatanie serca.

Wyniki badania pokazują, że Polki nie mają dostatecznej wiedzy na temat menopauzy i metod, które mają łagodzić jej skutki. Wskazują również, że wiele z nas wypiera ze świadomości fakt zachodzenia w organizmie naturalnych zmian.

Specjaliści przekonują, że nastawienie Polek do menopauzy ma w dużym stopniu związek z niedostateczną edukacją i zdrowotną. A przecież wszyscy wiemy, co najskuteczniej pozwala nam oswoić niepokój i we właściwy sposób zadbać o siebie i swój komfort – tym kluczem jest wiedza. Im więcej wiedzieć będziemy o menopauzie, tym łatwiej będzie nam przejść przez ten okres.

Jedno jest pewne – kobiety, które przechodzą przez menopauzę z pogodą ducha i uśmiechem na twarzy, znoszą ją lepiej niż te, które się przeciwko niej buntują czy próbują jej zaprzeczać.

Mówiąc najogólniej menopauza stanowi swego rodzaju granicę, po której przekroczeniu kobieta nie może już zajść w ciążę. W organizmie zachodzą istotne zmiany, które mogą objawiać się w różny sposób.

Organizm na nowym etapie

Nie ma jednego wyznaczonego momentu, kiedy rozpoczyna się menopauza. To bardzo indywidualna, osobnicza sprawa. U niektórych kobiet początek menopauzy to nawet 40 rok życia, u innych 55!

Po mniej więcej 30 latach aktywności rozrodczej jajniki stopniowo przestają produkować żeńskie hormony płciowe. Na skutek zmniejszenia ich poziomu krwawienia stają się nieregularne i mogą być obfite (pod wpływem zmian hormonalnych błona śluzowa macicy staje się grubsza).

Bywa, że menopauza mija dość niezauważalnie, ale to rzadkość, bo statystyki są takie, że około 80% kobiet odczuwa jednak rozmaite objawy spowodowane zachwianiem równowagi hormonalnej. Mogą być to na przykład: tzw. uderzenia gorąca, zimne dreszcze, nagłe zaczerwienienia twarzy, nocne poty, kołatanie serca, kłopoty z pamięcią i koncentracją, drażliwość, przygnębienie, problemy z regularnością snu.

To nie są trudności, które należy znosić w milczeniu i z godnością! Przeciwnie, warto wspomóc swój organizm tak, by utrudniające nam codzienność objawy ustąpiły lub zostały zminimalizowane.

Zastosowanie odpowiedniego wspomagania poprawia samopoczucie i pozwala zupełnie normalnie funkcjonować.

Jednym z rozwiązań jest wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej. Jednak badania naukowe pokazują że 80% kobiet zanim zdecyduje się na menopauzalną terapię uzupełniającą(HTZ) a także tych, które rozważają wyjście z terapii hormonalnej chciałoby wypróbować preparaty naturalne. Dlaczego? Towarzyszy nam silne przekonanie, że to co naturalne nie obciąża naszego organizmu, nie przynosi niepożądanych skutków ubocznych. Jednak na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów, warto wiedzieć więc czym się kierować, by wybrać ten dobry, skuteczny.

Dr J. Johnston, brytyjska specjalistka ds. zdrowia kobiet z Aberdeen Royal Infirmary and Breast Screening Centre określiła cztery podstawowe kryteria, którymi pacjentki powinny kierować się przy wyborze preparatów naturalnych:

1. Produkt powinien posiadać badania kliniczne potwierdzające jego skuteczność i bezpieczeństwo;

2. Powinniśmy posiadać wiedzę na temat jego ewentualnych działań niepożądanych oraz interakcji z innymi preparatami;

3. Preparat powinien posiadać ściśle określoną dawkę substancji aktywnej, powinna być ona wystandaryzowana, czyli znormalizowana w każdej tabletce;

4. Preparat powinien być wytwarzany przez wiarygodnego producenta, który jest w stanie dostarczyć pacjentowi wszystkich potrzebnych informacji.

Produktem, który wypełnia powyższe kryteria jest suplement diety Promensil Forte. Preparat w każdej tabletce zawiera 80 mg bioaktywnych izoflawonów z Stosując go jesteśmy absolutnie pewne, co dokładnie przyjmujemy. Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu zostało sprawdzone przez niezależne ośrodki medyczne w 19 badaniach klinicznych, w badaniach uczestniczyło ponad 1 500 kobiet. Jednak, specjalnie dla polskich pacjentek, produkt poddali ocenie także profesorowie ginekologii i endokrynologii z Polskiego Stowarzyszenia Menopauzy i Andropauzy. Uznali oni jednomyślnie, że warto rozważyć jego zastosowanie u tych kobiet, których jakość życia uległa istotnemu pogorszeniu z powodu objawów związanych z menopauzą, a które nie mogą lub nie chcą stosować hormonalnej terapii menopauzalnej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze