1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Piersi po ciąży. Rozmowa z chirurgiem plastykiem dr Grażyną Nasińską-Jurek

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Po ciąży i karmieniu, lub po prostu z upływem czasu, piersi tracą jędrność, zmienia się ich kształt i nagle znajdują się niżej, niżbyśmy chciały. O liftingu piersi z użyciem biologicznej siatki GalaFLEX oraz modelowaniu piersi implantami mówi dr Grażyna Nasińska-Jurek, specjalistka w dziedzinie chirurgii plastycznej z Kliniki Dr Szczyt.

Po ciąży i karmieniu piersi często tracą kształt, jędrność. Zabiegi kosmetyczne nie pomagają w takim wypadu. Co możemy zrobić?
Po ciąży i karmieniu zawsze dochodzi do zmian biustu, ale te zmiany są różnego stopnia. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieć kolejne dzieci. Drugim pytaniem jest, czy osiągnęłyśmy docelową wagę ciała. Gdy chcemy lekko wypełnić pierś i czekać na następną ciążę, dobrym rozwiązaniem jest przeszczep tkanki tłuszczowej – jednak wymaga on miejsca dawczego (z którego można pobrać tkankę tłuszczową) oraz niewielkich zmian w dobrze rozwiniętej piersi. Wszystkie większe zmiany tkanek: zwiotczenie, rozstępy, opadanie – wymagają zwykle kompleksowego podejścia chirurgicznego. Procedury chirurgiczne, które stosujemy, to: redukcje piersi, podniesienie piersi oraz rekonstrukcja objętościowa implantem, czasami ze wzmocnieniem tkanek siatkami chirurgicznymi, np. siatkami GalaFLEX. Zniszczenia tkanek w trakcie ciąży, spadku wagi ciała są nieodwracalne, a ich stopień możemy określić po 6 miesiącach od zakończenia karmienia; samą operację polecam wykonać po roku. Zauważyłam, że kobiety często nadal obniżają swoją wagę ciała, co wpływa na stan tkanek piersi i wcześniejsze decyzje operacyjne ograniczają efekty, które się niestety pogarszają.

Jak dokładnie wygląda procedura liftingu?
Lifting piersi to różne operacje. Jedne polegają jedynie na korekcji pokrycia skórnego, natomiast gruczoł pozostaje niezmieniony. Niestety efekt estetyczny takiej operacji jest nietrwały, bo tkanki gruczołu nadal wracają do poprzedniego ułożenia. Bardziej skuteczne są podniesienia z modelowaniem tkanek, co wymaga pocięcia gruczołu. Tkanki dodatkowo można wzmocnić i wymodelować biologiczną siatką GalaFLEX założoną na dolną część wytworzonej piersi. Lifting unosi i pozwala modelować pierś, ale nie zmienia jakości tkanek. Spotykam się z wiarą w możliwość powrotu do stanu przed ciążą, a jest to całkowicie niemożliwe. Natomiast poprawa wyglądu jest możliwa. Gdy zastosuje się wzmocnienie tkanek wspomnianą siatką, uniesienie tkanek będzie znacznie bardziej efektywne i trwalsze.

Lifting czy powiększanie piersi? Czy te procedury można połączyć i w jakich przypadkach jest to rekomendowane?
W przypadku piersi które straciły swoją objętość i w których zaobserwować można niewielkie obniżenie gruczołu, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie implantów piersi. Brew panującemu przekonaniu, zastosowanie implantów nie ma wpływu na możliwość kamienia piersią ale bywa, że kolejna ciąża zmienia wygląd piersi na tyle że część kobiet decyduje się na ponowną operację.
Gdy nie chcemy mieć więcej potomstwa postępowanie zależy od stanu piersi. Zdarzają się tak duże zwiotczenia, opadania i wady rozwojowe, które wymagają etapowej korekcji – podniesienia z modelowaniem gruczołu, a po roku wypełnienie z implantem często z zastosowaniem siatek chirurgicznych, bo tkanki mimo korekcji nadal mają znacznie obniżoną wytrzymałość mechaniczną.

Jak wygląda dobór implantów? Czy można się do nich w jakiś sposób „przymierzyć”?
Jest wiele możliwości, ale każdy chirurg wybiera system, który jest dla niego najbardziej efektywny. Ja kieruję się wymiarami ciała, budową, pokryciem tkankowym i oczekiwaniami. Doświadczenie ma duże znaczenie, ale istniejące ograniczenia są istotne. Są warunki anatomiczne, w których efekty będą zawsze pozytywne, są i takie, w których trzeba zastosować triki chirurgiczne. Przymierzenie do wielkości piersi najlepiej zrobić, zakładając większy, usztywniany biustonosz w sklepie bieliźniarskim. Innym sposobem jest zakładanie w trakcie konsultacji sizerów – kształtek pokazujących pierś po założeniu konkretnego implantu. Takie przymierzenie daje możliwość pokazania efektu, ale w ograniczonym zakresie. Przymierzanie ich i ocena są bardzo pobieżne i wymagają wyobraźni. Jeden więcej rozmiar implantu jest tylko niewielkim powiększeniem i aby powiększyć o rozmiar miseczkę, trzeba zwiększyć implant o 3–4 rozmiary.

Firma Mentor, z której produktów korzystamy, oferuje 12 typów implantów okrągłych i 9 typów anatomicznych, a każdy z typów występuje w kilkunastu rozmiarach dlatego posiadanie kształtki do każdego istniejącego implantu jest trudne do zrealizowania. Parę lat temu używałam programu komputerowego do doboru implantów, ale wybory były bardzo zachowawcze jak na wymagania zgłaszających się kobiet.

Kiedyś mówiło się, że implanty trzeba wymieniać po pewnym czasie ze względów bezpieczeństwa – czy tak jest nadal, czy może technologia się zmieniła?
Technologie wszelkich wyrobów medycznych podlegają ciągłej ocenie i poprawie technologicznej. Wcześniejsze silikony płynne zmieniono na silikon usieciowiony, którego gęstość jest zróżnicowana w zależności od typów implantów, jakie znajdują się w ofercie danego producenta. W odpowiedzi na różne potrzeby pacjentek firma Mentor stosuje 4 rodzaje (poziomy gęstości) wypełnienia silikonowego. Poszczególne rodzaje wypełnienia determinują właściwości danego implantu i nadają mu odpowiednie cechy. Na przestrzeni lat zmieniła się również wytrzymałość implantów, a firmy takie jak Mentor, stawiające bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, oferują dożywotnią gwarancję na swoje wyroby.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji?
Rekonwalescencja jest różna, ale standardowo ograniczenie wysiłku fizycznego powinno trwać ok. miesiąc. Do pracy można wrócić po 2 tygodniach. Gdy stosujemy implanty piersi, ograniczenia większego wysiłku fizycznego wydłużają się do 3 miesięcy. Ułożenie piersi i namnożenie tkanek to ok. 4–6 tygodni, natomiast przebudowa blizn wewnętrznych i zewnętrznych to kwestia około roku, bo tyle trwa prawidłowy proces gojenia. Ból dotyczy właściwie tylko przypadków pierwotnego założenia implantów, bo podniesienia piersi, redukcje i wymiany implantów są właściwie niebolesne. Zwykle istotna bolesność trwa 3–5 dni, ale większość pacjentek bardzo dobrze znosi ten około tygodniowy dyskomfort.

Kobiety często boją się widocznych blizn. Czy jest to rzeczywiście tak duży problem?
Blizny są naturalną konsekwencją przecięcia tkanek, natomiast rozstępy skórne to też blizny, dlatego gdy piersi są nimi pokryte, nie warto się bać blizn, bo będą gubić się w siatce rozstępów skórnych. W piersiach bez rozstępów skórnych blizny mogą być problemem, ale współczesne metody, m.in. laseroterapii, są dużym wsparciem w ich kamuflażu. Mam doświadczenia z lepszym akceptowaniem przez pacjentki ładnego kształtu piersi nawet z blizną niż gorszego kształtu z mniejszą blizną.

Jak możemy dbać o piersi po zabiegu, żeby zmniejszyć widoczność blizn?
Współpraca z fizjoterapią estetyczną jest podstawą w uzyskaniu ładnego wyglądu blizn i szybkiego ustawienia piersi oraz rozluźnienia blizn wewnętrznych. Oczywiście poza tym chirurg daje zalecenia dotyczące noszenia biustonosza z pasem i natłuszczania blizn i skóry. Stosowania maści i silikonów oraz ochrony przed mikrourazami, szczególnie w pierwszych tygodniach po operacji. Każda blizna przechodzi przebudowę i po ok. roku jest mało widoczna.

Zarówno lifting, jak i powiększanie piersi są popularnymi zabiegami. Jakie są reakcje kobiet, które mają już „nowe”, wymarzone piersi?
Dla mnie, mimo że jestem kobietą, było początkowo zaskakujące, że właściwie każda kobieta robi piersi dla siebie i gdy poprawi ich wygląd lub je sobie zafunduje, zmienia całkowicie podejście do siebie. Kobiety tak znacznie poprawiają swoje poczucie wartości, że czasami trudno je poznać na pierwszy rzut oka, bo zmienia się ich zachowanie i postawa ciała. Siła wstydu z braku lub deformacji piersi jest ogromna, powoduje czasami znaczne wycofanie i niską samoocenę. Oczywiście trzeba pamiętać, że efekty korekcji są zawsze, ale oczekiwania czasami są za duże, bo mamy różne warunki wyjściowe.

Konsultacje na forum są tylko poznaniem doświadczeń innych kobiet, a każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Ten sam obwód pod biustem może być przy różnych wymiarach piersi, bo klatka piersiowa może być różnych kształtów. Natomiast implanty okrągłe wcale nie są panaceum na opadanie piersi, a wręcz odwrotnie. Duże piersi ustawione wysoko z wypełnioną górą nie są wcale naturalnego wyglądu.

Niektóre pacjentki chcą poprawić wygląd swoich piersi, ale zależy im na jak najbardziej naturalnym efekcie. Bardzo często jestem w stanie osiągnąć go poprzez podniesienie piersi z użyciem siatki GalaFLEX. Ażurowe, biowchłanialne rusztowanie biologiczne podtrzymuje modelowany gruczoł i powoli wchłania się w ciągu dwóch lat. W miejscu wszczepionej siatki wytwarza się dodatkowa warstwa dojrzałego kolagenu, który wzmacnia w sposób naturalny tkanki piersi i biust pozostaje dłużej na odpowiedniej wysokości.

Dr Grażyna Nasińska-Jurek, specjalistka w dziedzinie chirurgii plastycznej z Kliniki Dr Szczyt (Fot. materiały prasowe) Dr Grażyna Nasińska-Jurek, specjalistka w dziedzinie chirurgii plastycznej z Kliniki Dr Szczyt (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze