1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Tampony to luksus? Niemiecki start-up walczy z dyskryminacją podatkową

(Fot. Zrzut ekranu z profilu IG d_and_ad)
Niemiecki kobiecy start-up walczy o obniżenie podatków na tampony. Wybrał metodę niekonwencjonalną, ale wygląda na to, że skuteczną.

Czy tampony są dobrem luksusowym? W Niemczech uznano, że tak. I – jak inne dobra luksusowe – opodatkowane są 19-procentowym podatkiem. Co, rzecz jasna, ma konsekwencje widoczne w cenie produktu. Start-up The Female Company postanowił na to odpowiedzieć… wydając książkę. Kiedy ją otworzysz, znajdziesz w wydrążonych stronach 15 tamponów. Bo podatek na książki wynosi tylko 7 procent. Pierwszy nakład wyprzedał się w ciągu jednego dnia. Drugi – w ciągu tygodnia. Sprzedano na razie 10 tysięcy egzemplarzy. Mało który tytuł ma takie wyniki!

Współzałożycielka start-upu Ann-Sophie Claus powiedziała, że wpadli na pomysł „The Tampon Book” po ponad roku pracy nad podnoszeniem świadomości na temat podatku od tamponów i po zebraniu ponad 175 tysięcy podpisów pod petycją wzywającą rząd do zmniejszenia opłat. – Zdaliśmy sobie sprawę, że tak naprawdę nic się nie zmieni – mówi Claus. – Niemiecki minister finansów Olaf Scholz odpowiedział, że nie obniży podatku, ponieważ nie może zagwarantować, że firmy i tak nie przeniosą tych kosztów na konsumentki.

„The Tampon Book” kosztuje tylko 3,11 euro. Sto kopii wysłano do członków Bundestagu. Książka, poza tamponami, zawiera opowieści o menstruacji od czasów biblijnych do współczesnych.

– Moje postacie to dumne, pewne siebie kobiety niewstydzące się miesiączki – powiedziała Ana Curbelo, która razem z AlicLäuger stworzyła ilustracje do książki. – Chcę, aby kobiety zobaczyły siebie.

– Historia menstruacji była pełna niedopowiedzeń – uzupełnia Ann-Sophie Claus. – Dlatego miesiączka stała się tematem tabu. Ale w ostatnich latach my, kobiety, sprzeciwiamy się takim mitom… O podatku od tamponów zadecydowano w 1963 roku: głosowało 499 mężczyzn i tylko 36 kobiet. Czas zakwestionować takie decyzje.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze