1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Skurcze mięśni – jak sobie z nimi radzić?

(Fot. materiały partnera)
Przeważnie trwają kilka, kilkanaście sekund i towarzyszy im silny ból – tak w skrócie opisać można skurcze mięśni. Są na tyle powszechną dolegliwością, że zapewne niemal każdy z nas miał z nimi styczność. Ostatnio skurcze męczą cię dość często? Zastanawiasz się, skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Sprawdźmy!

Bolesne skurcze mięśni: przyczyny

Nagłe, silne kurczenie się mięśnia i jego pozostawanie w napięciu określa się skurczem. Taki stan może być wywołany kilkoma różnymi przyczynami. Najczęściej są to objawy nieprawidłowej diety, ubogiej w ważne dla organizmu witaminy i minerały. Niezbilansowane posiłki i różnorodne używki nie dostarczają niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni elementów, a często wręcz przyczynią się do ich nadmiernego wypłukiwania.

Skurcze mięśni mogą pojawiać się również na wskutek silnego, często również długotrwałego stresu. Są one także reakcją na nadmierny wysiłek fizyczny czy nawet zbyt długie siedzenie w nieprawidłowej pozycji. Co więcej, skurcze mogą pojawiać się w odpowiedni na przyjmowanie niektórych leków czy chorób, z jakimi się zmagasz.

Co na skurcze mięśni?

Skurcz mięśnia to niezwykle niekomfortowa sytuacja, ponieważ nikt z nas nie jest w stanie samodzielnie go kontrolować. Gdy już się pojawi, zmuszeni jesteśmy go przeczekać. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie go oraz szybsze zniwelowanie, jeśli się zdarzy. Jakie?

Profilaktyka przede wszystkim, czyli minerały i witaminy w odpowiednich dawkach

Witaminy i minerały odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Skurcze mięśni powodowane ich niedoborami można w bardzo prosty sposób zniwelować – stawiając na dobraną suplementację. Pomogą ci w tym witaminy i minerały z apteki, których skład będzie dopasowany do wsparcia prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Jakie minerały w tabletkach wybrać? Skurcze bardzo często wywołuje niedobór magnezu, który skutecznie wypłukuje np. kawa. Bardzo ważną rolę w mięśniach odgrywają również potas, wapń i sód, jeśli więc nie masz pewności, że dostarczasz ich odpowiednie ilości wraz z posiłkami, postaw na suplementację.

Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że do prawidłowego funkcjonowania mięśni potrzebne są także witaminy. Wraz z magnezem czy potasem należy przyjmować takie witaminy w kapsułkach, jak B6, B12, C i D. Kompleksowa suplementacja przyniesie lepsze i szybsze efekty, uwalniając cię od bolesnych skurczy.

(Fot. materiały partnera)

Jak pokonać skurcz? Postaw na automasaż i ćwiczenia rozciągające!

Bywają sytuacje, w których nawet systematyczna suplementacja staje się niewystarczająca, aby skurcze się nie pojawiały. Mogą ci się one przytrafić na przykład przy dużym wysiłku fizycznym czy w sytuacji mocno stresowej. Co zrobić, żeby sprawnie pozbyć się bólu?

Gdy już złapie cię skurcz, zacznij od automasażu. Nawet proste podłużne głaskania czy lekkie rozcierania przyniosą ulgę, jednocześnie skracając trwający ból i niwelując tym samym towarzyszący mu ból. Pamiętaj jednak o tym, by taki masaż wykonywać powoli i delikatnie.

Z łatwością poradzisz sobie z masażem nogi czy ręki, co jednak jeśli skurcz pojawi się na karku? W takich przypadkach postaw na rozciąganie. Pomogą ci w tym ćwiczenia screthingu czy kalisteniki, a także jogi.

Brak witamin i minerałów, niedobory wody, silny stres czy nadmierny wysiłek fizyczny to tylko niektóre z przyczyn, jakie mogą powodować skurcze mięśni. Dbaj o właściwą suplementację i systematyczne ćwiczenia rozciągające, a będą się one pojawiać znacznie rzadziej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze