1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Katar alergiczny czy przeziębienie? Jak je odróżnić?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Katar alergiczny nie jest wywołany wirusami i nie można się nim zarazić. Powstaje w wyniku kontaktu organizmu z alergenem. Ten rodzaj utrzymuje się nawet przez wiele tygodni. Czym różni się od kataru z przeziębienia? Dlaczego katar alergiczny powinien być leczony?

Katar alergiczny a katar zwykły

Nieżyt nosa o podłożu wirusowym lub bakteryjnym trwa 7 dni i jest zaraźliwy. Intensywność objawów zwykłego kataru narasta w ciągu kilku godzin. Zmienia się również postać wydzieliny. Początkowo jest wodnista i przezroczysta. Po około 3 dniach zaczyna gęstnieć i przybiera mleczno-biały, żółty lub zielony kolor.

(inaczej sienny) jest przewlekłą chorobą zapalną. Najczęściej występuje wraz z innymi objawami, takimi jak uczucie blokady w zatokach, ból głowy, kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, światłowstręt, świąd nosa i podniebienia, kaszel. Katar alergiczny nie jest zaraźliwy, a przyczynę jego wystąpienia stanowi kontakt organizmu z alergenem (kurz, roztocza, pyłki, sierść zwierząt, alergeny pokarmowe). Wpływ na intensywność kataru mają również zanieczyszczenia powietrza, np. spaliny samochodowe, dym tytoniowy. Dolegliwość może trwać wiele tygodni, a nawet utrzymywać się przez cały rok, zmieniając swoją intensywność. Wydzielina w katarze alergicznym jest bezbarwna, wodnista i rzadka. U niektórych alergików niemożliwe będzie pozbycie się wydzieliny poprzez zwykłe wydmuchanie nosa, gdyż spływa ona po tylnej ścianie gardła. Obecność kataru siennego stwierdzana jest po charakterystycznej chrypce i chrząkaniu w okresie pylenia. Możliwe są również zaburzenia smaku i węchu.

Katar alergiczny a jakość życia

Nieleczony katar sienny znacznie wpływa na obniżenie jakości życia i samopoczucia alergika. Uniemożliwiając swobodne oddychanie, szczególnie w nocy, przyczynia się do powstania zaburzeń snu, przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją, spadkiem energii i produktywności w pracy. Dodatkowo nieprawidłowo leczony katar alergiczny znacznie zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej. Ciężka postać kataru siennego sprzyja również zakażeniom górnych dróg oddechowych, zapaleniu spojówek oraz rozwojowi polipów w zatokach.

Z uwagi na czas utrzymywania się objawów wyróżnia się okresowy katar alergiczny (do 4 tygodni) i przewlekły katar alergiczny (powyżej 4 tygodni). Bez względu na postać i czas trwania kataru siennego niezbędna jest konsultacja z alergologiem, a następnie wdrożenie leczenia objawowego. Bagatelizowanie kataru alergicznego prowadzi do trwałych zmian w obrębie nosa i zatok, a także utraty ich fizjologicznej funkcjonalności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze