„Czy oni jedzą tylko sałatę?”, „Czy nie chodzą ciągle głodni?”, „Skąd biorą pomyły na te wszystkie kolorowe dania?” – tego typu pytania zadają sobie osoby na tradycyjnej diecie, które nie miały nigdy do czynienia z dietą roślinną. I to właśnie głównie z myślą o nich zorganizowano akcję „Roślinne Wyzwanie”.
– Każdy, kto zapisze się na wyzwanie, przez 30 dni będzie otrzymywał od nas wsparcie w zmienianiu swojej diety na bardziej roślinną. Za pomocą codziennego newslettera, a także w ramach wydarzeń towarzyszących, uczestnicy otrzymają ciekawostki, wskazówki, teoretyczne i praktyczne porady dotyczące zdrowego odżywiania. Pokażemy uczestnikom, że można jeść nie tylko roślinnie i zdrowo, ale także tanio – mówi Karolina Centkowska, koordynatorka Roślinnego Wyzwania. I dodaje: – W ramach wsparcia dla osób niezaznajomionych z tematem przygotowaliśmy Roślinny Starter – broszurę, która stanowi idealną pigułkę wiedzy na temat roślinnego odżywiania dla początkujących. Dzięki naszemu Starterowi każdy może przechodzić na dietę bardziej roślinną w swoim własnym tempie, bazując na merytorycznej wiedzy, ważnych dla zdrowia wskazówkach i pysznych przepisach.
Akcja ma pomóc zmieniać nawyki żywieniowe na zdrowsze. Badania wskazują, że zdrowy styl życia, w tym dieta oparta na nisko przetworzonych produktach pochodzenia roślinnego, może zapobiec ponad 90 proc. przypadków cukrzycy, 80 proc. zawałów, 50 proc. udarów i ponad 30 proc. nowotworów. Dieta roślinna jest także rekomendowana w prewencji i leczeniu między innymi w wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego czy Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kolejnym aspektem akcji jest zwrócenie uwagi na to, że dieta roślinna jest szansą na uratowanie życia milionów zwierząt hodowlanych i poprawę warunków życia kolejnych tysięcy oraz na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Blisko 30 proc. emitowanych dziś gazów cieplarnianych pochodzi z naszego systemu żywnościowego, z czego 80 proc. związanych jest z produkcją żywności zwierzęcej.
Do wydarzenia dołączyć można na stronie https://roslinnewyzwanie.pl/dlazdrowia – po rejestracji uczestnicy przez miesiąc otrzymują newslettery z przepisami na wegańskie dania, wskazówkami, praktycznymi poradami i artykułami.
Organizatorami akcji jest zespół kampanii RoślinnieJemy oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia.