1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wsparcie podczas menopauzy pilnie potrzebne!

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
40 proc. Polek boi się menopauzy [1]. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy oraz wsparcia, które mogłoby zmniejszyć poczucie niepewności. I mimo tego, że wraz z wejściem w ten okres dojrzałości poczucie lęku zamienia się w spokój i akceptację, nieoceniona w tym czasie jest pomoc, jaką kobieta może uzyskać. Ale ta otrzymywana jest inna od tej pożądanej. Jakie więc są oczekiwania, a jak wygląda rzeczywistość?

Menopauza budzi całą paletę emocji. Kobiety, które mają ją przed sobą, czują niepewność, lęk i przygnębienie. Te, które są w trakcie lub po niej, odczuwają przede wszystkim akceptację, spokój oraz równowagę. I o ile po okresie menopauzy kobieta jest bogatsza o wiedzę i nowe doświadczenia, to będąc jeszcze przed tym etapem dojrzałości, może czuć się zagubiona i potrzebuje wsparcia.

Jakie wsparcie dostaję?

Jak wynika z raportu „Menopauza to nie pauza” zrealizowanego przez markę Jasnum, najpowszechniejszym rodzajem wsparcia, jakie otrzymują Polki w okresie menopauzy, jest rozmowa z przyjaciółką/koleżanką (26 proc.). W dalszej kolejności pojawia się rozmowa z lekarzem (21 proc.), oraz z partnerem (15 proc.)2. Tylko co dziesiąta kobieta może liczyć na wsparcie mamy. Blisko 30 proc. Polek nie otrzymało w tym czasie żadnej formy pomocy3. Z czego może wynikać fakt, że w pierwszej kolejności zwracamy się z tym tematem do koleżanek? Wyjaśnia dr n. hum. Julita Czernecka, socjolożka:

– Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, mają bardziej rozbudowane sieci wspólnotowe, w których funkcjonują – siostry, przyjaciółki, znajome z pracy, sąsiadki. Tych kobiecych kręgów jest wiele i spełniają bardzo istotną rolę – udzielają wsparcia – zarówno tego codziennego, jak i w trudnych momentach. Głównie to wsparcie emocjonalne, ale i polegające na dzieleniu się wiedzą. Podobnie w przypadku menopauzy – w pierwszej kolejności zwracamy się ku kobietom, które mają już ten proces za sobą lub są w jego trakcie. Dzielenie się wiedzą, przy równoczesnym otrzymywaniu wsparcia emocjonalnego jest istotne i możliwe dzięki bliskości tych więzi. Świadomość, że bliskie nam kobiety doświadczają tego samego zmniejsza poczucie osamotnienia, obniża poziom stresu i przyspiesza proces akceptacji. Zwłaszcza wtedy, kiedy obserwując inne bliskie kobiety, widzimy pozytywną transformację.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

A co z rozmową z lekarzem? Niestety, najczęściej poruszamy ten temat ze specjalistą dopiero w chwili wejścia w okres menopauzy, zapominając, że pierwszy raz powinno to nastąpić już w okolicach 35 roku życia. To właśnie wtedy mamy szansę, aby odpowiednio przygotować się do okresu nadchodzących zmian. Warto też wspomnieć, że już w okolicach 40 roku życia kobiecy organizm może wysyłać sygnały świadczące o zbliżaniu się nowego etapu dojrzałości. Wtedy też, w tak zwanym okresie premenopauzy, pojawiają się zmiany cyklu miesiączkowania i poczucie zmęczenia4. Niestety, wiele kobiet nie utożsamia ich ze zbliżającym się okresem menopauzy. Dlatego tak istotna jest rozmowa z lekarzem.

Zaledwie 15 proc.5 Polek będących w okresie menopauzy otrzymuje wsparcie od swojego partnera. Co ciekawe, to właśnie pomoc od „drugiej połowy” jest najbardziej oczekiwana przez kobiety.

Wsparcie, jakiego oczekują Polki

Oczekiwania kobiet w zakresie wsparcia podczas menopauzy różnią się od tego otrzymywanego. W pierwszej kolejności oczekujemy rozmowy z partnerem (42 proc.), rozmowy z lekarzem (41 proc.) oraz wsparcia od partnera, ale innego niż rozmowa (34 proc.)6. Wyniki jasno wskazują na dużą rolę mężczyzny we wzajemnym przechodzeniu przez ten etap życia. Bo menopauza nie jest wyłącznie sprawą płci pięknej. O dużym znaczeniu komunikacji mówi również dr n. hum. Alicja Długołęcka, pedagożka oraz edukatorka seksualna:

– Jeśli żyjemy w związku, przechodzenie z jednej fazy życia w drugą i czułe zrozumienie tych procesów dotyczą obojga partnerów. Dlatego warto być uważną na siebie i partnera i nie „zamiatać pod dywan” trudnych emocji związanych ze zmęczeniem, dezorientacją i niepokojem. Zrozumienie i troska ze strony tej drugiej osoby może stanowić bezcenne wsparcie w tym kilkuletnim procesie zmian. Wzajemna otwartość jest nieodłącznym elementem bliskości, również erotycznej. Czułość, zaufanie i akceptacja zmian bardzo sprzyjają wejściu w nową, piękną fazę związku, w której może być dużo miejsca na większe zrozumienie i seksualną otwartość.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Warto dodać, że przejście do nowego etapu dojrzałości nie jest typowe wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni przechodzą przez andropauzę, dlatego wspólna rozmowa na ten temat to nie tylko rodzaj wsparcia, ale też wyraz troski o tę drugą osobę, dlatego tak istotna jest otwartość na rozmowę na ten temat. A jak pokazują wyniki raportu marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza” – 60 proc. Polek nadal wstydzi się rozmawiać o menopauzie7. Aby jednak zapobiec trudnym sytuacjom, które mogą pojawić się w związku z powodu braku komunikacji, od początku warto odrzucić myślenie o tym etapie dojrzałości jako o niezręcznym tabu:

– Pierwszym krokiem do otrzymania wsparcia jest otwartość na temat i rozmowę. Okazuje się jednak, że w tym zakresie jest potężna bariera – ponad połowa badanych kobiet wstydzi się rozmawiać o menopauzie! Niestety uwarunkowania kulturowe sprawiły, że okres dojrzałości u kobiet sprowadzony jest do sfery lekceważących żartów, pomijania w życiu społecznym, a to sprzyja postawie wycofania i milczenia. Na szczęście jest to obszar, na który najprościej wpływać. Obecność pozytywnej narracji na temat menopauzy w dyskursie społecznym będzie ten obraz zmieniaćwyjaśnia dr Długołęcka.

Produkt jest SUPLEMENTEM DIETY.

1 Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza” przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
2 Jak wyżej.
3 Jak wyżej.
4
5 Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza” przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.
6 Jak wyżej.
7 Raport marki Jasnum: „Menopauza to nie pauza” przygotowany przez instytut badawczy Zymetria, 2022 r.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze