1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Udar mózgu – rozpoznać go może dziecko

Bo nawet mały, pięcioletni człowiek, może zostać bohaterem i uratować życie swojego dziadka.(Fot. iStock)
Bo nawet mały, pięcioletni człowiek, może zostać bohaterem i uratować życie swojego dziadka.(Fot. iStock)
W szkołach i przedszkolach dzięki programowi FAST Heroes dzieciaki uczą się, jak zostać superbohaterem. I ani nie jest to przenośnia, ani nie ma w tym przesady. Przy udarze mózgu szybka reakcja ratuje życie.

Ciągle za mało o nim wiemy. A co za tym idzie – lekceważymy objawy. Przechodzimy do porządku nad niepokojącymi sygnałami. Krótkotrwała utrata przytomności? Posiedź, napij się wody, zaraz minie – słyszą chorzy. Boli głowa, jest ci słabo? Połóż się spać, rano będzie lepiej. To może być ogromny błąd. Oczywiście nie każdy ból głowy czy osłabienie zwiastuje udar, ale lepiej przesadzić z ostrożnością. Bo szybka reakcja przy udarze mózgu jest na wagę życia. A na pewno na wagę jakości życia. Jeśli pomoc zostanie udzielona w ciągu pierwszych godzin, szansa na to, że udar nie wyrządzi nam większych szkód, jest naprawdę duża. Dlatego – jak zawsze – podstawową rolę gra edukacja. Im wcześniej przyswoimy wiedzę, tym lepiej. Stąd pomysł na kampanię FAST Heroes, adresowaną do małych dzieci. Zaczyna się w przedszkolu. Bo nawet mały, pięcioletni człowiek, może zostać bohaterem i uratować życie swojego dziadka.

Udar mózgu może być spowodowany zablokowaniem jednej z tętnic – to tzw. udar niedokrwienny lub krwawieniem w mózgu – udar krwotoczny. Oba prowadzą do utraty funkcji neurologicznych, spowodowanego obumarciem komórek mózgowych w danym obszarze.

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności.

Program FAST Heroes kierowany jest do dzieci od pięciu do dziewięciu lat. Uczy miłości, empatii, uważności, ale też pomaga wykształcić praktyczne umiejętności, pomocne w ratowaniu życia. Działa w ponad dwudziestu krajach na całym świecie. Dzieci zapamiętują najczęstsze objawy: nagle opada jedna strona twarzy, nagle słabnie jedna ręka, nagle usta nie są w stanie sformułować i wypowiedzieć słów. W nauce pomagają zabawne ludziki, dzięki którym łatwiej przyswoić wcale niezabawne informacje.

Trzecia edycja programu właśnie się zakończyła – ale organizatorzy podkreślają, że teraz, w lecie, dzieciaki będą mogły (choć, rzecz jasna, wcale im tego nie życzymy) wykorzystać swoją wiedzę. Bo często choć część wakacji spędzają z dziadkami, a właśnie osoby po 70. roku życia są w grupie podwyższonego ryzyka udaru.

Program powstał na Uniwersytecie Macedońskim w Grecji, wspiera go Światowa Organizacja Udaru Mózgu (WSO). Szkoły biorące udział w kampanii zbierają punkty, które umieszczane są w Rankingu Liderów. Prowadzą dwie szkoły ze Słowacji, ale na dziewiątym miejscu jest nasza podstawówka w Rogach, a na jedenastym – w Wydminach.

Więcej informacji na fastheroes.com

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze