1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Życie z HIV

Z HIV można żyć bezpiecznie, długo, nie rezygnując z uprawiania seksu. (Fot. iStock)
Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, ale boją się zapytać. Właśnie zaczął działać portal pozytywnezycie.eu. To platforma edukacyjna dla osób z HIV.

Liczba zakażonych wirusem HIV rośnie. Pokazują to dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego: w pierwszym półroczu roku 2022 liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła aż 880. To dwa razy więcej niż rok wcześniej – w pierwszym półroczu 2021 odnotowano 401 zakażeń.

I wciąż jest wiele osób, dla których pozytywny wynik testu jest dramatem. Nie wszyscy wiedzą, że dzięki odpowiednim lekom – terapii antyretrowirusowej – z HIV można żyć bezpiecznie, długo, nie rezygnując z uprawiania seksu. Terapia to szansa na osiągnięcie niewykrywalnej wiremii. Oznacza to, że choć wirus z organizmu nie znika, jego poziom jest tak niski, że chory staje się osobą niezakażającą.

Ciągle jednak diagnozie towarzyszy lęk, wstyd, do tego stopnia, że osoby zakażone nie tylko nie rozmawiają o tym z bliskimi, ale potrafią ukrywać tę informację nawet przed lekarzem. Portal może być dla nich bardzo ważny. Jest w trzech językach – polskim, ukraińskim i angielskim. Powstał w ramach projektu Akademia Pozytywnego Życia realizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.

„Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji” – mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania dotyczące medycznych aspektów życia z wirusem, zagadnień społeczno-psychologicznych związanych z HIV, praktyczne wiadomości (np. HIV a inne zakażenia), najnowsze doniesienia na temat opieki i wsparcia, a także leczenia osób HIV+, informacje o organizacjach pozarządowych wspierających osoby seropozytywne i oferowanej przez nie pomocy (baza jest stale rozszerzana). Są tu też telefony, maile i adresy stron www najaktywniejszych organizacji pozarządowych wspierających osoby żyjące z HIV na terenie Polski.

„W przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego klienci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, których w Polsce jest 29, dostają od doradców wszystkie niezbędne informacje na temat życia z HIV oraz leczenia. Jednak nie każdy pozytywny wynik wydawany jest w takich warunkach. Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę” – dodała Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony Akademii Pozytywnego Życia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze