1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

W jaki sposób można uzyskać L4 online? Odpowiadamy

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Zwolnienie lekarskie przysługuje pacjentom, którzy są czasowo niezdolni do świadczenia swoich obowiązków zawodowych. Jednak otrzymać je można nie tylko standardowo, w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza, ale też w ramach konsultacji zdalnych ze specjalistą jako L4 online. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet? Sprawdzamy!

Czym jest i jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne online?

Lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie pacjentom, którzy są niezdolni do pracy w związku z własnym stanem zdrowia lub koniecznością zapewnienia opieki bliskim. Zwolnienie można otrzymać nie tylko stacjonarnie, ale też przez Internet, jeśli w opinii lekarza pacjent będzie się do niego kwalifikować. Jak wygląda zwolnienie lekarskie elektroniczne wystawiane przez Internet? Jest to dokument cyfrowy, który nie różni się zupełnie od zwolnień lekarskich wystawianych stacjonarnie.

L4 wystawiane pacjentom przez Internet zawiera informacje o wskazaniach lekarskich (zwolnienie chodzące lub leżące), przyczynie wystawienia zwolnienia, czasie jego trwania itd. Wszystkie te informacje można w dowolnej chwili sprawdzić, o ile pacjent posiada dostęp do Internetu. Wystarczy zalogować się na swoje IKP lub osobisty profil PUE ZUS, a można zyskać dostęp do otrzymywanych zwolnień. Obsługa obu tych portali jest intuicyjna, więc każdy powinien sobie z nią poradzić.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet?

Konsultacje zdalne z lekarzem z możliwością wystawienia L4 przez Internet oferuje dużo placówek medycznych online – otrzymać można np. na stronie l4online.pl. Nie wystarczy jednak jedynie dokonać płatności, aby pacjentowi wystawiono zwolnienie – niezbędna jest konsultacja online. L4 zostanie wystawione tym pacjentom, którzy w opinii lekarza się do niego kwalifikują, czyli są czasowo niezdolni do pełnienia swoich obowiązków zawodowych. Elektroniczne zwolnienia lekarskie, w tym również te online, przysługują ponadto wyłącznie pacjentom z ubezpieczeniem chorobowym, którzy nie wykorzystali w roku kalendarzowym przysługującego limitu L4.

W jaki sposób lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu (lub nie) L4 pacjentowi? Niezbędne jest do tego przeprowadzenie wywiadu medycznego – w przypadku konsultacji zdalnych ma on zazwyczaj postać wywiadu pisemnego. Pacjent zobowiązany jest do uzupełnienia formularza medycznego, czyli udzielenia odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Lekarz natomiast analizuje informacje podane przez pacjenta w formularzu medycznym i na tej podstawie określa, czy pacjent kwalifikuje się do L4, czy też nie.

Wnioskujesz o L4 online? O tym musisz pamiętać!

Nie każdy pacjent, który wnioskuje o L4 online, otrzyma zwolnienie od lekarza. Decydując się na prywatne konsultacje medyczne, pacjent nie płaci za wystawienie L4, ale za kontakt z lekarzem. Wystawienie L4 zawsze jest bezpłatne, jednak o zasadności jego wystawienia zawsze decyduje lekarz.

W momencie wystawienia L4 danej osobie, informacje cyfrowe powiązane z jej numerem PESEL automatycznie są przekazywane podmiotom zainteresowanym. Mowa o ZUS-ie, do którego automatycznie trafia informacja o wystawieniu zwolnienia L4, a także o pracodawcy, który musi prawidłowo pracownika rozliczyć. Pracodawca nie wejdzie jednak w posiadanie danych medycznych „niewygodnych” dla pacjenta, jak np. kod choroby. Otrzymuje on bowiem okrojoną wersję zwolnienia swojego pracownika, która jest mu niezbędna do prawidłowych rozliczeń kadrowych. Jednocześnie pracownik zwolniony jest z dostarczania papierowej wersji zwolnienia pracodawcy, jeśli ten posiada konto PUE ZUS.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze