1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Domowe testy diagnostyczne – co trzeba o nich wiedzieć?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Domowe testy diagnostyczne należą najprawdopodobniej do jednych z najbardziej rozpowszechnionych narzędzi do samokontroli i profilaktyki na świecie. Produkty te są nie tylko bezpieczne, proste, ale i szybkie. Pozwalają zatem uzyskać wynika nawet w około kwadrans. Jak jednak czytać wyniki domowych testów? W poniższym tekście znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Mówi się, że testy do samokontroli są jasne i proste, a mimo to budzą one jakiś obaw. A już zwłaszcza, jak się je ma wykonywać po raz pierwszy. Na szczęście Internet, a przede wszystkim instrukcja obsługi przychodzą ci tutaj z pomocą. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, w tym również, jak odczytywać wynik testu.

Rodzaje wyników

Najczęściej występują dwa rodzaje wyników testów diagnostycznych. Poniżej znajdziesz opis każdego z nich:

  • wynik jakościowy / testy jakościowe – wynik jakościowy pozwoli ci sprawdzić obecność, bądź też jej brak, w badanym materiale (+/-). Wynik interpretuje się jako negatywny albo pozytywny lub potocznie mówiąc ujemny/dodatni. Najbardziej chyba popularnym testem typu jakościowego będzie test ciążowy.
  • wynik półilościowy / testy półilościowe – wynik półilościowy pozwali ci określić zakres stężeń określonej substancji w badanym materiale, np. we krwi. Uzyskany wynik podaje się zatem jako przedział stężeń, w którym mieści się badany parametr/substancja. Przykładem takiego testu może być test na białko CRP.

Interpretacja wyniku testu jakościowego – wskazówki

Teraz zajmiemy się testami jakościowymi, o których była mowa powyżej – czyli na przykład testem ciążowym. Ważne jest to, aby wiedzieć, że na teście tego typu znajdziesz dwie linie – linię kontrolną C oraz testową T. Co one oznaczają:

  • linia kontrolna C – jej zadaniem jest przede wszystkim wskazanie: czy dany test został poprawnie wykonany, bądź też czy do jego wykonania została użyta odpowiednia próbka materiału. W instrukcji obsługi, która zawsze jest dołączona do testu, znajdziesz informację, gdzie dokładnie powinna pojawić się linia kontrolna C, czyli linia, która potwierdza poprawne wykonanie testu (zresztą na teście również jest ona zaznaczona).
  • Linia testowa T – linia ta pojawi się na teście wyłącznie w przypadku pozytywnego, inaczej dodatniego, wyniku badania. W przeciwnym razie nie będzie ona po prostu widoczna na zakupionym przez ciebie teście. Mówiąc w skrócie – na przykładzie testu ciążowego – jeśli jesteś w ciąży, wówczas linia pojawi się zarówno w obszarze kontrolnym C, jak i obszarze testowym T.

Co oznacza wynik pozytywny?

Wynik pozytywny, o którym była mowa powyżej, oznacza nic innego jak obecność badanego czynnika w próbce. Jeżeli zauważysz w okienku wyniku dwie linie, wówczas oznacza to, że w próbce (np. kropelkach moczu), obecne są substancje (np. hormony, przeciwciała czy podniesiony poziom białek), które odbiegają od normy. Wówczas należy skierować swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu bądź też specjalisty w celu potwierdzenia wyniku badania testu diagnostycznego.

Inny wynik – co powinieneś o nim wiedzieć?

Domowe testy diagnostyczne mogą pokazać jeszcze dwa inne wyniki, a dokładnie:

  • wynik negatywny – możesz go rozpoznać po tym, że na teście będzie widoczna wyłącznie jedna linia, a dokładnie linia w obszarze kontrolnym, czyli w punkcie C. Wynik negatywny to nic innego, jak brak obecności badanej substancji w próbce, np. moczu.
  • wynik nieważny – wynik ten można również łatwo rozpoznać na szczęście. Zazwyczaj w przypadku wyniku nieważnego na teście nie pojawia się żadna barwna linia, bądź też pojawia się ona wyłącznie w obszarze testowym, czyli w punkcie T, podczas gdy brak jej w obszarze kontrolnym, czyli punkcie C. Dzieje się to zazwyczaj, gdy test został wykonany nieprawidłowo (to może mieć miejsce w przypadku, gdy: nie dodasz odpowiedniej ilości próbki lub gdy wykorzystasz inny, niż zalecany, materiał biologiczny do badania).

Test półilościowy – interpretacja wyniku

Jak zostało wcześniej wspomniane, wynik półilościowego testu diagnostycznego (a taki test możesz kupić w aptece czy na stronie ) pozwoli ci uzyskać przybliżoną wartość badanego parametru. Zakres pomiaru to nic innego jak rozpiętość pomiędzy najniższym a najwyższym możliwym do uzyskania wynikiem. Zakres ten jest podzielony na równe przedziały. Wynik testu z kolei zostaje umieszczony w jednym z tych przedziałów stężeń i pozwala to na tej podstawie określić stężenie, np. hormonu we krwi.

Powyższe wskazówki z pewnością przydadzą ci się podczas wykonywania testów diagnostycznych w warunkach domowych. Mamy nadzieję, że rozwiały one wszystkie twoje wątpliwości. Pamiętaj jednak, co już tutaj wybrzmiało, że pozytywny wynik testu jakościowego czy też wynik testu półilościowego jest tylko pierwszym krokiem. W następnych powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, by zaczerpnąć odpowiedniej i fachowej porady medycznej. Testy do samokontroli nigdy nie zastąpią wizyty lekarskiej. Warto mieć to zawsze na uwadze. Pamiętaj także o czytaniu instrukcji obsługi do testu – tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze