1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Berberyna – właściwości i zastosowanie. Zielares radzi

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Istnieje wiele metod pozwalających skutecznie zadbać o zdrowie, lecz szczególnie zalecane są te naturalne, takie jak ziołolecznictwo, stosowanie różnych roślin o właściwościach leczniczych. Jest ich całe mnóstwo, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych, korzystnie wpływających na poszczególne układy i narządy naszego organizmu. Dostępne są najczęściej w postaci suplementów diety, jakie są kupimy w aptekach czy sklepach zielarskich, lecz niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, to w domowej apteczce koniecznie powinny się znaleźć preparaty mające w składzie berberynę.

Na solidną dawkę wiedzy o berberynie zaprasza portal – merytorycznie o ziołach, witaminach, suplementacji i zdrowym stylu życia.

Czym jest berberyna?

Zanim dokładnie poznamy działanie berberyny, powinniśmy dowiedzieć się, czym jest i w jaki sposób się ją uzyskuje. Berberyna to substancja pochodzenia roślinnego, alkaloid izochinolinowy pozyskiwany z owoców, kłączy, łodyg, kory i liści berberysu, krzewu rosnącego w naturze w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, występującego w licznych odmianach. Ten bioaktywny związek chemiczny ma charakterystyczny żółty kolor i bywa też wykorzystywany jako barwnik, chociaż już ponad 3000 lat doceniono prozdrowotne właściwości berberyny, między innymi w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Jakie są właściwości zdrowotne i działanie berberyny?

Berberyna wykazuje właściwości sprzyjające leczeniu i profilaktyce wielu dolegliwości dotyczących różnych części naszego organizmu. Warto ją przyjmować regularnie, co pozwoli uzyskać pełnię efektów jej działania, lecz tylko w przypadku dawkowania zgodnego z zaleceniami, w ściśle określonej ilości, której nie powinno się przekraczać, bo może to spowodować skutki uboczne. Spośród licznych właściwości prozdrowotnych berberyny warto przede wszystkim podkreślić jej pozytywne oddziaływanie na:

  • Cukrzycę i obniżenie poziomu cukru we krwi

Stosowanie berberyny jest zalecane przy cukrzycy typu I lub typu II, może bowiem obniżać poziom glukozy we krwi i zapobiegać jego wahaniom, co pozwala uniknąć rozwoju lub złagodzić objawy tej niebezpiecznej, zagrażającej życiu choroby. W tej kwestii berberyna wykazuje podobne działanie do metforminy, zwiększając wrażliwość na insulinę, oddziałując na biomarkery cukrzycy typu II. Odbywa się to jednak bez jednoczesnego ryzyka uszkodzenia wątroby, jakie przy przedawkowaniu może powodować metformina.

  • Dietę i odchudzanie

Berberyna to substancja oddziałująca korzystnie także na pracę układu pokarmowego, dzięki czemu ułatwia odchudzanie, spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i utrzymanie prawidłowego BMI. Działanie odchudzające suplementów diety z berberyną polega na aktywowaniu i podniesieniu poziomu adinopektyny, białka niezbędnego do zachowania równowagi hormonalnej i metabolicznej, regulującego poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz podobnie działającego enzymu AMPK. W redukcji masy ciała pomaga też obniżenie poziom cukru we krwi, ograniczające wahania insuliny, umożliwiające w ten sposób panowanie nad nadmiernym apetytem i podjadaniem między posiłkami.

  • Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi

Jak wykazały badania, berberyna może mieć wpływ na unormowanie zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, znajduje więc coraz większe zastosowanie w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia. Sprawdza się również w przypadku innych dolegliwości sercowych, czemu ponownie sprzyja fakt, że obniża poziom cholesterolu LDL i reguluje jednocześnie poziom lipidów we krwi, a zachowanie prawidłowego ciśnienia krwi minimalizuje ryzyko zawału serca i zakrzepów żylnych. Korzystne jest także jej działanie odchudzające, a gwałtowny wzrost masy ciała, nadwaga lub otyłość, to przecież dwa czynniki będące przyczyną większości chorób serca.

  • Stany zapalne i infekcje

Berberyna to związek wykazujący silne właściwości przeciwzapalne pozwalające zapanować nad infekcjami pojawiającymi się w organizmie. Jest antyoksydantem, poradzi więc sobie z wolnymi rodnikami, reaktywnymi formami tlenu (ROS), których destrukcyjne działanie prowadzi do wielu chorób, między innymi nowotworowych. Działanie przeciwzapalne pomaga również wyeliminować inne czynniki chorobotwórcze, wystarczy już jedna kapsułka z odpowiednio dobraną dawką berberyny dziennie, aby lepiej zwalczać infekcje o podłożu wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym, zwłaszcza te powodowane przez grzyby z rodziny Candida Albicans np. grzybicę skóry czy pochwy.

  • Układ nerwowy

Zastosowanie berberyny obejmuje też wsparcie funkcjonowania układu nerwowego. Zalecana dzienna dawka 1500 mg berberyny, regularne branie suplementów diety, jakie dostępne są w aptekach, poprawia dotlenienie mózgu, wzmacnia pamięć, zwiększa koncentrację, poprawia zdolności poznawcze. Chroni także neurony przed skutkami stresu oksydacyjnego, przeciwdziała chorobie Alzheimera, demencji i depresji starczej.

Jak należy dawkować berberynę?

Wiemy już, że berberyna działa wręcz kompleksowo, wspomagając leczenie wielu schorzeń i łagodząc ich objawy, jest to jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy będziemy brać ją w dozwolonej dziennej dawce. Maksymalna to 1200–1500 mg dziennie, najlepiej w 2–3 porcjach, czyli możemy brać średnio 3–4 kapsułki mające ją w składzie na dobę, pamiętając jednocześnie, aby zachowywać taki sam odstęp czasowy pomiędzy poszczególnymi dawkami.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania berberyny?

Berberyna jest alkaloidem, który silnie wpływa na nasz organizm i istnieją pewne przeciwwskazania co do jego stosowania, nie jest między innymi dozwolony dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią oraz dla osób ze schorzeniami wątroby, przede wszystkim z marskością i stanami zapalnymi tego narządu. Nie należy go również łączyć z lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy też, że berberyna może być przyjmowana tylko przez osoby dorosłe i nie wolno jej podawać dzieciom.

Na jakie skutki uboczne berberyny musimy uważać?

Przyjmując berberynę, trzeba się również liczyć z pewnym działaniem niepożądanym, zwłaszcza gdy wprowadzimy jej do organizmu za dużo, a nadmiar berberyny może wywoływać dosyć uciążliwe skutki uboczne:

  • biegunki lub zaparcia;
  • nudności i wymioty;
  • bolesne skurcze jelit lub żołądka;
  • skurcze macicy, groźne zwłaszcza dla kobiet w ciąży;
  • nadmierne obniżenie ciśnienia krwi;
  • zbyt duży spadek poziomu glukozy we krwi.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Jeśli zaciekawił cię temat berberyny i jej właściwości, to możesz poczytać o niej więcej na blogu zielares.pl pod adresem:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze