1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wysoki poziom cholesterolu a zaburzenia erekcji: czy istnieje zależność?

(Fot iStock)
(Fot iStock)
Wysoki poziom cholesterolu, a w szczególności LDL, to poważne zagrożenie dla zdrowia. Może prowadzić m.in. do rozwoju miażdżycy oraz chorób serca. Co jednak ma wspólnego hiperlipidemia z zaburzeniami erekcji? Wbrew pozorom, istnieje między nimi zależność. Jaka dokładnie? Wyjaśniamy.

Problemy z erekcją – z czego mogą wynikać?

Osiągnięcie przez mężczyznę erekcji to złożony proces, którego istotą jest napłynięcie krwi do ciał jamistych prącia i redukcja odpływu krwi żylnej. Na poprawność jego przebiegu wpływa praca układu współczulnego i przywspółczulnego. Pobudzenie seksualne sprawia, że dochodzi do uwolnienia tlenku azotu przez komórki śródbłonka. Następnie wnika on do miocytów tętniczek odpowiedzialnych za doprowadzenie krwi do narządu oraz do miocytów beleczek zatok naczyniowych ciał jamistych. W efekcie dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co prowadzi do powiększenia objętości, długości oraz twardości prącia – dzięki temu mężczyzna ma możliwość odbycia stosunku seksualnego1.

Jednak proces ten nie zawsze przebiega w sposób fizjologiczny. Czasami pojawiają się zaburzenia. Problemy z erekcją to wstydliwy, ale dość częsty problem mężczyzn. Jak pokazują badania, z zaburzeniami tego typu zmaga się ponad 150 mln mężczyzn na świecie, a ta liczba w najbliższym czasie wzrośnie2. Lista przyczyn, które mogą uniemożliwić osiągnięcie pełnego wzwodu, jest wiele. Wymienia się m.in. problemy natury:

  • neurologicznej,
  • hormonalnej, np. nieodpowiedni poziom testosteronu czy hormonu tarczycy,
  • psychogennej – lęk, zaburzenia emocjonalne, stres, zaburzenia snu itp.

W ok. 25 proc. sytuacji podłożem kłopotów ze wzwodem są przyjmowane leki3. Jednak zdecydowana większość zaburzeń erekcji ma podłoże naczyniowe, a najczęstszą ich przyczyną jest miażdżyca. To pokazuje, że wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić również do problemów w sferze seksualnej.

Dlaczego wysoki poziom cholesterolu może powodować zaburzenia erekcji?

Jak pokazują badania, dyslipidemia może o ponad 80 proc. zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji4. Nadmiernie wysoki poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) prowadzi bowiem do osadzania się blaszek miażdżycowych w tętnicach. W efekcie dochodzi do zwężenia ich światła i zaburzenia przepływu krwi do różnych narządów ciała.

Miażdżyca sprawia więc, że krew nie jest w stanie dopłynąć do ciał jamistych prącia w odpowiedniej ilości i tempie – to wynik zmian pojawiających się właśnie w tych naczyniach. Może też doprowadzić do niedotlenienia komórek śródbłonka naczyń, co sprawia, że nie wydzielają one odpowiedniej ilości tlenku azotu – mediatora mechanizmu erekcji. W efekcie mężczyzna może doświadczać problemy z uzyskaniem pełnego i długotrwałego wzwodu lub w ogóle nie jest go w stanie osiągnąć.

Dlatego pojawienie się zaburzeń erekcji powinno być impulsem do zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu. Jest wysoce prawdopodobne, że w pierwszej kolejności zleci on wykonanie lipidogramu, a więc profilu lipidowego. Proces diagnostyczny obejmie również badanie poziomu cukru we krwi, a także kontrolę ciśnienia – również nadciśnienie i cukrzyca mogą być źródłem problemów z utrzymaniem prawidłowej sprawności seksualnej.

Zadbaj o optymalny poziom cholesterolu i swoją sprawność seksualną

Jak widać, prawidłowy poziom cholesterolu znacznie zmniejsza szanse na problemy ze wzwodem. Dlatego warto zadbać o jego utrzymanie. Jak to zrobić? Jest kilka kluczowych elementów, o które trzeba koniecznie zadbać.

Zatroszcz się o:

  • odpowiednią dawkę ruchu – ok. 30–45 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie pomoże Ci cieszyć się lepszym zdrowiem;
  • prawidłową sylwetkę ciała – nadwaga i otyłość często towarzyszą niewłaściwej równowadze między „złym” a „dobrym” cholesterolem;
  • ograniczenie spożycia czerwonego mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych – tam, gdzie możesz, zastąp je tłuszczami roślinnymi. Dobre rozwiązanie to np. zamiana masła na margarynę funkcjonalną zawierającą sterole roślinne, np. . Te substancje przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7–10 proc. w ciągu 2–3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5–2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia5;
  • włączenie do diety ryb, które zawierają cenne kwasy Omega-3;
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców – zaleca się 4–5 porcji dziennie, z czego większość powinny stanowić warzywa;
  • ograniczenie lub zaprzestanie spożywania alkoholu oraz tzw. fast foodów,
  • rzucenie palenia, jeśli masz taki nawyk.

Wszystko to pomoże Ci poprawić wyniki cholesterolu. W efekcie zmniejszy się ryzyko problemów miażdżycowych, a także tych ze sprawnością seksualną.

1https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/170576,zaburzenia-erekcji-w-praktyce-lekarza-rodzinnego

2J.w.

3https://www.termedia.pl/Czy-zaburzenia-erekcji-pacjenta-to-problem-lekarza-rodzinnego-,98,44648,1,0.html

4https://pulsmedycyny.pl/problemy-z-erekcja-wyprzedzaja-o-kilka-lat-zawal-serca-876658

5https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze