1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jane Fonda ma raka. Zaczyna chemioterapię, lecz nie zamierza rezygnować z aktywizmu klimatycznego

Jane Fonda podczas imprezy na cześć serialu „Grace and Frankie” w kwietniu 2022 roku (Fot. MARIO ANZUONI / Reuters / Forum)
Jane Fonda podczas imprezy na cześć serialu „Grace and Frankie” w kwietniu 2022 roku (Fot. MARIO ANZUONI / Reuters / Forum)
Na swoim profilu na Instagramie 85-letnia aktorka przyznała, że ma chłoniaka. Dzięki profilaktyce ma duże szanse na wyleczenie. W poście zwraca uwagę na niesprawiedliwość systemu opieki zdrowotnej USA oraz zapowiada kontynuowanie działań na rzecz klimatu.

U Jane Fondy zdiagnozowano chłoniaka nieziarniczego, nowotwór złośliwy układu limfatycznego. Stadium choroby pozwala na jej całkowite wyleczenie, choć aktorkę czeka sześć miesięcy chemioterapii. Gwiazda podkreśliła, jak bardzo uprzywilejowana się czuje. Ma pełen dostęp do wszelkich metod leczenia, co w systemie zdrowotnym USA jest wyjątkiem. Większość rodzin borykających się z rakiem nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, które zapewniłoby odpowiednią kurację.

Aktorka podkreśla także, że na rodzaj nowotworu, na który zachorowała, główny wpływ mają czynniki środowiskowe, zwłaszcza paliwa kopalne. Są one powszechne choćby w pestycydach, którymi masowo opryskuje się żywność. Gwiazda od lat angażuje się w kwestie ochrony środowiska. Podkreśla, że choć choroba kazała jej się zatrzymać, nie zamierza rezygnować ze swojej działalności na rzecz klimatu. Co więcej, ponieważ jej zdaniem ważą się losy planety, zamierza użyć wszelkich możliwych narzędzi, by to nagłośnić. Chce dalej budować społeczność Fire Drill Fridays, którą zainicjowała w 2019 roku wraz z Greenpeace, a która obejmuje copiątkowe protesty pod Kapitolem skupione wokół obywatelskiego nieposłuszeństwa i żądań wobec Kongresu, by nakazał odejście od paliw kopalnych.

Postawa aktorki jest godna podziwu. A jednocześnie jej post skłania do refleksji nad polskim systemem ochrony zdrowia. Mimo że Polki mają dużo lepszy dostęp do badań i metod leczenia niż Amerykanki, nie chcą z niego korzystać. Lekarze podkreślają, że profilaktyka ratuje życie, a jednocześnie decyduje się na nią ułamek pacjentek. Może więc warto wpisać wizytę u lekarza do wrześniowego kalendarza?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze