1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

HIV. Wiedza to życie

Z HIV można żyć. Żyć normalnie. Uprawiać seks, mieć zdrowe dzieci. Jednak by to było możliwe, trzeba o zakażeniu wiedzieć. (Fot. iStock)
Z HIV można żyć. Żyć normalnie. Uprawiać seks, mieć zdrowe dzieci. Jednak by to było możliwe, trzeba o zakażeniu wiedzieć. (Fot. iStock)
Statystyki nie są optymistyczne: liczba zakażonych rośnie. Rośnie, choć od lat mówi się o profilaktyce, o bezpiecznym seksie.

Do końca października zanotowano w Polsce 1910 nowych zakażeń wirusem HIV. W całym roku 2019, do tej pory rekordowym, było ich 1615. Po tych danych widać, że choć ostatnio głośniej o innym, nowym wirusie, ten stary i nieco zapomniany wcale nie zwalnia tempa.

Z HIV można żyć. Żyć normalnie. Uprawiać seks, mieć zdrowe dzieci. Jednak by to było możliwe, trzeba o zakażeniu wiedzieć. Stąd kampania Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences – tuż przed Światowym Dniem AIDS, czyli 1 grudnia, 22 i 30 listopada na fasadach domów w pięciu miastach (Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia i Warszawa) wyświetlana będzie czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”. Dlaczego wielkie miasta? Bo to w nich mieszka najwięcej osób seropozytywnych.

Eksperci przypominają, że każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, powinien zrobić test. A ryzykowne zachowanie to nie żadne eksterma – to seks bez prezerwatywy.

– Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku. Przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, nasi wolontariusze: 11 osób działających w ramach projektu Buddy Polska. Wspierają osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony – mówi Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu Buddy Polska, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci.

A Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, dodaje: – HIV to nie wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie. To dlatego przed Światowym Dniem AIDS wspólnie z Fundacją „Res Humanae” wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast, to dlatego metropolie na całym świecie dołączają do inicjatywy Fast Track Cities, to dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy HIV i powstrzymamy groźną falę wznoszącą, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze