1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Elektrostymulacja mięśni – trening dla leniwych czy sposób na zgrabne ciało?

Elektrostymulacja mięśni to zabieg, który ostatnio cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdzamy dlaczego. (Fot. iStock)
Elektrostymulacja mięśni to zabieg, który ostatnio cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdzamy dlaczego. (Fot. iStock)
Elektrostymulacja mięśni staje się coraz bardziej popularna. I chociaż nazwa brzmi trochę przerażająco, w samym zabiegu nie ma nic strasznego. Czy elektrostymulacja jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania oraz efekty? I najważniejsze – na czym w ogóle polega? O zabieg elektrostymulacji mięśniowej zapytaliśmy mgr kosmetologii Magdalenę Zapałę z Kliniki Estetic Point w Katowicach.

Elektrostymulacja – co to takiego?

Zacznijmy od najważniejszego – czym w ogóle jest elektrostymulacja? To forma elektroterapii polegająca na pobudzaniu mięśni lub nerwów za pomocą impulsów elektrycznych, co ma wywołać skurcz mięśni. Jak mówi Magdalena Zapała: – Elektrostymulacja wykorzystuje przerwany prąd stały w terapiach leczniczych oraz modelujących sylwetkę. Za pomocą prądu o niskiej częstotliwości wywoływany jest skurcz mięśni, następuje ich stymulacja. Prądy prowokują mięśnie do regularnego, rytmicznego skurczu, przez co pobudza się układ krążenia, przyspieszając regenerację komórek.

Początkowo elektrostymulacja była wykorzystywana głównie w fizykoterapii, przy leczeniu schorzeń układu ruchu czy schorzeń neurologicznych, oraz rehabilitacji. Zabieg elektrostymulacji wzmacnia mięśnie, przywraca ich funkcję oraz zapobiega zanikowi. Ponadto zwiększa krążenie krwi, zapobiegając zakrzepicy, pomaga zwiększyć zakres ruchu stawów itp. Elektrostymulacji poddaje się także uszkodzone i porządne mięśnie, które nie są prawidłowo unerwione. Poza tym trening ten zaleca się osobom, które przeszły operacje lub są po cięższych kontuzjach.

Relacja elektrostymulacja – odchudzanie

Współcześnie jednak większość osób traktuje elektrostymulację jako formę treningu (nierzadko określana jest przekornie treningiem bez wysiłku czy treningiem dla leniwych) – skurcz mięśni wywoływany przez prąd przypomina ten, który następuje podczas wysiłku fizycznego. Kiedy chcemy spiąć mięsień, nasz mózg wysyła sygnał elektryczny – za pomocą włókien nerwowych – do mięśnia, który reaguje skurczem. Podczas zabiegu elektrostymulacji dzieje się to samo, tylko że mięsień jest pobudzany przez kontrolowane impulsy elektryczne. Nasze mięśnie nie rozróżniają, czy skurcz został wywołany naturalnie (przez mózg), czy sztucznie.

Rezultatem jest pobudzenie i wzmocnienie mięśni oraz wzmożone natlenienie tkanek, a także redukcja tkanki tłuszczowej. Dla przykładu podczas jednego zabiegu wykonujemy taki wysiłek, jaki byśmy wykonali podczas 1000 brzuszków.

Elektrostymulacja – efekty

Nic dziwnego, że efekty, jakie zyskujemy po zabiegu, niezwykle kuszą. Elektrostymulacja mięśniowa rozbudowuje tkankę mięśniową i bardziej dotlenia krew, co sprzyja lepszemu spalaniu tłuszczu. Poza tym – co podoba się przede wszystkim paniom – wpływa korzystnie na jędrność skóry i zmniejsza cellulit.

W zależności od efektu, jaki chcemy otrzymać, możemy odpowiednio dobrać siłę oraz formę (bierną lub aktywną) zabiegu – mniej intensywny raczej wysmukli ciało, bardziej intensywny – skupi się na spaleniu tkanki tłuszczowej. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie możemy spalić o wiele więcej tkanki tłuszczowej niż przy tradycyjnym treningu.

Zależnie od potrzeb, preferencji i problemów estetycznych możemy zmieniać siłę zabiegu, tak aby naśladował on mniej intensywne ćwiczenia wysmuklające lub bardziej intensywny trening mający na celu spalanie tkanki tłuszczowej.

– Elektrostymulacja, jak sama nazwa wskazuje, stymuluje mięśnie, nie jest to zabieg odchudzający – mówi Magdalena Zapała. Trudno będzie schudnąć od samej elektrostymulacji. Więc mimo tego, że jak wpiszemy „elektrostymulacja efekty”, Internet pokaże nam dużo kuszących rezultatów, warto pamiętać, że elektrostymulacja mięśni nie powinna być podstawą naszego treningu fizycznego, tylko jego uzupełnieniem, dodatkiem do ćwiczeń. Chociaż „leniwy trening” kusi, nic nie zastąpi prawdziwej dawki ruchu.

Elektrostymulacja vs. nagromadzona tkanka tłuszczowa

Zresztą, jak podkreśla Magdalena Zapała: – Tego rodzaju metodyka sprawdza się najlepiej u osób, które nie mają dużego miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, a chcą uwidocznić i zbudować mięśnie.

Jednak, jak wiadomo, technologia wciąż się rozwija i prze do przodu, wciąż usprawniając proces walki z niechcianą tkanką tłuszczową. – Dopiero teraz doszło do prawdziwego przełomu w walce z niechcianą tkanką tłuszczową. Specjaliści wspólnie z lekarzami udowodnili, że najskuteczniejszym działaniem jest zastosowanie równocześnie trzech najskuteczniejszych technologii w jednym zabiegu w tym samym czasie. Poza tkanką tłuszczową pozostaje przecież jeszcze cellulit i wiotka skóra. W tym momencie na rynku branży beauty pojawiło się urządzenie wykorzystujące prądy średniej częstotliwości porównywalne w odczuciach do elektrostymulacji, ale dające 10-krotnie lepsze efekty w wyszczuplaniu sylwetki – nawet do -20 cm przy serii 6 zabiegów. Jest to Noble Shape – mówi Magdalena Zapała.

Bez względu na to, co wybierzemy, ważne, żeby zachować zdrowy rozsądek i z głową podchodzić do jakichkolwiek zabiegów, nawet jeśli są bezpieczne.

Elektrostymulacja mięśniowa – na czym polega zabieg?

Koniecznie trzeba podkreślić, że elektrostymulacja mięśni może przybrać dwie formy – bierną i czynną. W przypadku biernej specjalista przykłada elektrody (na których jest specjalny żel) do ciała na wybraną partię, którą chcemy poddać zabiegowi (uprzednio zdezynfekowaną), odpowiednio mocuje je na ciele i podłącza do nich kable, tworząc obieg zamknięty. I to tak naprawdę tyle – odpowiednia częstotliwość prądu wykonuje robotę za nas. – Dzięki wykorzystaniu prądu wywoływany skurcz mięśni jest znacznie intensywniejszy niż ten uzyskiwany podczas wysiłku fizycznego – mówi Magdalena Zapała. I dodaje: – Najczęściej zabieg trwa 30 minut, w zależności od tego, jaki wariant terapii i obszar ciała wybierzemy.

W przypadku formy czynnej wkładamy specjalny kombinezon (zwilżony wodą, która stanowi przekaźnik w wysyłaniu impulsu elektrycznego do mięśni) i wykonujemy podstawowe ćwiczenia pod okiem trenera, cały czas będąc pod działaniem prądu. Można także wykorzystać przyrządy, takie jak hantle czy piłki do ćwiczeń.

A jeśli chodzi o często wpisywane w Google pytanie „elektrostymulacja – jak często?”, odpowiadamy, że zabieg w formie biernej daje najlepsze efekty w seriach przeprowadzanych codziennie lub co dwa dni. Wizyt powinno być minimum 10 (z reguły jest ich od 10 do 30). Z kolei jeśli chodzi o formę czynną – osobom początkującym zaleca się trening raz w tygodniu, natomiast bardziej doświadczonym – dwa razy.

Elektrostymulacja – przeciwwskazania

Na koniec kwestia, którą koniecznie trzeba poruszyć przy temacie takim jak elektrostymulacja – przeciwwskazania. A niestety trochę ich jest. – Głównymi przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegów są: ciąża, karmienie piersią, rozrusznik serca, choroby serca, żylaki, spastyczne porażenia mięśni, miejscowe zmiany skórne (ropne oraz zapalne), epilepsja, nowotwory oraz guzki. U zdrowych pacjentów nieposiadających przeciwwskazań zabieg ten jest w 100 procentach bezpieczny – mówi Magdalena Zapała.

Na koniec raz jeszcze chcemy podkreślić, że chociaż elektrostymulacja mięśniowa wpływa korzystnie na wygląd naszego ciała, nie zastąpi zdrowego stylu życia. Powinna być traktowana jako uzupełnienie aktywności fizycznej, zrównoważonej diety, odpowiedniej ilości snu itp.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze