1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. „Pij więcej wody!” Łatwo powiedzieć... Oto 8 sposobów, aby się skutecznie nawodnić

„Pij więcej wody!” Łatwo powiedzieć... Oto 8 sposobów, aby się skutecznie nawodnić

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Nie ma chyba lekarza ani specjalisty od żywienia, który nie zalecałby picia wody. Tymczasem większość z nas ma z tym problem. Oto kilka tipów, dzięki którym skutecznie nawodnicie organizm.

Picie wody to jedna z kluczowych zasad zdrowego odżywiania. Nic dziwnego, nasze ciała składają się głównie w wody. Jeśli zatem nie dostarczamy jej sobie w wystarczającej ilości, organizm zaczyna szwankować. I to nie tylko w lecie, choć oczywiście w ciepłych porach roku o odwodnienie najłatwiej. Picie odpowiedniej ilości wody jest ważne nie tylko dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także dla urody: nawodniona skóra jest gładsza, bardziej jędrna, ma ładniejszy koloryt, włosy są lśniące i pięknie się układają.

8 szklanek wody dziennie?

Na pewno słyszeliście zalecenia, aby pić 8 szklanek wody dziennie. I dla wielu z nas wydaje się to wręcz niemożliwe. Dietetycy podkreślają jednak, że dokładna ilość wypijanych płynów każdego dnia zależy od wielu czynników, w tym wieku, poziomu aktywności, stopnia potliwości i stanu zdrowia, a także przyjmowanych leków (niektóre mogą powodować odwodnienie) i miejsca zamieszkania (w gorącym klimacie trzeba pić więcej wody).

Naszym celem powinno być jednak picie co najmniej półtora litra wody dziennie. Jak tego dokonać? Jak o tym pamiętać? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

1. Zwiększaj ilość wody stopniowo

Metoda małych kroków przyda się również jeśli chodzi o wyrobienie nawyku picia wody. Na początek dodaj jedną szklankę wody o poranku, tuż po przebudzeniu. Postaw przy łóżku ulubiony kubek lub kryształową piękną szklankę, aby picie wody kojarzyło ci się z czymś przyjemnym. Kolejnym krokiem może być wypicie szklanki wody po powrocie do domu, potraktuj to jako jedną z form zadbania o swój dobrostan po pracy.

2. Pij małymi łykami

Szklanka wody wypita jednym haustem „przeleci” przez organizm nie zostawiając po sobie śladu. Zamiast nawodnić się, szybko pobiegniesz do toalety. Z tego względu lepiej pić wodę powoli małymi łykami, rozkładając porcję w czasie.

3. Korzystaj z technologii

Przypominajki w telefonie, budzik ustawiony co trzy godziny, aplikacje prozdrowotne to sposoby, które wielu osobom pomogły w zbudowaniu prawidłowego nawyku picia wody. Sprawdź, może i tobie pomogą.

4. Prowadź dzienniczek wody

Dzienniczek żywienia to jedna z bardziej popularnych i skutecznych metod dbania o zdrową dietę, sprawdza się szczególnie w odchudzaniu. Dzięki notowaniu tego, co zjadamy, możemy przeanalizować naszą dietę i skonfrontować ją z zaleceniami. Podobnie można podejść do tematu picia wody. Notuj każdą wypitą szklankę, zaznacz o której godzinie pijesz, to pozwoli określić ci pory, kiedy pijesz mniej niż potrzebujesz i wprowadzić niezbędne zmiany.

5. Kup bidon

Wodę warto mieć zawsze pod ręką, zwłaszcza w upalne dni. Plastikowe butelki odchodzą do lamusa, nic dziwnego, nie chcemy przyczyniać się już do zaśmiecania Ziemi. Zamiast nich lepiej nosić wodę w bidonie lub butelce wielorazowego użytku. W sprzedaży są już „składane butelki”, które po wypiciu wody można złożyć na płasko.

6. Podkręć smak

Wiele osób nie lubi smaku wody, a raczej tego, że woda po prostu nie ma smaku. Można to jednak łatwo zmienić, dodając do wody zioła lub świeże owoce. Woda z miętą i melisą albo z cytryną, kawałkami arbuza czy melona smakuje wyśmienicie, warto spróbować!

7. Eksperymentuj z temperaturą

Jeśli nie lubisz pić zimnych napojów, unikaj wody prosto z lodówki, pij ją w temperaturze pokojowej, albo wręcz lekko podgrzaną. Możesz też różnicować sposoby podania w zależności od pory dnia: rano wypić chłodną wodę z cytryną na przebudzenie, a wieczorem ciepłą wodę z ziołami, jako napar na pożegnania dnia.

8. Wyobraź sobie, że jesteś rośliną

Jeśli racjonalne przesłanki do ciebie trafiają z trudem, spróbuj innych metod. Użyj wyobraźni! Udawaj, że jesteś kruchą roślinką, która więdnie bez wody. Pomyśl, że wraz z każdym łykiem wody jej listki prostują się się i stają się bardziej sprężyste, a główka podnosi się i zwraca do słońca. Gwarantujemy, że to skuteczna metoda nie tylko dla miłośniczek natury, ale również dla fanek słynnego kiedyś Tamagotchi (pamiętacie?!).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze