– Dużo się mówi o profilaktyce, i dobrze. Ale mniej o tym, co się z nami dzieje po diagnozie. Wydaje mi się, że to chwila – czasem krótsza, czasem dłuższa, to indywidualne – kiedy niemal każda z nas czuje się samotna, przerażona i bezradna. Ja sama nie od razu po diagnozie odnalazłam właściwe ścieżki. Na szczęście szybko zaczęłam korzystać z pomocy psychoonkologa, to mi dało siłę. Teraz, z perspektywy, trochę żałuję, że nie zwróciłam się do organizacji pacjenckich, to fajne wsparcie od ludzi, którzy przeżywają czy przeżywali dokładnie to, co ty, dostaniesz więc zrozumienie, a to w tej chorobie niezwykle istotne.
Agnieszka Wyrwał podkreśla, że ta choroba dotyka ludzi w różnym wieku, o różnym statusie materialnym i trzeba zrozumieć, że to nie jest kara za coś, co zrobiliśmy, albo czego nie zrobiliśmy, tak się po prostu zdarza. Jak się ma z kim o tym pogadać, to jest łatwiej. Niestety, ciągle wiele osób ma poczucie, że rak to temat tabu, trochę wstydliwy. A przecież to po prostu choroba, którą się leczy, i to leczy coraz skuteczniej. – Ja się z tym nie kryłam, ale też wiem, że wiele osób czuje lęk przed odbiorem, przed brakiem zrozumienia, może przed odstawieniem na boczny tor? I dodaje: – Chcemy narracji pozytywnej. Uważamy, że łatwiej wybierzemy się na badania, jeśli będziemy zachęcani liczbą wyleczeń, a nie straszeni liczbą zgonów.
Wydarzenie odbędzie się 12 października 2024 roku o godz. 11.00 w sali Rudniewa w PKiN. Udział jest bezpłatny. Organizatorzy to: Radna m.st. Warszawy Agnieszka Wyrwał, prof. Agnieszka Kołacińska-Wow, Fundacja Onkologiczna La Vie La Vie.