1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Zasady gry w badmintona

123rf.com
123rf.com
Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na egzotyczną plażę, żeby ładować akumulatory na długą polską jesień, czy wyjeżdżamy tylko na weekend za miasto, warto wziąć ze sobą rakietki do gry w badmintona.

Kometka jest znakomitym sposobem urozmaicenia wypoczynku. Najlepiej jeśli mamy do dyspozycji boisko z siatką, ale jeśli nie, to wystarczy kilkanaście metrów wolnej przestrzeni, rakietki i zapas lotek. Do wyboru mamy lotki zielone, niebieskie lub czerwone. Kolory oznaczają prędkość lotu. Lotki szybciej poruszają się, gdy jest cieplej.

Wybierając miejsce do gry w badmintona, zwróćmy uwagę na to, żeby w miarę możliwości było osłonięte od wiatru, bo silne podmuchy będą zmieniały tor lotu lotki i w konsekwencji utrudnią nam grę.

W wersji plenerowej strój niekoniecznie musi być sportowy – na plaży wystarczy kostium kąpielowy. Nie zapomnijmy o ochronie skóry, żeby radosna zabawa nie skończyła się nieprzyjemnymi poparzeniami. Przed słońcem i nadmiernym ciepłem powinniśmy też chronić rakietki – ze względu na naciąg, który nie lubi wysokich temperatur.

Jak gramy w badmintona?

Wybierając rakietkę zwróćmy uwagę na jej wagę – czym lżejsza, tym będziemy skuteczniejsi w grze. Zwłaszcza jeśli nie mamy zbyt mocnych nadgarstków. Najlepiej, jeśli jest aluminiowa lub z włókna węglowego. Jeśli kupujemy sprzęt w sklepie sportowym, to możemy wybrać model z grubszą lub cieńszą rączką. Tę pierwszą mocniej chwycimy, a tą drugą łatwiej nam będzie manewrować przy odbiciach. Rakietę chwytamy za rękojeść, tak jakbyśmy podawali rękę na powitanie.

Gra w badmintona jest grą dynamiczną, musimy dobiegać do lotki i nagle się zatrzymywać. Pamiętajmy, żeby przed grą zrobić małą rozgrzewkę, bo przy takich gwałtownych ruchach nawet przy rekreacyjnej zabawie łatwo nabawić się nieprzyjemnej kontuzji. Poszczególne partie gry zaczynamy od serwisu, który wykonujemy z boiska. Przy serwisie ważne jest, żeby rakietka dotknęła podstawy lotki. W przeciwnym razie lotka nabiera nieprzewidywalnej rotacji. Podobnie jak w tenisie używamy forhendu i bekhendu, i dodatkowo jeszcze podrzutu.

Jeżeli zabawa nam się spodoba, to możemy śmiało zgłosić się do najbliższego klubu sportowego, gdzie jest taka sekcja. A jeśli takiego nie znajdziemy - wystarczy skrzyknąć kilkoro znajomych, wynająć salę gimnastyczną i grać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze