1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Aerobox, czyli fitness zainspirowany sztukami walki

Aerobox, czyli fitness zainspirowany sztukami walki

124rf.com
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Boks i sztuki walki już od dawna stanowią inspirację dla nowoczesnych form fitness. Techniczne elementy ciosów i kopnięć zapożyczonych z różnych sztuk walki, bardzo łatwo dają się zaadoptować na rekreacyjne zajęcia aerobiku. Kilkanaście lat temu zajęcia zasłynęły pod nazwą Tae Bo i tak jak aerobik zasłynął dzięki aktorce Jane Fondzie, tak Tae Bo zyskało szeroką popularność zapewnił amerykański aktor filmów akcji Billy Blanx.

124rf.com

Dzisiaj w grafikach fitness klubów można spotkać się z różnymi nazwami zajęć tego typu, w zależności od szkolenia i dodatkowo doświadczenia w sztukach walki, jakie posiada instruktor prowadzący tego typu zajęcia. Najpopularniejsze nazwy to:

 • Aeroboxing,
 • Body Combat,
 • Tae Bo,
 • Fila Kick Power,
 • Reebok Martial Arts.
W skrócie mówiąc, są to zajęcia, które zawierają w sobie elementy klasycznego fitness i różnych form walki, od boksu przez karate czy muay thai i innych. Jednak żeby zrozumieć koncepcję zajęć, należy nadmienić przede wszystkim, że celem takiego treningu nie jest nauka obrony czy ataku.

Aeroboxing są to zajęcia o charakterze przede wszystkim wytrzymałościowym, które dają oczywiste korzyści:

 • poprawiają pracę podstawowych układów organizmu: krążeniowo-naczyniowego oraz oddechowego,
 • poprawiają cechy motoryczne ciała,
 • dają mnóstwo radości i satysfakcji,
 • pozwalają spalić nadprogramowe kalorie,
 • pomagają zgubić zbędne kilogramy.
123rf.com

Jednak to, co różni te zajęcia od innych, to fakt, że w sposób kontrolowany pozwalają wyzwolić ciało od skumulowanej negatywnej energii i uwolnić się od agresji w bezpieczny sposób. Jest to czynnik, który czyni je zajęciami jedynymi w swoim rodzaju.

W pewnym stopniu zajęcia te uczą również podstawowych technik samoobrony, więc spełniają cel funkcjonalny. Poza tym trening taki, z racji tego, iż odbiega swoim charakterem od innych form aerobiku, może wzbogacić nasz trening o nowe wrażenia i bodźce wzrokowo-ruchowe i być świetnym urozmaiceniem tygodniowego planu treningowego. Jak widać, zajęcia te zapewniają holistyczny rozwój całego ciała i mogą w nich uczestniczyć zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Zajęcia tego rodzaju są formą, która wymaga szczególnej wytrzymałości, siły i precyzji ruchów od instruktora prowadzącego. Niesłychanie ważna jest technika wykonania oraz umiejętności metodyczne instruktora, który swoją postawą, kunsztem pedagogicznym oraz świetną techniką będzie potrafił zaszczepić tę koncepcję zajęć w uczestnikach oraz dać im pozytywną energię, nastawienie i będzie aktywnie zachęcał do uczestnictwa w zajęciach.

Korzyści z uczestnictwa w tej formie są fantastyczne. Oprócz kształtowania cech motorycznych, polepszania samopoczucia, poprawy siły i koordynacji mięśniowej – można powiedzieć, iż jest to bardzo efektywny i bezpieczny trening. Poza tym zajęcia takie wspaniale kształtują siłę umysłu, koncentrację, uczą kontrolować oddech oraz obecność w sensie uważność, gdyż bez tego uczestnik nie wyćwiczy poprawnej techniki, a trening nie będzie tak efektywny i nie przyniesie pożądanej satysfakcji, tak, jak byśmy tego chcieli.

123rf.com

Aerobox pomaga odreagować stres, rozluźnia, więc polecany jest szczególnie osobom, które na co dzień narażone są na wysoki poziom stresu. Trening jest bardzo dynamiczny, przy żywiołowej i szybkiej muzyce o porywającym charakterze, dlatego ważną sprawą jest wyczucie rytmu. Ze względu na swoją żywiołowość trening taki będzie idealny dla osób, które mają duże pokłady niespożytkowanej energii, a także dla osób, które lubią nowe bodźce, stronią od monotonii lub szukają nowych wrażeń treningowych.

Tak jak zostało powyżej wspomniane, jest to forma zajęć zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie trzeba mieć również doświadczenia w sztukach walki, by uczestniczyć w takich zajęciach, gdyż nauka ciosów i kopnięć nie jest tutaj celem treningu. Sprawnie zarządzający grupą instruktor potrafi dostosować poziom trudności zajęć do uczestników. Jednak ze względu na intensywność, zajęcia polecane są dla osób, które miały już styczność z treningiem wytrzymałościowym i mają dobrą kondycję, gdyż dla osoby początkującej intensywność może stanowić problem i taka osoba może szybko zniechęcić się do tego typu zajęć.

Ważną zasadą w tych zajęciach – o czym zdarza się, że zapominają instruktorzy - jest nie tylko to, żeby maksymalnie wycisnąć z uczestnika hektolitry potu, ale także wzmocnić odpowiednie mięśnie, które w trakcie zajęć tego typu są szczególnie osłabione. Mowa tutaj o mięśniach pleców, które przez przyjmowanie bokserskiej, zgarbionej sylwetki są osłabione, a także wzmocnieniu mięśni brzucha i dna miednicy, ze względu na często występujące na zajęciach elementy podskoków, wyskoków i biegów.

Podstawowe zasady o których należy pamiętać podczas tego typu treningu:

123rf.com
 • Prawidłowa postawa, napięty brzuch.
 • Zachowaj uważność i koncentrację, gdyż trening ćwiczy umysł i siłę charakteru.
 • Po treningu wzmacniaj mięśnie pleców i brzucha, ponieważ pomagają one utrzymać stabilną i prawidłową wyprostowaną pozycję tułowia.
 • Rozciągaj mięśnie ze szczególnym nastawieniem na mięśnie klatki piersiowej, nóg i ramion i obręczy barkowej, gdyż ułatwi to powrót do równowagi mięśniowej po dynamicznej pracy.
Pamiętajmy, że forma zajęć nie ma nic wspólnego z agresją, a uczestnicy lekcji walczą raczej z własnymi słabościami, nabierają większej pewności siebie, kształtują siłę umysłu i rzeźbią ciało. Zdarza się, że instruktorzy np. Reebok Martial Arts zachęcają uczestników swoich zajęć, by jako cel wyobrażali sobie własne słabości, które chcą pokonać, by na nich ćwiczyli ciosy i kopnięcia. Dzięki takiemu nastawieniu przy fajnej zabawie kształtować można również siłę charakteru.
Artykuł przygotowany przez ekspertów portalu

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze