1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Świadomość was wyzwoli

Świadomość was wyzwoli

Czy potrafimy dobrze wybrać, czy postąpiliśmy właściwie? – brak wewnętrznej pewności to źródło wielu naszych obaw i lęków. Rozprawimy się z nimi dzięki świadomości i lekcji szóstej czakry.

Czakra szósta, umiejscowiona na szerokość palca nad nasadą nosa, nazywana jest czakrą mądrości, „trzeciego oka” lub centrum dowodzenia. Na poziomie ciała fizycznego szósta czakra zawiaduje pracą szyszynki i ma wpływ na pozostałe gruczoły dokrewne oraz na system nerwowy. Gdy jest osłabiona, możemy mieć skłonność do generowania negatywnych myśli oraz do przesadnego intelektualizowania – np. dążymy do wiedzy, ale niechętnie przekuwamy ją w działanie. Kiedy bywa z kolei zbyt aktywna, towarzyszy temu nadprodukcja fantazji, a nawet życie w ich świecie.

Według joginów czakra „trzeciego oka” łączy mądrość z intuicją i otwiera drzwi do świadomości. Chyba każdy doznał kiedyś przebłysku świadomości – dziwnego, nagłego jakby rozświetlenia umysłu. Choć trwa ułamek sekundy, bywa doświadczeniem tak głębokim, że za pomocą słów nie jesteśmy w stanie go oddać. Więc czym jest to Coś? Czym jest ta prawda, której nie można zawrzeć w słowach i myślach? Dla niektórych to wielka tajemnica, dla joginów to właśnie moc czakry „trzeciego oka”, czyli moc świadomości.

Aby pojąć, czym jest świadomość i jak się manifestuje w naszym codziennym życiu, należy zrozumieć, że ma ona trzy składowe: myślenie (wiedzę), odczuwanie (doznanie) i działanie. Tylko wtedy, gdy te trzy elementy zaistnieją razem, przejawi się świadomość. Wyobraźmy sobie, że nosimy się, jak pewnie znaczna część ludzkości, z zamiarem rzucenia palenia. Już przyswoiliśmy sobie prawdę, że „palenie tytoniu szkodzi zdrowiu” – to nasza wiedza. Następny element świadomości to odczuwanie, czyli nasz emocjonalny stosunek wobec tej prawdy – raczej nie powinien być on obojętny, jeśli pragniemy zdrowia. A skoro tak, to nie chcemy palić. Prawidłowe działanie – tu: niepalenie  – jest więc wynikiem świadomości.  Gdy wiedza i doznanie łączą się w prawidłowym działaniu, wtedy manifestuje się świadomość.

Życie jest procesem ciągłego uświadamiania sobie prawdy zawartej w każdej sytuacji, we wszystkim, co jest w nas i co nas otacza. To niełatwy proces, bowiem wymaga nieustannej uwagi umysłu, szczerości uczuć, właściwych wyborów i prawidłowego działania. Dlaczego więc warto? Może dlatego, że jak mówi Biblia: „poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli”.

Ćwiczenie wzmacniające szóstą czakrę

Siedzimy na podłodze, lewą nogę zginamy w kolanie, lewą stopę przysuwamy w stronę prawego biodra. Prawą nogę zginamy w kolanie i kładziemy na lewej. Przyciągamy prawą stopę do zewnętrznej strony lewego uda. Lewe ramię zginamy w łokciu za plecami, a prawe podnosimy do góry i zginamy w łokciu tak, aby złączyć dłonie. Prostujemy kręgosłup, rozluźniamy barki. Oczy są zamknięte, skoncentrowane na punkcie między brwiami, czyli na „trzecim oku”. Oddychamy przez nos i pozostajemy w tej pozycji od 30 sekund do 3 minut. Aby zakończyć, puszczamy ramiona, prostujemy nogi. Wykonujemy to samo ćwiczenie, zmieniając stronę.

Ćwiczenia za zgodą The Teachings of Yogi Bhajan. Kundalini Research Institute.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze