1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Świadomość was wyzwoli

Czy potrafimy dobrze wybrać, czy postąpiliśmy właściwie? – brak wewnętrznej pewności to źródło wielu naszych obaw i lęków. Rozprawimy się z nimi dzięki świadomości i lekcji szóstej czakry.

Czakra szósta, umiejscowiona na szerokość palca nad nasadą nosa, nazywana jest czakrą mądrości, „trzeciego oka” lub centrum dowodzenia. Na poziomie ciała fizycznego szósta czakra zawiaduje pracą szyszynki i ma wpływ na pozostałe gruczoły dokrewne oraz na system nerwowy. Gdy jest osłabiona, możemy mieć skłonność do generowania negatywnych myśli oraz do przesadnego intelektualizowania – np. dążymy do wiedzy, ale niechętnie przekuwamy ją w działanie. Kiedy bywa z kolei zbyt aktywna, towarzyszy temu nadprodukcja fantazji, a nawet życie w ich świecie.

Według joginów czakra „trzeciego oka” łączy mądrość z intuicją i otwiera drzwi do świadomości. Chyba każdy doznał kiedyś przebłysku świadomości – dziwnego, nagłego jakby rozświetlenia umysłu. Choć trwa ułamek sekundy, bywa doświadczeniem tak głębokim, że za pomocą słów nie jesteśmy w stanie go oddać. Więc czym jest to Coś? Czym jest ta prawda, której nie można zawrzeć w słowach i myślach? Dla niektórych to wielka tajemnica, dla joginów to właśnie moc czakry „trzeciego oka”, czyli moc świadomości.

Aby pojąć, czym jest świadomość i jak się manifestuje w naszym codziennym życiu, należy zrozumieć, że ma ona trzy składowe: myślenie (wiedzę), odczuwanie (doznanie) i działanie. Tylko wtedy, gdy te trzy elementy zaistnieją razem, przejawi się świadomość. Wyobraźmy sobie, że nosimy się, jak pewnie znaczna część ludzkości, z zamiarem rzucenia palenia. Już przyswoiliśmy sobie prawdę, że „palenie tytoniu szkodzi zdrowiu” – to nasza wiedza. Następny element świadomości to odczuwanie, czyli nasz emocjonalny stosunek wobec tej prawdy – raczej nie powinien być on obojętny, jeśli pragniemy zdrowia. A skoro tak, to nie chcemy palić. Prawidłowe działanie – tu: niepalenie  – jest więc wynikiem świadomości.  Gdy wiedza i doznanie łączą się w prawidłowym działaniu, wtedy manifestuje się świadomość.

Życie jest procesem ciągłego uświadamiania sobie prawdy zawartej w każdej sytuacji, we wszystkim, co jest w nas i co nas otacza. To niełatwy proces, bowiem wymaga nieustannej uwagi umysłu, szczerości uczuć, właściwych wyborów i prawidłowego działania. Dlaczego więc warto? Może dlatego, że jak mówi Biblia: „poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli”.

Ćwiczenie wzmacniające szóstą czakrę

Siedzimy na podłodze, lewą nogę zginamy w kolanie, lewą stopę przysuwamy w stronę prawego biodra. Prawą nogę zginamy w kolanie i kładziemy na lewej. Przyciągamy prawą stopę do zewnętrznej strony lewego uda. Lewe ramię zginamy w łokciu za plecami, a prawe podnosimy do góry i zginamy w łokciu tak, aby złączyć dłonie. Prostujemy kręgosłup, rozluźniamy barki. Oczy są zamknięte, skoncentrowane na punkcie między brwiami, czyli na „trzecim oku”. Oddychamy przez nos i pozostajemy w tej pozycji od 30 sekund do 3 minut. Aby zakończyć, puszczamy ramiona, prostujemy nogi. Wykonujemy to samo ćwiczenie, zmieniając stronę.

Ćwiczenia za zgodą The Teachings of Yogi Bhajan. Kundalini Research Institute.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze