1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Wody termalne

Wody termalne

123rf.com
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Od setek lat ludzie głęboko wierzą, że wody termalne mają wielką moc uzdrawiania. W ciągu kilkuset ostatnich lat udało się to potwierdzić naukowo.

Pobyt w gorących źródłach staje się bardzo popularną formą odpoczynku i alternatywną formą leczenia różnych dolegliwości. Czy wody termalne naprawdę mają uzdrawiającą moc? Kto powinien wybrać się na terapię do gorących źródeł?

Pod powierzchnią ziemi znajduje się wiele podziemnych rzek i jezior. Jeśli leżą one blisko tzw. ognisk wulkanicznych, ich temperatura jest bardzo wysoka. Wody te – nazywane termalnymi – czasami znajdują naturalne ujście na powierzchnię ziemi i powstają wówczas gorące źródła. Jednak ze względu na ich atrakcyjność i leczniczy charakter, często po prostu prowadzi się poszukiwania i odwierty gorących wód. Takie źródła mają wtedy charakter sztuczny, jednak o ile woda nie traci po drodze swojej ciepłoty, działają tak samo jak naturalne gorące źródła.

Właściwości

Źródła termalne to zbiorniki, w których temperatura wody może wynosić od 20 do nawet 60 stopni Celsjusza. Wody termalne mają bogaty skład mineralny. W zależności od miejsca występowania, skład ten nieco się różni. Każdy ośrodek, który oferuje skorzystanie z gorącego źródła, powinien podać o nim podstawowe informacje. Najlepszym przykładem na to, że termy oferują naprawdę dobrą wodę jest fakt, że wiele firm kosmetycznych oferuje swoje produkty robione właśnie na bazie wód termalnych z najsłynniejszych uzdrowisk

Wody termalne rekreacyjnie czy leczniczo?

Kurorty termalne zapraszają do siebie wszystkich, którzy chcą zarówno podreperować zdrowie, jak i odpocząć. Ćwiczenia w wodach termalnych są doskonałym sposobem na złagodzenie dolegliwości stawów, dróg oddechowych, chorób serca, a także układu krążenia. Kąpiel w gorącym źródle odpręża i relaksuje, a ponadto działa jak preparat pielęgnacyjny na skórę. Termy są też zazwyczaj położone w malowniczej okolicy, więc weekend w gorących źródłach może być dobrym pomysłem na odprężenie ciała i ducha.

W Polsce powstaje coraz więcej dużych, nowoczesnych ośrodków wyposażonych w gorące źródła i kompleks basenów. Nie trzeba daleko jeździć, bo są one już w każdej części kraju. Najsłynniejsze termy w Polsce znajdują się w Cieplicach, na Podhalu i w Ciechocinku.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze