1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Alergie pokarmowe u dzieci – co warto wiedzieć?

Alergie pokarmowe dotykają już co dziesiąte niemowlę. Wymioty, biegunka, rozdrażnienie, wysypka i świąd powinny wzbudzać szczególną czujność u rodziców. Sprawdź jakie są przyczyny alergii i czego powinno unikać twoje dziecko.

Od początku…czyli czym jest alergia?

Alergia to zaburzona, powtarzalna reakcja organizmu wiążąca się z odpowiedzią na konkretny czynnik. W przypadku alergii pokarmowej czynnikiem będzie określony składnik diety. Dolegliwość ta jest uwarunkowana immunologicznie i wynika z pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu odpornościowego, który potencjalnie nieszkodliwy czynnik rozpoznaje jako alergen. Chcąc zneutralizować „zagrożenie” organizm daje konkretne, powtarzalne odpowiedzi przejawiające się szeregiem objawów klinicznych, które dla najmłodszych bywają szczególnie uporczywe. Wśród najczęstszych wymienia się dolegliwości żołądkowe, wymioty, biegunkę, pokrzywkę skórną, świąd, a co za tym idzie ogólny niepokój i rozdrażnienie oraz płacz. Objawy te każdorazowo przyjmują tę samą formę i występują zawsze na krótko po spożyciu uczulającego pokarmu.

Taka uroda?

Za występowanie alergii może odpowiadać wiele czynników. Jednym z nich są niewątpliwie uwarunkowania genetyczne, które predysponują dzieci osób alergicznych do częstszego zachorowania na to schorzenie, nawet o 50% częściej w porównaniu z dziećmi osób zdrowych. Innym, coraz częściej wymienianym czynnikiem jest postępujący rozwój przemysłowy, z którym wiąże się stale wzrastające zanieczyszczenie środowiska. Według niektórych doniesień, na alergie pokarmowe znacznie częściej zapadają dzieci zamieszkujące miasta i tereny wysoko zurbanizowane.

Najczęstsze alergeny

Do głównych alergenów, zarówno u osób dorosłych jak i dzieci, zaliczane są produkty pochodzenia mlecznego, co ma związek z silnie alergizującym działaniem białka mleka krowiego. Ponadto jaja, sery, ryby, owoce morze, ale także niekiedy mięso wołowe czy cielęce. Wśród produktów pochodzenia roślinnego wymieniane są przede wszystkim: orzeszki ziemne, pszenica, żyto, kakao, seler, pomidory, soja, truskawki, cytrusy. Pamiętajmy także, że wszelkiego rodzaju dodatki poprawiające kolor, smak, zapach, a także wydłużające okres przydatności do spożycia mogą wywoływać odczyny alergiczne.

Jak uchronić maleństwo?

Wyleczenie alergii pokarmowej może okazać się trudne, a wręcz niemożliwe. Nie jest to jednak schorzenie, które musi szczególnie mocno uprzykrzać życie zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Wystarczy dokładna obserwacja, szybka diagnoza i odpowiednia dieta. Uważa się, że ryzyko alergii pokarmowej można skutecznie obniżyć poprzez karmienie niemowlęcia piersią do co najmniej 6 miesiąca życia. Mimo to karmiąca mama musi dbać o swoją dietę, ponieważ w jej składzie również mogą znajdować się czynniki alergizujące malucha, które otrzyma wraz z mlekiem. Dla niemowląt, które z różnych przyczyn nie są karmione piersią, a nie tolerują zwykłego mleka modyfikowanego, opracowano specjalne mieszanki hipoalergiczne. Preparaty te są odpowiednio zbilansowane, dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo w przypadku najmłodszych alergików. Przechodząc na pokarmy stałe, dobrze jest włączać do diety nowe składniki pojedynczo. Jeśli po kilku dniach obserwacji malucha nie zauważymy niepokojących objawów, dodajemy do jadłospisu kolejny składnik (więcej na ). Niewątpliwie warto pamiętać o unikaniu pokarmów silnie przetworzonych i konserwowanych.

Kiedy do lekarza?

Wizyta lekarska będzie niezbędna do postawienia prawidłowej diagnozy. Objawy typowe dla alergii mogą bowiem występować także przy innych schorzeniach, np. nietolerancji pokarmowej, stąd warto zasięgnąć odpowiedniej konsultacji. Oczywiście jeśli, mimo zmiany diety i wszelkiej prewencji ze strony rodziców, objawy alergii są mocno nasilone, wówczas niezbędne będą odpowiednie leki przeciwhistaminowe, łagodzące uporczywe objawy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze