1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Cholesterol na marginesie substancji odżywczych

shutterstock
shutterstock
Postrzeganie cholesterolu w zbiorowej świadomości społecznej nacechowane jest wyłącznie negatywnie. Jeśli pacjent dowiaduje się, że ma wysoki poziom cholesterolu, ma przed oczami wizję wielu groźnych dla zdrowia – a nawet życia – chorób. Tymczasem cholesterol nie jest wyłącznie złą substancją, której powinniśmy się pozbyć z organizmu. W rzeczywistości, pomimo że występuje na marginesie substancji odżywczych, jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Mity na temat cholesterolu

jest uważany za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. Nie jest to do końca prawdą. Rzeczywiście, wysoki poziom tzw. złego cholesterolu prowadzi do odkładania się w naczyniach krwionośnych złogów tłuszczu, prowadzących do zapchania światła żył i miażdżycy. Nieleczony cholesterol może powodować również zagrażający życiu udar czy zawał. Niemniej sam cholesterol ze swojej natury rzeczy nie jest wyłącznie zły. Można mówić o tzw. dobrym cholesterolu, który jest substancją niezbędną dla naszego organizmu i prawidłowego działania wszystkich narządów wewnętrznych.

Jest to związane z tym, że cholesterol jest substancją odżywczą, stanowiącą budulec komórek i hormonów. Cholesterol produkowany jest w organizmie człowieka, ale część tego rodzaju substancji wchłaniana jest z pokarmu, który na co dzień spożywamy. Niedobór cholesterolu może stanowić zagrożenie dla funkcjonowania organizmu człowieka.

Poziom dobrego i złego cholesterolu

Wykonując laboratoryjne badania krwi, możemy zbadać poziom cholesterolu w naszym organizmie. Najlepiej, aby wykonać szczegółowe badanie z wyszczególnieniem tzw. dobrego i złego cholesterolu. Zły cholesterol w wynikach badań laboratoryjnych określany jest skrótem LDL. Jeśli lekarz interpretujący wyniki badań mówi, że pacjent ma wysoki cholesterol, ma na myśli nadmiar cholesterolu typu LDL. Przekłada się to na powstanie zagrożenia miażdżycą, zawałem czy udarem mózgu, bowiem złogi cholesterolowe w takim przypadku blokują przepływ krwi do naczyń. Zły cholesterol w konsekwencji prowadzi do zwężenia i zamknięcia tętnic, a nieleczony - nawet do śmierci pacjenta. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o swój cholesterol i redukowanie ilości „złego”. Dieta będzie przy tym niezbędnym czynnikiem sprzyjającym leczeniu. Jeśli jednak naturalnie chcemy zadbać o swoje naczynia krwionośne, możemy przyjmować tylko raz dziennie preparaty takie jak W składzie ma wyłącznie naturalne preparaty, niepowodujące u pacjentów negatywnych skutków ubocznych.

U zdrowych ludzi norma maksymalna całkowitego cholesterolu, bez rozbijania go na dobry i zły cholesterol, wynosi 100 mg/dl. Z kolei, dobrego cholesterolu (HDL) w organizmie człowieka powinno być odpowiednio dla kobiet i mężczyzn - maksymalnie 50 mg/dl oraz 40 mg/dl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze