1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Chrapanie, skuteczne metody leczenia

Chrapanie to nieprzyjemna, ale przede wszystkim uciążliwa i wstydliwa przypadłość, która dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa po trzydziestce. Już nawet co 3 mężczyzna chrapie! Tak wskazują badania. Czy chrapanie, lub poważniejszy, bezdech senny można skutecznie leczyć?

Chrapanie to schorzenie, które jest jednym z najczęściej spotykanych, dotyka coraz więcej osób. Można tak samo, jak wiele innych chorób. Niestety wielu z nas nie ma świadomości o profilaktyce i zapobieganiu chrapania. Tymczasem, poważniejsza forma chrapania, bezdech senny może bardzo poważnie wpływać na nasze zdrowie.

W Polsce co najmniej 100 tysięcy osób zmaga się z bezdechem nocnym, ale nie zgłaszają się do specjalistów, ponieważ bagatelizują problem.

Czy chrapanie jest niebezpieczne?

Rozmawiając o konsekwencjach chrapania, bardzo często wspomina się o osobach trzecich, które narzekają na niewysypianie się, spowodowane hałasem i kontrolą oddechu chrapiącego partnera. Tymczasem zapominamy, że najbardziej poszkodowany jest ten, który chrapie.

Nienaturalne dźwięki, które wydaje, mają poważny wpływ na jego sen. Osoba z tym schorzeniem nie śpi normalnie. Co to znaczy? Chrapanie to informacja o tym, że organizm danej osoby, ma problem ze swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Podobne dolegliwości mamy np. podczas kataru, kiedy nos nie jest drożny.

towarzyszy także osobom ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym podniebieniem miękkim, powiększonymi migdałkami lub przerośniętym języczkiem.

Nie dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości tlenu, nie zaspakajamy jego naturalnych potrzeb. Sen jest płytki, możemy kilka razy w nocy wybudzać się, a rano jesteśmy rozdrażnieni, czy niewyspani. Możemy także odczuwać bóle głowy. Chrapanie wpływa niekorzystnie na stan zdrowia osób z nadciśnieniem tętniczym.

Czy wiesz, czym jest bezdech senny? Bezdech to wstrzymanie oddychania, czego efektem jest niedotlenienie tkanek. Osoba z bezdechem śpi bardzo płytkim snem, wybudza się, a jej ciśnienie tętnicze wzrasta. Nieleczony bezdech może być wpływać negatywnie na wszelkie schorzenia związane z prawidłową pracą serca, układu krążenia, a także cukrzycę. Występowanie bezdechów zwiększa ryzyko udaru.

Psycholodzy twierdzą, że bezdech senny, niebezpieczniejszy od chrapania, może wpływać także na występowanie depresji, czy wzmaga problemy z pamięcią.

Co może wzmagać chrapanie?

Problem chrapania najczęściej dotyka osoby po trzydziestym roku życia i znacznie powszechniej panów. Jest prawie pewne, że chrapie osoba otyła, z problemem nadciśnienia lub nadużywająca alkohol i paląca papierosy.

Nikotyna wywołuje ciągły stan zapalny gardła ze względu na to, jest jednym z największych sprzymierzeńców chrapania oraz bezdechu sennego.

Większe prawdopodobieństwo chrapania występuje podczas spania na plecach, a także w nieodpowiednio ogrzewanym pomieszczeniu. Temperatura w sypialni, optymalna do zdrowego snu to ok. 18-22 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia jest także prawidłowe utrzymanie wilgotności – 60% skala to najlepszy wynik dla zdrowego snu.

Chrapią osoby otyłe i z poważna nadwagą. Niestety nasze społeczeństwo coraz częściej zmaga się bezskutecznie z dodatkowym nadbagażem kilogramów. Jemy w pośpiechu, byle co i nie licząc zapotrzebowania kalorycznego. Do tego dochodzi stres i brak aktywności fizycznej. Tak źle nie było w społeczeństwach od wielu lat.

Chrapanie można skutecznie leczyć!

Chrapanie bywa lekceważone, ponieważ dotyka mnóstwa osób. Nie boimy się chrapania, tak samo jak innych schorzeń, a szkoda! Bezdech senny jest wyjątkowo niebezpieczny dla naszego zdrowia, a w medycynie są już skuteczne metody walki z chrapaniem!

Pamiętaj! Nieleczone chrapanie to przyszłość z nadciśnieniem, cukrzycą, duże prawdopodobieństwo wystąpienia udaru lub zawału.

Leczenie chrapania jest uzależnione od powodu, który je wywołuje. Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, mogą być chirurgicznie usunięte poprzez korektę skrzywionej przegrody nosowej lub wycięcie przerośniętych migdałków.

W leczeniu chrapania ważna będzie też prawidłowa diagnostyka. Pomocne może się okazać screeningowe badanie nocne, podczas którego monitorowane są parametry snu. Można w ten sposób ocenić, czy dochodzi do niedotlenienia organizmu. Badanie przeprowadza się od momentu zaśnięcia do wybudzenia. Nie boli i nie jest inwazyjne. W Mille Medica udostępniamy ”, to specjalne urządzenie do automatycznego pomiaru jakości snu. Wystarczy założyć go na noc na rękę i zdjąć rano. Pulsoksymetr precyzyjnie zadba o Twój sen, rejestrując wszelkie przerwy w oddychaniu. Dzięki niemu możesz pominąć pierwszą wizytę u lekarza i samodzielnie prześledzić swoje chrapanie bez wychodzenia z domu.

Oczywiście pełne wyleczenie nigdy nie będzie możliwe, jeśli nie wprowadzimy do swojego życia zdrowych nawyków. Osoby otyłe powinny wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce, chude mięsa, a przede wszystkim także żywność nieprzetworzoną. Dopiero zrzucenie zbędnej masy tłuszczowej, umożliwi skuteczne wyjście z chrapania.

Nie należy też pić alkoholu przed snem. Powoduje on zwiotczenie mięśni gardzieli i języka. Lepiej nie stosować też leków nasennych, które mają podobne działanie do alkoholu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze