fbpx

Co to jest sildenafil – dawkowanie i skutki uboczne tabletek z sildenafilem

Co to jest sildenafil - dawkowanie i skutki uboczne tabletek z sildenafilem
Fot. materiał partnera

Sildenafil od kilku lat dostępny jest bez recepty w Polsce jako jeden z leków stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji. Pierwszy raz na rynku farmaceutycznym pojawił się w 1998 roku pod nazwą handlową Viagra. Sildenafil został wprowadzony przez firmę Pfizer. Początkowo substancja ta była badana pod kątem możliwości obniżania ciśnienia, w tym ciśnienia płucnego. Zawrotną karierę zrobił zupełnie w innym obszarze medycyny niż planowano. Nie zmienia to faktu, że ma wielu zwolenników na całym świecie – głównie wśród panów. Sildenafil to jeden z najpopularniejszych leków na potencję dostępnych w Polsce. Obecnie kilku producentów na terenie RP posiada zarejestrowane wersje tego leku dostępne bez recepty, wymienia się tutaj m.in. Inventum i podmiot odpowiedzialny Aflofarm.

Sildenafil – co to jest i jego działanie?

Sildenafil określany jest jako lek na potencję. Można spotkać go w różnej postaci np. tabletek powlekanych czy tabletek do żucia i rozgryzania. Jakie działanie wykazuje sildenafil? Rozkurcza naczynia krwionośne w prąciu, łatwiejszy staje się napływ krwi do penisa podczas pobudzenia seksualnego i wywołanie erekcji. Efektem działania tego leku jest ułatwione osiągniecie erekcji oraz jej podtrzymanie. Substancja ta należy do silnych selektywnych inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Docelową grupą pacjentów dla sildenafilu są dorośli mężczyźni, u których stwierdza się zaburzenia erekcji. Osoby zdrowe nie powinny stosować tego leku.

Jak stosuje się sildenafil i kiedy należy zachować ostrożność?

Tabletki z sildenafilem stosuje się doustnie na około 30 minut — godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. Bez konsultacji z lekarzem stosuje się zwykle nie więcej niż 25 mg sildenafilu na dobę. Po konsultacji z lekarzem możliwe jest stosowanie większych dawek lub specjalista przepisze mocniejszą wersję tabletek z sildenafilem (50 lub 100 mg). Nie należy podejmować samodzielnie decyzji o zwiększeniu dawki.

Warto wziąć pod uwagę, że sildenafil wchodzi w interakcje z alkoholem i innymi lekami. Stosowanie niektórych leków czy obecność konkretnych chorób wyklucza stosowanie tej substancji na potencję. Przeciwwskazaniem do zażycia tego leku są niektóre choroby serca i naczyń wieńcowych, czy przyjmowanie leków rozszerzających naczynia wieńcowe (tzw. donory tlenku azotu). W przypadku wątpliwości ze stosowaniem tabletek z sildenafilem należy zasięgnąć porady lekarza, farmaceuty, a przede wszystkim zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Co to jest sildenafil - dawkowanie i skutki uboczne tabletek z sildenafilem
Fot. materiał partnera

Skutki uboczne leków z sildenafilem

Stosowanie tej substancji może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. W każdej ulotce dołączona jest pełna lista skutków ubocznych.

Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych związanych z sildenafilem wymienia się ból głowy, nudności, zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca, widzenie z kolorową poświatą, zawroty głowy. Innymi skutkami ubocznymi mogą być: spadek ciśnienia tętniczego, senność, dzwonienie w uszach.

Niektóre leki, np. tabletki z sildenafilem mogą powodować wystąpienie alergii lub reakcji nadwrażliwości. Wśród objawów mogą wystąpić: świszczący oddech, trudności w oddychaniu, obrzęk powiek, ust i gardła.

Leki i tabletki z sildenafilem dostępne w Polsce

Na stronie “Rejestru produktów leczniczych” (https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/) znajdziemy wszystkie leki dostępne bez recepty, które w swoim składzie zawierają substancję czynną o nazwie sildenafil (łac. Sildenafilum). Najczęściej występuje on w lekach jako cytrynian sildenafilu. Obecnie dostępne są różne środki z sildenafilem — w dawce 25, 50 lub 100 mg na tabletkę. Ilość tabletek na potencję zwykle ogranicza się do mniejszego opakowania – 2 tabletki lub większego – 4 tabletki. Niezależnie od opakowania wskazania, przeciwwskazania odnośnie tych leków są identyczne. Tabletki z sildenafilem posiadają różne nazwy handlowe – można wymienić tutaj tabletki na potencję Inventum, Maxon, Maxigra, Valinger. Obecnie na dzień 7 wrzesień 2020 w bazie znajduje się 90 produktów leczniczych z sildenafilem – dostępne są one na receptę i bez recepty. Przykładowe leki bez recepty z cytrynianem sildenafilu to m.in.:

  • tabletki Inventum 25 mg (numer pozwolenia 21009, ważność pozwolenia: bezterminowe)
  • tabletki powlekane Maxon Active (numer pozwolenia 17887, ważność pozwolenia: bezterminowe)

Leki te zostały zarejestrowane w trybie NAR – narodowej. Innym przykładem tabletek z sildenafilem oprócz Inventum czy Maxon Active są:

  • tabletki do rozgryzania i żucia Maxigra Go (numer pozwolenia 21674, ważność pozwolenia: bezterminowa). Lek ten zarejestrowany został w procedurze DCP – zdecentralizowanej.

Cześć z tych rejestracji nie posiada już ważnego pozwolenia na obrót oraz brak jest numeru pozwolenia, które znajduje się na każdym leku bez recepty czy na receptę.

Wśród tych 90 produktów znajdziemy mniej typowe postacie sildenafilu np.

  • lamelki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
  • proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
  • zawiesina doustna
  • roztwór do wstrzykiwań (wykorzystywany do leczenia nadciśnienia płucnego).