1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Częsty ból głowy i jego przyczyny: Dlaczego często boli nas głowa?

Szybkie tempo życia, przewlekły stres i niedobory snu i mamy gotowy przepis na częsty ból głowy. Jeśli boli nas sporadycznie, to nie ma powodu do niepokoju. Gorzej, jeżeli nie pamiętamy już dnia bez przykrego ćmienia w głowie. Skąd biorą się przewlekłe bóle głowy? Jak wygląda leczenie?

Jak często boli nas głowa?

Nikogo nie zdziwi fakt, że ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych. Około 90% Polaków cierpi na sporadyczne bóle głowy, które nazywamy napięciowymi. Jest to taki rodzaj dolegliwości, który pojawia się, gdy działa na nas jakiś szkodliwy czynnik (np. hałas czy stres) lub gdy nie jesteśmy w najlepszej formie (nie wysypiamy się, jesteśmy głodni lub zmęczeni). Tego typu objawy zwykle szybko mijają. Gorzej, jeśli nie możemy już sobie przypomnieć dnia bez bólu. Szacuje się, że na przewlekłe bóle głowy może cierpieć nawet 5% naszych rodaków. Jeśli głowa pęka nam przynajmniej 4 godziny dziennie, przez 15 dni w miesiącu i trwa to już przynajmniej 3 miesiące to znaczy, że mamy do czynienia z przewlekłym problemem.

Czym tak naprawdę jest ból?

Każdy z nas zna to uczucie, ale bardzo ciężko jest je opisać. Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, ból to przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstaje pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających ich uszkodzeniem. Kiedy nasz mózg oceni, że jakieś działanie lub bodziec są potencjalnie niebezpieczne dla naszego organizmu, odpowiada reakcją bólową. Niestety nasze ciało nie jest idealne i zdarza się, że ból dokucza, kiedy nie zagraża nam żadna choroba ani uraz.

Chcesz wiedzieć, jak w organizmie powstaje uczucie bólu?

Przeczytaj o tym w poradniku:

Częsty ból głowy – jakie są przyczyny, skąd się bierze?

Jednymi z takich bólów, które regularnie nas męczą, są przewlekłe bóle głowy. Ten rodzaj dolegliwości zawiera w sobie wiele typów bólów, które mogą zatruwać nam życie. Jego główną przyczyną jest chroniczne zmęczenie i stres. Kiedy jesteśmy cały czas napięci, mogą nam dokuczać tzw. napięciowe bóle głowy. Ta przypadłość dotknęła przynajmniej raz każdą osobę, która bywa przepracowana, zmęczona oraz zapomina o regularnych posiłkach i odpowiedniej ilości snu. Taki ból mija, kiedy odpoczniemy i nabierzemy sił. Jeśli jednak nasze codzienne dni są tak wyczerpujące, a dolegliwości bólowe pojawiają się coraz częściej, to choroba może wejść w swoją przewlekłą fazę. Wtedy dzień bez bólu głowy będzie dla nas świętem. Z przewlekłym bólem głowy wiążą się również zaburzenia snu, osłabienie apetytu, zespół chronicznego zmęczenia i nadwrażliwość na hałas.

Przewlekłe bóle głowy mogą być też spowodowane przez nadużywanie leków przeciwbólowych. Organizm przyzwyczaja się do substancji przeciwbólowych i bez nich nie funkcjonuje już prawidłowo. Chroniczne bóle głowy to również często kolejny krok po migrenie epizodycznej. Na wszystkie choroby związane z codziennym bólem głowy ma wpływ nasz tryb życia oraz choroby towarzyszące. Nadużywanie nikotyny, kofeiny i alkoholu, otyłość, depresja, nadciśnienie oraz nadczynność tarczycy mogą powodować lub wzmacniać już istniejące dolegliwości bólowe.

Jak leczy się częste i mocne bóle głowy?

Jeśli nasz organizm jest w takim stanie, że dopadły nas przewlekłe bóle głowy, to leczenie nie będzie należało do łatwych. Ważnym krokiem jest zmiana trybu życia. Musimy się lepiej odżywiać i nawadniać organizm, więcej spać, regularnie ćwiczyć i stosować metody pomocne w walce ze stresem. W tym czasie możemy wspierać się lekami na ból głowy zawierającymi paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen czy diklofenak).

Jeżeli nasza choroba nie ma podłoża napięciowego, to nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Specjalista oceni nasz stan i w razie potrzeby przepisze dodatkowo leki przeciwlękowe i antydepresanty. Jeśli nasz ból jest bólem polekowym lub migrenowym, to należy odstawić wszystkie leki na ból. Leczenie polega na eliminowaniu czynników, które mogą wywoływać ból głowy (np. ostre światło lub hałasy). W przypadku, gdy przyczyną bólu są choroby współistniejące, należy je wyleczyć lub dobrać środki farmakologiczne w taki sposób, żeby nie nasilały bólu głowy. Przewlekłe dolegliwości bólowe najlepiej leczyć pod ścisłą kontrolą lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze