1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Czy jesz 3 kilogramy warzyw w tygodniu?

123rf.com
123rf.com
Polska jest pierwszym krajem, który umieścił warzywa i owoce u podstaw nowej piramidy żywienia. Według ekspertów każdy człowiek powinien zjadać około 400 g warzyw i owoców dziennie, czyli blisko 3 kg tygodniowo. Tymczasem z danych GUS wynika, że Polacy zjadają średnio 8,66 kg warzyw i owoców miesięcznie.  

Świeże warzywa i owoce to najbogatsze źródło antyoksydantów, czyli substancji, które pomagają pozbyć się z organizmu tzw. wolnych rodników. Są to niekorzystne związki, pochodzące z przemian metabolicznych, odpowiedzialne za starzenie się skóry, zmniejszenie odporności, czy zmiany nowotworowe. „Lista dolegliwości, którym można przeciwdziałać jedząc owoce i warzywa jest znacznie dłuższa”, tłumaczy Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia w Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Co więcej, warzywa i owoce są naturalnym źródłem witamin. Dużo lepszym niż suplementy diety! Choć najzdrowsze są warzywa surowe, to nie musimy całkiem zrezygnować z ich gotowanej postaci: warzywa na parze lub pieczone zachowują wiele wartości odżywczych.

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia przeciętny Polak powinien spożywać 400 g. warzyw i owoców dziennie, w co najmniej 5 porcjach. Jedną porcję można zastąpić szklanką soku. „Pamiętajmy, by owoców nie traktować na równi z warzywami. Choć są bardzo zdrowe, bogate w witaminy czy błonnik pokarmowy, jednocześnie zawierają dużo cukrów prostych i są przy tym bardziej kaloryczne”, tłumaczy Aleksandra Koper, ekspert ds. żywienia w Fundacji BOŚ. IŻŻ, który opublikował nową piramidę, wskazuje, że najlepsza proporcja to ¼ owoców i ¾ warzyw dziennie. „Oznacza to, że na trzy porcje warzyw, przypada jedna porcja owoców. Przykładowo: na śniadanie można zjeść całego pomidora , na drugie śniadanie jabłko, na obiad pół talerza brokułów, a na kolację paprykę”, radzi Aleksandra Koper.

Nowością w piramidzie żywienia są zioła, które wzmacniają prozdrowotne działanie diety bogatej w warzywa i owoce. Zamiast dosalać potrawy warto użyć rozmarynu, oregano (albo majeranku), bazylii czy czosnku, który jest naturalnym antybiotykiem. Poza tym zioła wpływają na lepszy metabolizm cholesterolu. Nowe zalecenia żywieniowe podkreślają także problem nadmiernego spożywania cukru, słodycze lepiej zastąpić  owocami, orzechami i nasionami, oraz wskazują na potrzebę  ograniczenie spożycia mięsa i przetworów mięsnych - zdecydowanie lepsze dla naszego zdrowia są ryby morskie, nasiona roślin strączkowych lub jaja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze