1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Czy po chemii włosy odrosną?

123rf.com
123rf.com
Utrata włosów to jeden z najczęstszych skutków ubocznych chemioterapii stosowanej u chorych na nowotwór. Choć priorytetem jest zdrowie, to wiele osób po udanej terapii onkologicznej chce wyglądać jak przed chorobą. Jak mogą  odzyskać włosy?

Lecząc chorobę, możemy również stracić włosy, a najpowszechniejszym tego przykładem są terapie stosowane w leczeniu nowotworów.  W chemioterapii nie ma możliwości selekcji. Niszczy ona komórki w organizmie, zarówno komórki rakowe, czyli komórki patologiczne, jak i komórki zdrowe. Często więc ratuje nam życie, ale i pozbawia włosów.

- Mieszki włosowe to wąskie kanaliki w skórze wypełnione drobnymi naczyniami krwionośnymi, z których wyrasta włos. Struktury te są jednymi z najszybciej rozwijających się komórek w organizmie - u zdrowego człowieka rozdzielają się mniej więcej co 23-72 h. Ale ponieważ leki stosowane w chemioterapii działają przeciwko wszystkim komórkom, w tym nowotworowym, niszczą również komórki odpowiedzialne za wzrost włosów. Jako że 80-90 proc. wszystkich włosów znajduje się w fazie anagenu, czyli fazie aktywnego wzrostu, to w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia terapii pacjent może stracić część lub wszystkie włosy - mówi dr Grzegorz Turowski, chirurg z dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.

Nie każdy pacjent straci włosy. U niektórych włosy wypadają stopniowo lub nagle, pacjent może znajdować kępki włosów na szczotce do włosów, gubić je na poduszce, pod prysznicem. Dla wielu pacjentów jest to dodatkowy szok, szczególnie dla kobiet, dla których włosy są atrybutem kobiecości, a ich utrata to silne przeżycie emocjonalne. Co więcej, niektóre leki przeciwnowotworowe powodują wypadanie „tylko” włosów ze skóry głowy, a inne - również utratę brwi, rzęs, włosów łonowych, włosów na nogach, przedramionach oraz pod pachami. Włosy mogą również wypaść z powodu radioterapii. – Wpływ naświetlania dotyczy konkretnej partii ciała, tej, do której jest ono użyte. Np. po naświetlaniu okolic piersi przy nowotworze piersi, nie stracimy włosów na głowie ani rzęs, ale przy naświetlaniu guza mózgu z przerzutami – zazwyczaj tracimy wszystkie włosy na głowie – tłumaczy specjalista.

Zobacz: kosmetyki do włosów

Czy po chemii włosy odrosną? Po wyleczeniu choroby i zakończeniu chemioterapii (czasami jeszcze w jej trakcie) włosy zwykle odrastają po kilku miesiącach, choć nie zawsze. Zdarza się, że dochodzi do trwałego uszkodzenia cebulek, czyli korzeni, w wyniku czego włosy nie odrastają w ogóle lub odrastają przerzedzone, z wyraźnymi ubytkami. Czasami włosy odrastają inne, niż przed zabiegiem np. zmienia się ich struktura, kolor, gęstość lub odrastają tylko częściowo. U wielu osób taka sytuacja powoduje stres, spadek samooceny i pewności siebie, stąd potrzeba odbudowy owłosienia.

Podczas chemioterapii pacjenci, głównie kobiety, używają peruk – syntetycznych lub z naturalnych włosów, a także tzw. doczepów, tresek – w zależności od ubytku owłosienia. Podobnie można postępować, gdy włosy po leczeniu nie odrosną, jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. W tym przypadku alternatywą i jedyną trwałą metodą na odzyskanie włosów jest chirurgiczny przeszczep. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy kwalifikujemy się do zabiegu oraz mamy wątpliwości, udajmy się na wizytę do kliniki specjalizującej się w takich zabiegach.

- Obecnie taka metoda jest całkowicie bezpieczna, a co najważniejsze zapewnia najbardziej spektakularny efekt. Aby tak było musimy jednak znaleźć fachowców, którzy mają doświadczenie w tej materii. Nie wystarczy sam tytuł medyczny np. chirurga, jeśli nie wykonuje on takich zabiegów na co dzień. Drugim ważnym czynnikiem jest metoda przeszczepu, tutaj zalecana jest transplantacja włosów metodą FUE, która polega na przeszczepianiu nie całego paska owłosionej skóry, lecz pojedynczych lub zespołów mieszków włosowych – wyjaśnia dr Turowski.

Zabieg transplantacji włosów przy użyciu robota to najnowsza technologia w dziedzinie transplantacji włosów, mało inwazyjna oraz bezpieczna, a przy tym skuteczna, dlatego specjaliści rekomendują to rozwiązanie m.in. pacjentom onkologicznym. Co ważne, pacjent musi mieć zakończone leczenie przeciwnowotworowe oraz posiadać część włosów, aby można było je przeszczepić. Jeśli nie posiadamy w ogóle włosów, przeszczep nie będzie możliwy. Metoda więc sprawdzi się tylko w ograniczonych ubytkach, kiedy pacjent z tyłu głowy posiada włosy nadające się do transplantacji. Włosy po przeszczepie odrastają stopniowo, pierwsze zauważymy po 4-6 miesiącach, pełny efekt będzie widoczny po 9-12.

źródło: mat. pras. dr Turowski Hair Restoration Clinic

Zobacz również kosmetyki do brwi dla brunetek

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze