1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czym grozi życie w ciągłym hałasie?

123rf.com
123rf.com
Żyjemy w nieustannym szumie.  Poziom hałasu w szkołach może być większy niż na trzypasmowej miejskiej arterii.  W biurach typu open space 50% pracowników narzeka na hałas. Nawet w domach nie zawsze możemy liczyć na komfort ciszy. Nadmiar głośnych dźwięków obniża koncentrację, powoduje problemy ze snem i wzmacnia odczuwanie stresu. Co możemy na to poradzić?

Z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach poziom hałasu w szkołach podstawowych może sięgać nawet 89 dBA (zagrożeniem dla słuchu jest hałas przekraczający 75 dBA). Pomiary realizowane w ramach akcji „Zdrowe dziecko – zdrowy dorosły – zdrowa rodzina”, przeprowadzono w salach lekcyjnych, gimnastycznych i na korytarzach. To oznacza, że uczniowie przebywają w hałasie porównywalnym do tego, jaki panuje bardzo ruchliwej ulicy. Uszkodzenie słuchu to najgroźniejsze, ale nie jedyne ryzyko nadmiernego hałasu - dzieci są rozdrażnione i przemęczone, mają trudności z koncentracją, nauką.

Wcale nie lepiej jest w biurach, zwłaszcza w popularnych open space’ach, gdzie na wspólnej przestrzeni pracuje kilkadziesiąt osób. Co drugi pracownik narzeka w nich na hałas. Utrudnia on komunikację z innymi – mowa staje się niezrozumiała, a praca mniej efektywna. Wiele osób chroni się więc zakładaniem słuchawek na uczy, ale i one nie zawsze pomagają, a przy tym używane przez wiele godzin także nie są obojętne dla słuchu.

Odpoczynek w ciszy powinniśmy zapewnić sobie więc w domu, ale w mieście i tam panuje hałas, z którego nierzadko nawet nie zdajemy sobie sprawy, bo tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do odgłosów z ulicy i sąsiednich mieszkań, dźwięków domowych urządzeń czy instalacji. Często od powrotu do domu aż do pójścia spać towarzyszy nam włączony telewizor, szumiący komputer, zmywarka czy głośne gry i zabawki dzieci. Nieustanne przebywanie w pomieszczeniach, w których hałas przekracza 60 dB jest bardzo uciążliwe dla organizmu. Reaguje on gorszym samopoczuciem, napięciem, problemami ze snem, a nawet chorobami układu nerwowego.

Zadbać o ciszę

– Dzięki odpowiednim rozwiązaniom akustycznym, jak np. dźwiękochłonnym sufitom, panelom i ekranom ściennym, możemy w znacznym stopniu zredukować poziom hałasu w pomieszczeniach. Właściwa akustyka budynku wynika także z odpowiedniej izolacji czy doboru materiałów – np. szyb o wysokiej izolacyjności akustycznej. Pamiętajmy zatem, że budując dom czy projektując biuro, możemy zapewnić sobie ciszę, a tym samym lepszą jakość użytkowania – mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.  

Chociaż hałas jest obecny w życiu każdego z nas, świadomość, jak się przed nim chronić wciąż jest niewielka. Dlatego Stowarzyszenie „Komfort Ciszy” pomaga instytucjom, firmom i osobom prywatnym w rozwiązywaniu zagadnień związanych z akustyką budynków i promuje dobre praktyki w tym zakresie. Organizacja udziela także porad eksperckich z zakresu prawa czy rozwiązań budowlanych i ułatwia kontakt z odpowiednimi specjalistami – prawnikiem lub akustykiem. Więcej informacji na stronie: .

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze