1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Dbajmy o zdrowie psychiczne nie tylko od święta!

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Tuż przed świętami warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad tym o co naprawdę musimy zadbać, nie tylko od święta- o nasze dzieci i o ich zdrowie.W ramach  kampanii #nietylkoodświęta realizowanej przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej już 19 grudnia czeka na nas wiedza, marzenia, pragnienia dzieci czekają tuż pod naszą choinką. Wystarczy dobrze poszukać, na moment zwolnić, a je ujrzymy. Celemkampanii jest zwrócenie uwagi dorosłych na problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, jego profilaktyki oraz wpływu na rozwój i funkcjonowanie w dorosłym życiu.W kampanii udział wzięła aktorka, Katarzyna Zielińska.

Wraz ze startem kampanii #nietylkodświęta będzie można obejrzeć w internecie, w kinach w całej Polsce oraz w przestrzeni publicznej w Warszawie specjalny spot, w którym wystąpiła m.in. Katarzyna Zielińska, znana i lubiana aktorka, a prywatnie mama. Kampania dotyczy profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci oraz młodzieży, jest skierowana do rodziców oraz nauczycieli i odbywa się w ramach projektu „Myślę pozytywnie” współfinansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Spot kampanii:

 

Nieustanny wzrost oczekiwań, zagrożeń i wymagań stawianych przed młodymi ludźmi odbija się negatywnie na ich dobrostanie psychicznym, całościowym rozwoju i umiejętności adaptacji do zmieniających się warunków życia. Dlatego profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży staje się z roku na rok coraz bardziej istotnym obszarem działań zarówno w sektorze zdrowia, jak i w edukacji i wychowaniu. Im wcześniej są podejmowane działania nakierowane na uniknięcie powstania zaburzeń z zakresu zdrowia psychicznego, tym większe prawdopodobieństwo wykształcenia u dzieci i młodzieży trwałych postaw i mechanizmów wspierających.

Dbanie o zdrowie psychiczne w rozumieniu psychologii pozytywnej nie polega na unikaniu sytuacji trudnych czy zamiataniu problemów pod dywan, lecz nauczeniu się konstruktywnego radzenia sobie w momentach napięcia emocjonalnego. Kampania podejmuje wszystkie te tematy i skupia na nich uwagę rodziców i nauczycieli. Ci zainteresowani znajdą wszystkie narzędzia i odpowiedzi na nurtujące ich pytania, biorąc udział w bezpłatnym programie „Myślę pozytywnie”.

O programie

Program „Myślę pozytywnie” jest kompleksowym rozwiązaniem przygotowanym przez Fundację Instytut Edukacji Pozytywnej przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach środków z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016–2020. Realizacja programu rozpoczęła się w 2016 roku opracowaniem koncepcji profilaktyki zdrowia psychicznego. W kolejnym roku opracowany został modelowy program profilaktyczny oraz pełen zestaw narzędzi do realizacji programu w szkołach w całej Polsce.

W ciągu dwóch edycji „Myślę pozytywnie” przeszkoliliśmy 4800 nauczycieli i 1280 rodziców. Z warsztatami wspierającymi zdrowie psychiczne dotarliśmy do 4000 dzieci i młodzieży. Do certyfikacji Szkoła Myślenia Pozytywnego zgłosiło się w tym roku ponad 500 placówek. Każdy webinar konsultacyjny odpowiadający na pytania zadawane przez nauczycieli trafia średnio do 1,6 tys. odbiorców.

Główne założenia

Pracy nad programem przyświecał cel zapewnienia modelowych rozwiązań na rzecz wspierania dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, gdyż stanowi to jeden z najbardziej aktualnych i palących tematów profilaktyki ogólnej w szkołach i innych placówkach oświaty. Realizacja projektu współfinansowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia ma na celu przygotowanie podmiotów edukacyjnych do prowadzenia wśród uczniów oraz wychowanków działań związanych z popularyzowaniem wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań. Zgodnie z przyjętymi założeniami jest to rozwiązanie, które może być bezpośrednio wprowadzane do praktyki w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz innych placówkach oświaty pracujących z dziećmi i młodzieżą. Zakłada się dopasowanie poszczególnych elementów do wymagań danego środowiska społeczno-rodzinnego i jego specyfiki.

Obszary wsparcia

W przygotowaniu i konsultacji programu udział wzięli eksperci: psycholodzy, socjolodzy, terapeuci, pedagodzy, psychiatrzy, seksuolodzy, pediatrzy, etycy, teolodzy i doświadczeni nauczyciele. W ten sposób spojrzeliśmy na problem profilaktyki zdrowia psychicznego z różnych perspektyw i uwzględniliśmy różnorodne tematy związane ze wspieraniem dzieci i młodzieży w utrzymaniu dobrostanu psychicznego.

Nasze propozycje wsparcia dotyczą następujących obszarów:

  1. Rozwijanie kompetencji społecznych jako sposobu na ochronę zdrowia psychicznego i poprawę dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży z uwzględnieniem umiejętności komunikacji społecznej i wewnętrznej.
  2. Promowanie wiedzy i umiejętności na temat korzystania z nowych technologii komunikowania, tak aby utrzymywać zdrowie psychiczne, oraz przeciwdziałanie inicjacji w zakresie różnych zachowań ryzykownych dla zdrowia psychicznego poprzez dostarczanie odpowiedniej informacji oraz wzmacnianie czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka.
  3. Promowanie wiedzy i umiejętności na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które mogłyby prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego.
  4. Wspieranie rozwoju duchowego dzieci i młodzieży jako sposobu na zachowanie dobrostanu psychicznego i radzenie sobie w obliczu dylematów.
  5. Przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży w przestrzeni publicznej oraz w procesie edukacji.
W ramach programu „Myślę pozytywnie” oferujemy następujące narzędzia:
  • Modelowe programy profilaktyczne dla szkół i placówek oświatowo-wychowawczych
  • E-booki z ćwiczeniami dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
  • Algorytmy postępowania dla rodziców i nauczycieli
  • Infografiki tematyczne
  • Prezentacje multimedialne
  • Szkolenia on-line dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
  • Scenariusze zajęć wychowawczo-profilaktycznych dla każdego etapu edukacyjnego
  • Elektroniczne ankiety diagnostyczne
  • Aplikację internetową Dziennik Wdzięczności, dedykowaną dzieciom i młodzieży
  • Miniserial dotyczący najważniejszych zagadnień w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
  • Program internetowy „Myślę pozytywnie”
  • Cykl webinarów eksperckich
  • Program certyfikacji i wsparcia wdrożenia oraz realizacji profilaktyki – „Szkoły Pozytywnego Myślenia”
Więcej informacji:

Facebook:

Instagram:

YouTube:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze