1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Infekcja, stan zapalny, bakterie - co i jak kontrolują badania sfer intymnych?

Problemy występujące w sferach intymnych zwykle wiążą się z ogromnym dyskomfortem. Nieraz pojawiają się wtedy takie emocje, jak wstyd i zakłopotanie. Do tego dochodzą też objawy somatyczne, a trzeba borykać się chociażby z uciążliwym swędzeniem czy pieczeniem. W takiej sytuacji niewątpliwie łatwiej o siebie zadbać, gdy ma się odpowiednią wiedzę - np. dlaczego warto pobrać wymaz z pochwy i kiedy lekarz zleca tego typu badanie?

Wspomniane swędzenie i pieczenie okolic intymnych może być m.in. jednym z objawów zakażenia bakteryjnego pochwy. To przykład infekcji, którą można dokładnie zdiagnozować właśnie dzięki pobraniu wymazu. Inaczej nazywana biocenozą pochwy, badaniem czystości pochwy czy też badaniem flory pochwy - wiąże się to z oceną środowiska panującego w pochwie i sprawdzenia, czy flora bakteryjna jest u danej kobiety prawidłowa. Pożądany jest wynik wskazujący na panujące w pochwie kwaśne pH, które ochrania narządy płciowe przed różnego rodzaju infekcjami oraz rozwojem drobnoustrojów. Niestety skład owej flory bakteryjnej może być zaburzony, co jest skutkiem np. antybiotykoterapii, problemów hormonalnych czy też niewłaściwej higieny intymnej - jak zatem widać, każda kobieta jest na tego typu zaburzenia narażona.

Pobranie wymazu można zrobić niezależnie od wieku. U kobiet w ciąży badanie biocenozy pochwy jest standardem (wzrasta wtedy ryzyko infekcji, czego przyczyną są m.in intensywne zmiany hormonalne), ale w jakich jeszcze sytuacjach lekarz może zlecić jego wykonanie?

Wskazania do pobrania wymazu z pochwy:

  • upławy i różnego rodzaju wydzielina z dróg rodnych,
  • świąd, pieczenie w obszarze pochwy, ale też sromu,
  • ból podczas oddawania moczu, jak również parcie na pęcherz moczowy,
  • monitorowanie skuteczności prowadzonego leczenia stanów zapalnych w obrębie pochwy lub sromu.
Przed pobraniem wymazu

Odpowiednie przygotowanie do badania wiąże się z kilkoma ważnymi wskazówkami, których zastosowanie umożliwia otrzymanie wiarygodnego wyniku. Dwa dni przed wykonaniem testu należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. W dniu pobrania wymazu kobieta powinna umyć strefy intymne, ale nie stosować przy tym środków higienicznych, takich jak mydło czy żele. Należy wstrzymać się także z używaniem leków dopochwowych, wykonywaniem irygacji pochwy czy stosowaniem różnego rodzaju środków, maści lub kremów do okolic intymnych - wszystko to może zaburzać rzetelność oceny flory bakteryjnej. Co ważne, badania nie przeprowadza się w czasie menstruacji.

Przebieg badania

Wykonanie wymazu jest niezwykle krótkie i odbywa się na fotelu ginekologicznym. Używany jest do tego specjalny cienki wacik, którym pobiera się próbki materiału. To badanie nieinwazyjne i raczej bezbolesne, chociaż delikatny dyskomfort mogą odczuwać kobiety, u których występuje silny stan zapalny. Co istotne, wymaz pobiera się najczęściej z tylnego sklepienia pochwy, a jeżeli jest takie wskazanie, także z okolic cewki moczowej. Jeśli zaś chodzi o badanie kobiet w ciąży, pobierany jest także materiał z odbytu.

Wymaz jest następnie badany w laboratorium. Zdarza się, że specjalista zleca także wykonanie posiewu, co ma znaczenie w diagnostyce zakażeń grzybiczych, bakteryjnych czy też obecności pasożytów. Zazwyczaj na wynik czeka się około 3-4 dni (jest to zależne od danego ośrodka).

Co można wykryć dzięki pobraniu wymazu z pochwy?

Są to przede wszystkim infekcje obszarów intymnych, za które odpowiedzialne są konkretne bakterie lub grzyby. Oto przykładowe choroby, w których diagnostyce wykorzystuje się właśnie badanie :

  • chlamydioza,
  • grzybica pochwy,
  • zakażenie bakterią Escherichia coli,
  • zakażenie Staphylococcus aureus - gronkowiec złocisty.
Dlaczego tak istotne jest poznanie głównej przyczyny nieprzyjemnych objawów? Inne jest leczenie każdego z opisanych tu problemów - w przypadku bakterii - to antybiotykoterapia, zaś w przypadku infekcji o podłożu grzybiczym - preparaty przeciwgrzybicze.

Co więcej, jeśli borykamy się ze stanem zapalnym, warto zastosować także środki, które działają przeciwbólowo, odkażająco oraz znieczulająco. Pomoże to uporać się m.in. ze świądem, bólem czy zaczerwienieniem i upławami z narządów płciowych. Warto w tym wypadku postawić np. na środek, jakim jest roztwór dopochwowy z chlorowodorkiem benzydaminy. Bo nawet jeśli wynik pobranego wymazu z pochwy nie jest korzystny, nie musisz męczyć się z uciążliwymi objawami!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze