fbpx

Jak biegać zdrowo?

123rf.com

Bieganie to najprostszy, a zarazem najbardziej naturalny dla zdrowia sport rekreacyjny. Angażuje blisko 200 mięśni, a przez godzinę można spalić nawet 900 kalorii! Regularny i spokojny jogging nie tylko poprawia kondycję, ale i przedłuża życie. Co jeszcze daje bieganie i jak biegać dla zdrowia?

Nie ma wątpliwości, że każda uprawiana odpowiedzialnie aktywność fizyczna służy zdrowiu. Jednym z bardziej naturalnych sportów jest właśnie bieganie. Możemy je uprawiać wyczynowo, ale też wyłącznie rekreacyjnie, angażując całą rodzinę. Ważne, aby robić to z głową, pamiętając tuż przed o rozgrzewce i rozciąganiu zaraz po biegu. Istotna jest również systematyczność, zdrowa dieta, nawodnienie organizmu i regeneracja.„Zapotrzebowanie energetyczne osób uprawiających sport zależy przede wszystkim od rodzaju, intensywności i czasu trwania danej aktywności fizycznej. Jeśli biegamy rekreacyjnie, nie potrzebujemy specjalnej, a jedynie zdrowej diety, opartej na rozsądnych wartościach odżywczych. Tak zbilansowane jedzenie powinno bazować na 6 składnikach odżywczych: węglowodanach, białkach, tłuszczach, witaminach, minerałach oraz wodzie. Na krótki i mniej obciążający trening można wziąć ze sobą tzw. napoje hipotoniczne, czyli wodę mineralną, stołową, źródlaną albo rozcieńczone soki. Dzięki nim szybko uzupełnimy wodę w organizmie, a przy tym wolniej wyrówna się poziom elektrolitów i energii czerpanej z cukrów. Zabezpieczy nas to przed ewentualnym osłabnięciem podczas np. kilkukilometrowego biegu. Jeśli planujemy przebiec dłuższy dystans, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z izotoników. Zawierają one takie samo stężenie jonów, minerałów i cukrów, co płyny ustrojowe w naszym organizmie. Warto dodać, że prawidłowe odżywianie i nawadnianie jest nie mniej ważne niż sam trening”, mówi Aleksandra Koper, Specjalista ds. Żywienia z Fundacji BOŚ.

Najlepiej, bo najbardziej ekologicznie, biegać w parku czy pobliskim lesie. Po pierwsze miękkie podłoże w postaci naturalnej ścieżki nie obciąża stawów, a po drugie wdychamy tu więcej świeżego powietrza, naturalnie hartując organizm. Okazję do tego stwarza EKObiegaton – impreza biegowa organizowana przez Fundację BOŚ, która odbędzie się 10 października na terenie Parku Kultury w Powsinie oraz Lasu Kabackiego.

więcej na www.ekobiegaton.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>