1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak dbać o okolice intymne w okresie ciąży, porodu i połogu?

Właściwa pielęgnacja ciała i dbanie o higienę skóry pozwoli uniknąć infekcji intymnych i łatwiej przejść przez ten trudny okres w życiu. Jak zatem dbać o okolice intymne, by móc w pełni cieszyć się macierzyństwem?

Przejście przez okres ciąży, porodu i połogu jest wielkim wyzwaniem dla całego organizmu kobiety. Ogromnemu wysiłkowi poddany zostaje nie tylko układ rozrodczy, ale również wszystkie współpracujące z nim organy wewnętrzne. Zmiany dotykają także skóry i zewnętrznych części ciała, a zwłaszcza, podatnych na różnego rodzaju infekcje, okolic intymnych.

Dlaczego należy dbać o okolice intymne?

Właściwa pielęgnacja okolic intymnych jest niezbędna do prawidłowego przebiegu ciąży, porodu i połogu. Wszelkie zaniedbania mogą spowodować infekcje intymne, które niosą ze sobą poważne konsekwencje, zwłaszcza wtedy gdy są nieleczone. Do najbardziej groźnych powikłań wynikających z nieleczonych infekcji intymnych dochodzi wtedy, gdy zakażenie grzybicze lub bakteryjne dociera do dróg rodnych, co może prowadzić do pęknięcia pęcherza płodowego i poronienia lub przedwczesnego porodu. Są one również niebezpieczne dla płodu i mogą wywoływać wrodzone infekcje noworodków.

Z kolei w okresie połogu grożą zapaleniem macicy, przedłużonym gojeniem się szwu po nacięciu krocza lub nawracającymi zakażeniami dróg moczowych. Infekcji intymnych powinny unikać także kobiety starające się o dziecko, gdyż mogą być czynnikiem uniemożliwiającym zajście w ciążę. Choć części zakażeń intymnych nie można uniknąć, warto starać się ograniczyć ryzyko ich powstania, a kiedy już mają miejsce zacząć je leczyć, gdyż konsekwencje mogą być bardzo groźne.

Dlaczego pojawiają się infekcje intymne?

Okres ciąży sprzyja powstawaniu infekcji intymnych z powodu rozpulchnienia i przekrwienia tkanek dróg rodnych, jakie ma wtedy miejsce. Wraz ze wzrostem poziomu estrogenów w organizmie kobiety zmienia się także odczyn pochwy z kwaśnego na bardziej zasadowy, co stwarza warunki dla namnażania się grzybów. Kobiety mogą uskarżać się na nieprzyjemne objawy okolic intymnych już w pierwszym trymestrze i zauważyć ich kilkukrotne nawroty w ciągu dziewięciu miesięcy trwania ciąży.

Ciężarnym znacznie częściej przytrafiają się infekcje grzybicze niż bakteryjne. Z kolei kontakt okolic intymnych z bakteriami jest szczególnie niebezpieczny u kobiet starających się o dziecko, gdyż może prowadzić do zakażania jajników i jajowodów, a przez to do zaburzeń w ich funkcjonowaniu, co znacznie ogranicza możliwość zajścia w ciążę. Zakażeniom bakteryjnym sprzyjają zmiany hormonalne oraz alergia i stan obniżonej odporności organizmu.

Jakie są objawy bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnych?

Każde uczucie dyskomfortu okolic intymnych w czasie ciąży powinno być poddane obserwacji, a następnie zgłoszone lekarzowi prowadzącemu. Na wystąpienie infekcji grzybiczej może wskazywać świąd pochwy i sromu albo uczucie pieczenia. Często swędzeniu lub pieczeniu nie towarzyszą upławy, jednak gdy się pojawią mają zazwyczaj gęstą, białą, serowatą lub grudkowatą postać i nie wydzielają przykrego zapachu. Leczenie zakażenia grzybiczego odbywa się zazwyczaj za pomocą leków w formie globulek dopochwowych. W odróżnieniu od infekcji grzybiczej, infekcja bakteryjna charakteryzuje się upławami o niemiłym zapachu, które powodują dyskomfort w pochwie oraz świąd i pieczenie sromu. Ponieważ infekcje bakteryjne są dużo groźniejsze dla kobiet oraz płodu, lekarze mogą wymagać wyników posiewu pochwy, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie antybiotykami.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Z uwagi na groźne konsekwencje infekcji intymnych dla kobiet ciężarnych i starających się o dziecko, w okresie rozrodczym należy szczególnie dbać o okolice intymne. Niezbędne jest zachowanie wysokiego stopnia higieny przez codzienne podmywanie oraz noszenie bawełnianej bielizny. Doraźnie pomóc może także mycie okolic intymnych płynami do higieny intymnej o kwaśnym pH oraz stosowanie tabletek z kwasem mlekowym. Jednakże przykrych objawów zakażeń intymnych nie należy nigdy lekceważyć i najlepiej od razu zgłaszać je ginekologowi, który po stwierdzeniu charakteru zakażenia wdroży odpowiednie leczenie. Więcej na temat zapobiegania zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym w czasie ciąży, porodu i połogu dowiedzieć się można tutaj: .

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Sprawdź również urządzenia kosmetyczne

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze