1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Ochrona przed kleszczami - o czym pamiętać?

123rf.com
123rf.com
Na majowy weekend wiele osób wyjeżdża poza miasto. Żeby majówka przyniosła wypoczynek, a nie komplikacje zdrowotne, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce przeciw kleszczom. 

Kleszcze spotykamy przede wszystkim na wilgotnych i ciepłych, porośniętych roślinnością terenach takich jak: lasy, łąki, brzegi rzek czy jezior. Jeśli planujesz majówkę w takim otoczeniu – zachowaj szczególną ostrożność, bo tam jest ich najwięcej. Jednak na początku wiosny, możemy je spotkać również w parku czy we własnym ogródku. O czym pamiętać, żeby zmniejszyć ryzyko „złapania“ kleszcza?

Czapka i długie rękawy Na spacer do lasu czy nad jezioro powinniśmy zakładać długie rękawy, długie spodnie, wysokie skarpety, które naciągniemy na nogawki, oraz czapkę, aby ochronić również skórę głowy. Jeśli ubrania nasze będą w jasnym kolorze, mamy większą szansę zauważyć kleszcza i zareagować zanim przedostanie się do naszej skóry. Po każdym powrocie ze spaceru po lesie należy obejrzeć ciało, szczególną uwagę zwracając na miejsca, takie jak: pachwiny, pachy, miejsca za uszami, kolana, w których te pajęczaki szczególnie lubią się ukryć.

Zapachowa profilaktyka Odpowiednie ubranie utrudnia kleszczom wbicie się w skórę, ale nie daje pewności, że kleszcze w ogóle nas nie zaatakują, ponieważ reagują one przede wszystkim na temperaturę ciała człowieka, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla, więc wyczuwają obiekt już z odległości 20 metrów. Dobrym rozwiązaniem są różne spray’e, maści i kremy do stosowania na skórę, które odstraszają owady zapachem.

Gdy kleszcz nas dopadnie… Jeśli pomimo profilaktyki znajdziemy kleszcza na swoim ciele, należy go jak najszybciej wyjąć, zanim „zakazi” nas niebezpiecznym drobnoustrojami. Najlepiej zgłosić się do najbliższej przychodni, gdzie ktoś z personelu medycznego właściwie wyjmie kleszcza i zdezynfekuje miejsce ukąszenia. Jeśli w ciągu kilku dni pojawi się powiększający się rumień wokół rany, obrzęk albo wystąpią objawy grypopodobne – należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być oznaką zakażenia boreliozą.

Ekspert - lek. med. Jakub Berczak, internista Grupy LUX MED

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze