Czego może nauczyć Cię joga?

Mindvalley_JOGA

Życie jest stałą zmienną. Czy Ci się to podoba lub nie. I tylko od Ciebie zależy, czy się w tym rwącym nurcie odnajdziesz. Na szczęście istnieje joga – praktyka, która Ci w tym pomoże.


Pewnie masz masę obowiązków zawodowych i domowych. Do tego jesteś czyjąś przyjaciółką, partnerką, może jesteś mamą – a bycie czyimś bliskim to przecież najbardziej odpowiedzialna z ról. Próbujesz poukładać wszystkie aspekty życia w harmonijną całość, lecz przepłacasz tę żonglerkę stresem i kłopotami ze zdrowiem – najprawdopodobniej bólami pleców lub niechcianymi kilogramami. A to tylko jeszcze bardziej wytrąca Cię z wewnętrznej równowagi…

Nie jesteś sama – w tej samej sytuacji są miliony ludzi na świecie. Problemy z kręgosłupem, nadwagą, stresem i bezsennością należą do najpowszechniejszych schorzeń XXI wieku. Zadomowiły się w naszej cywilizacji, która sama nie bardzo potrafi znaleźć na nie sposób. Warto więc sięgnąć do starszych źródeł – tysiące lat praktyki jogi dowodzą jej skuteczności.

Też to przeżyłam

Zaczęłam ćwiczyć Ashtanga Jogę kilkanaście lat temu, próbując odbić się od dna – gniotły mnie emocje i psychika, zipiało zdrowie. Właśnie wtedy joga uratowała mnie po raz pierwszy i pomogła wrócić do gry.

Drugi kryzys miał miejsce niedawno, gdy w wieku 40 lat urodziłam swoje pierwsze dziecko. Córka wywróciła wszystko do góry nogami. Nagle biegłam w maratonie brudnych pieluch, przypalonych garnków, nieprzespanych nocy i służbowych e-maili. Zaczęłam nieustannie porównywać czasy sprzed ciąży do nowej codzienności. Doszły nieplanowane kilogramy i bóle pleców. Stawałam na macie, (wydawało mi się) gotowa do rozpoczęcia mojej ulubionej sekwencji- Powitania Słońca i nie mogłam wystartować. Ślepe przywiązanie do przeszłych ideałów szantażowało i paraliżowało mnie przez pierwsze 2 lata życia córki.