fbpx

Joga dla dzieci-zabawa i relaks

Joga dla dzieci-zabawa i relaks
123RF.com

Jeśli dziecko może uczestniczyć w zajęciach wf, może ćwiczyć jogę. Pozwoli mu ona nie tylko rozwijać swoją sprawność fizyczną, lecz również łatwiej się koncentrować na ważnych celach.
– Po co dzieciom joga? – pytamy Joannę Kołyszko – Tomasik, prowadzącą zajęcia jogi dla dzieci w Akademii Asan, w Warszawie.

– J.T-K.: Joga przynosi te same korzyści dzieciom i dorosłym. Ćwiczenie jogi harmonijnie rozwija ciało, pomaga wcześnie skorygować wady postawy. Dzięki ćwiczeniom, dzieci łatwiej skupiają uwagę, są bardziej świadome własnego ciała, skoncentrowane. Powtarzanie asan dobrze wpływa na pamięć, pobudza wyobraźnię i rozwija kreatywność.

Dzieci na zajęciach uczą się szacunku do siebie i innych. Każdy ćwiczy jak umie. Ćwiczenia końcowe wyciszają i relaksują. Wciąż jednak, dla dzieci, joga jest zabawą i to zabawą w grupie, sprzyja więc integracji.

– Od jakiego wieku można zacząć ćwiczenia?

– Teoretycznie od 4 roku życia, ale na moje zajęcia przychodzą nawet 3 – latki, które fantastycznie dają sobie radę, potrafią się skupić i dobrze funkcjonują w grupie. Ćwiczenia jogi dla dzieci różnią się od ćwiczeń jogi dla dorosłych. Krótszy jest czas trwania w asanach (pozycjach jogi), ćwiczymy bardziej dynamicznie. Podczas zajęć jest dużo zabawy. Asany porównujemy są do zwierząt, figur geometrycznych czy znanych dzieciom postaci.

ZAMÓW

E-WYDANIE

Na moje zajęcia przygotowałam swój program. Każde nasze spotkanie zaczynamy od powitania, potem przechodzimy do rozgrzewki, potem do asan, aż w końcu do zabawy i końcowych ćwiczeń relaksacyjnych.

– Czy uczycie dzieci czegoś jeszcze?

Asany to jedyny z członów jogi, który można uczyć dzieci. Nie ćwiczy się z dziećmi pranajamy, czyli ćwiczeń oddechowych. Na to i na zagadnienia natury filozoficznej, przyjdzie jeszcze czas.

– Każde dziecko może ćwiczyć jogę?

Jeśli dziecko może uczestniczyć w zajęciach wf, może ćwiczyć jogę. W razie wątpliwości można zapytać pediatrę albo lekarza rodzinnego. Pod okiem doświadczonego nauczyciela nie jest w stanie dziecku stać się krzywda.

– Rodzicom może wydawać się, że joga jest dla dzieci za trudna. Niektóre pozycje wymagają nie lada umiejętności.

– Dzieci mają naturalną elastyczność, znacznie łatwiej jest im wykonywać niektóre asany niż dorosłym. Mimo, że prowadzę zajęcia głównie w formie zabawy, zawsze zwracam uwagę na bezpieczeństwo i poprawność, na ustawienie stóp, kolan, bioder, na wydłużenie kręgosłupa itp. Poza tym, dzieci mają wrodzoną intuicję i czują co mogą wykonać, a czego nie. Ćwiczenia zawsze dostosowane są do wieku dziecka i jego możliwości.

– Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

– Radość i energię jaką dają dzieci. Entuzjazm towarzyszący praktyce. Fajne jest to , że po kilku sesjach moi mali uczniowie zaczynają siedzieć z prostymi plecami.

ZAMÓW

E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>