1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Paralotnie - młodsze rodzeństwo spadochronów

123rf.com
123rf.com
Paralotniarstwo to stosunkowo młoda dziedzina lotnictwa. W latach 60. i 70. XX w. równocześnie we Francji i Stanach Zjednoczonych zaczęto udoskonalać spadochrony, tak żeby mogły szybować. I powstały paralotnie...

Eksperymenty doprowadziły do powstania paralotni, które od spadochronów różnią się kształtem a od lotni tym, że nie mają sztywnych elementów konstrukcyjnych. Na świecie zawody organizuje Międzynarodowa Federacja Lotnicza, która wydaje licencje niezbędne do uprawiania paralotniarstwa. Polskim paralotniarzom Świadectwa kwalifikacji pilota paralotni wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Pilot paralotni, określanej też jako glajt lub parapent, siedzi w uprzęży zawieszonej pod skrzydłem wykonanym z tkaniny, którego profil aerodynamiczny utrzymywany jest przez ciśnienie opływającego je powietrza. Sportowcy rywalizują w paralotniarstwie przelotowym (ang. cross country paragliding), paralotniarstwie precyzyjnym (ang. precision paragliding) – polegającym na precyzyjnym lądowaniu i akrobacjach paralotniowych. W tych dyscyplinach są organizowane Mistrzostwa Świata, mistrzostwa kontynentów i mistrzostwa narodowe.

W konkurencjach przelotowych oraz w akrobacji jest rozgrywany również Puchar Świata (ang. Paragliding World Cup – PWC). Są to zawody cykliczne rozgrywane kilkukrotnie w ciągu roku w różnych miejscach świata, z których wyniki sumują się. Zawody z cyklu PWC są organizowane przez niezależną organizację powołaną w tym celu – Stowarzyszenie Pucharu Świata PWCA – i mają najwyższy poziom sportowy.

Najpopularniejszą konkurencją w paralotniarstwie przelotowym jest przelot po zadanej trasie. Zespół sędziowski wyznacza listę punktów zwrotnych, które zawodnicy muszą osiągnąć w odpowiedniej kolejności. Punkty otrzymuje się za czas osiągnięcia mety, lub – jeżeli zawodnik nie ukończył trasy – za pokonany dystans. Rozgrywane są również przeloty otwarte – bez mety – w których trzeba uzyskać maksymalną odległość od startu do lądowania. Do weryfikacji uzyskanego wyniku dawniej używana była dokumentacja fotograficzna, a obecnie wykorzystywane są odbiorniki GPS z możliwością zapisu śladu. W Polsce, organizowane są Paralotniowe Mistrzostwa Polski, zawody regionalne oraz Rankig Pilotów Paralotniowych będący sumą wielu zawodów i służący do wyłonienia Paralotniowej Kadry Narodowej na następny sezon. Polscy piloci startują w zawodach Pucharu Świata, Mistrzostwach Świata, otwartych mistrzostwach innych krajów oraz uczestniczą w rywalizacji On-Line. Opiekę na wszystkimi sportami lotniczymi formalnie sprawuje Aeroklub Polski.

Najprostszą formą latania na paralotni są zloty polegające na starcie ze zbocza o odpowiednim nachyleniu, a następnie szybowaniu i lądowaniu na położonym niżej lądowisku. W lotach żaglowych wykorzystuje się strefę noszeń powstającą wskutek napływu mas powietrza w kierunku zbocza. Najlepsze warunki do wykonywania lotów żaglowych powstają przy prostopadłym do zbocza kierunku wiatru o prędkości 5-9 m/s. Paralotniarze wykorzystują również strefy noszeń wokół komina termicznego.

Najdłuższe przeloty mogą trwać ponad 10 godzin, a paralotniarze przemieszczają się o kilkaset kilometrów. Na terenach nizinnych startuje się przy pomocy wyciągarek stacjonarnych albo zamontowanych na samochodach. Na wodzie wystartować można z motorówki.

Pilot może kierować paralotnią, skręcać i przyspieszać lot. Latanie ze skrzydłem wymaga uważnej kontroli sprzętu, które używamy, wiedzy meteorologicznej i koncentracji, zwłaszcza przy lądowaniu.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze