1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Ścianki wspinaczkowe dla początkujących

123rf.com
123rf.com
Zobacz galerię 6 zdjęć
Wspinaczkę można o każdej porze roku. Jeżeli nie wystarczy Ci sił, żeby osiągnąć szczyt ścianki wspinaczkowej, to też nie problem. Grunt, żebyś miała asekurację.

Ścianki wspinaczkowe są tak popularne, że nie powinnaś mieć trudności ze znalezieniem takiego miejsca w okolicy. Wspinaczka w takiej wersji jest dość widowiskowa, więc ścianki są stawiane również na piknikach sportowych i innych imprezach rekreacyjnych. Warto skorzystać z takiej okazji, żeby spróbować. Najlepiej namówić na tę przygodę chłopaka, przyjaciela albo koleżankę. Powinna to być osoba, do której masz zaufanie, bo gdy jedna osoba będzie się wspinała, to druga musi ją asekurować przy pomocy lin połączonych bloczkami.

Zobacz: spodnie damskie baggy

</a> 123rf.com 123rf.com

Na ściankę wspinaczkową nie potrzebujesz specjalnego stroju, wystarczy bawełniana sportowa koszulka i spodnie, ale nie szorty. Chodzi o to, żeby ubranie nie krępowało ruchów, ale też, żebyś Ty nie czuła się skrępowana wychodzącą bielizną. Bardzo ważne są buty, koniecznie z miękką podeszwą, na przykład tenisówki. Muszą być czyste (choćby z tego powodu, że tych samych chwytów używasz jako stopni) i dobrze dopasowane, bo w zbyt ciasnych ani za luźnych nie dasz rady się wspinać. Jeżeli spodoba Ci się na tyle, że będziesz chciała spróbować wspinaczki skałkowej, to potrzebne będą buty do wspinaczki i kask.

Nawet jeżeli masz już jakieś doświadczenia, to zwróć się do instruktora, który pomoże założyć uprząż, wyjaśni zasady asekuracji i poradzi, w który miejscu zacząć. Zwykle początek jest prosty, musisz tylko pamiętać, żeby Twoje ciało miało zawsze trzy punkty podparcia. W przeciwnym razie stracisz równowagę. Wspinanie i asekurowanie wymaga koncentracji i ostrożności, bo niekontrolowany upadek może być groźny. Zanim wykonasz pierwszy ruch, dobrze się rozejrzyj. Pamiętaj, że środkiem ciężkości są biodra, muszą się znajdować nad stopami.

</a> 123 rf.co 123 rf.co

Pierwsze sukcesy – dojście do szczytu ścianki wspinaczkowej– bardzo Cię ucieszy, będziesz próbowała jeszcze raz i kolejny. Ale tu znowu wskazana jest ostrożność – jeżeli na co dzień pracujesz na siedząco i mało się ruszasz, to nazajutrz odczujesz ból mięśni, których istnienia dotąd nie podejrzewałaś. Ale nie to jest najważniejsze. Zakwasy miną. Bardziej niebezpieczne może się okazać przeciążenie stawów. Koniecznie uważaj też na skórę rąk. Po treningu trzeba dokładnie zmyć proszek, którymi pokryta jest ścianka, a umyte ręce nakremować. Jeżeli mimo to nabawisz się odcisków, to usuń je delikatnie przed następnym treningiem. Jeżeli uznasz, że chcesz się wspinaniem zająć na poważnie, to weź lekcje albo zapisz się na kurs. Godzina na ściankach wspinaczkowych dla jednej osoby kosztuje ok. 200 zł, ale cena spadnie, gdy zorganizujesz grupę znajomych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze