1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Kiedy najlepiej przeprowadzić leczenie żylaków nóg?

Żylaki kończyn górnych to schorzenie, które może dotknąć osoby niezależnie od płci czy wieku. Chociaż najczęściej występują one u kobiet po 40 roku życia, mogą wystąpić również u młodszych osób, w tym także u mężczyzn. Kiedy jest najlepszy czas na to, by zacząć leczenie żylaków? Czy są sprawdzone metody na to, by ich leczenie było w pełni skuteczne?

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko powstania żylaków kończyn dolnych?

Jako jeden z głównych czynników wpływających na powstawanie żylaków wskazuje się przede wszystkim czynniki genetyczne – skłonności do powstawania żylaków są najczęściej dziedziczone. Obok tego jako częstą przyczynę powstawania żylaków wymienia się siedzący tryb życia, brak ruchu, zaburzenia gospodarki hormonalnej, wysokie obciążenia kończyn dolnych, a także nieodpowiednią dietę. Wskazuje się również na to, że ryzyko wystąpienia żylaków znacznie zwiększa się waz z wiekiem. Najwięcej chorych ma ponad 60 lat, jednak żylaki można zaobserwować już nawet u bardzo młodych osób około 20-30 letnich. Do rozwoju żylaków mogą przyczynić się również niektóre leki przyjmowane w związku z leczeniem innych schorzeń.

Problemom związanym z niewydolnością żylną o wiele lepiej zapobiegać niż je leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań, które pozwalają na kontrolowanie stanu żył. Ważne jest, aby regularnie ruszać się, mieć dobrą dietę i nie uciskać żył. Niestety początki choroby często są bagatelizowane, gdyż wiele osób nie kojarzy takich objawów jak opuchnięte kostki, mrowienie, swędzenie czy drętwienie nóg z żylakami. Kiedy pojawiają się już widoczne objawy – czyli nabrzmiałe żyły pod powierzchnią skóry, często oznacza to, że choroba jest w zaawansowanym stadium.

Leczenie żylaków należy rozpocząć jak najwcześniej z uwagi na to, że można wtedy liczyć na lepsze efekty. W początkowej fazie do leczenia wykorzystuje się przede wszystkim preparaty doustne i maści zawierające substancje wzmacniające żyły oraz udrażniające je. Lekarz może zalecić także specjalnie dobrane ćwiczenia, masaże i noszenie rajstop czy skarpet przeciwżylakowych.

Przy bardziej zaawansowanych zmianach zaleca się wybranie zabiegów, które pozwalają na usunięcie żylaków. Jednym z najmniej inwazyjnych i zarazem najbardziej skutecznych zabiegów jest laserowe usuwanie żylaków. Zabiegi takie mogą być wykonane zarówno w szpitalu, jak i gabinecie medycyny estetycznej wyposażonym w odpowiedni sprzęt. Taki zabieg polega na zamykaniu poszczególnych naczyń krwionośnych przy pomocy lasera. Dzięki zabiegowi likwidowane są niewydolne żyły – są odcinane od zdrowych naczyń krwionośnych i z czasem stopniowo zaczynają zanikać. Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych jest zabiegiem nieinwazyjnym, dlatego nie pozostają po nim żadne blizny.

Tego rodzaju metoda leczenia żylaków sprawdza się w leczeniu zarówno dużych zmian, jak i niewielkich żylaków, tak zwanych pajączków.

Gdzie najlepiej usuwać żylaki?

Na laserowe zabiegi usuwania żylaków najlepiej umówić się w klinikach lub gabinetach medycyny estetycznej, które specjalizują się w tego typu zabiegach. Przed wybraniem miejsca, warto porównać ceny i zakres zabiegów oferowanych w kilku ośrodkach. Można to zrobić przy pomocy porównywarki dostępnej na stronie . Dodatkowo warto też sprawdzić opinie osób, które już wcześniej korzystały z zabiegów w danym miejscu. Można również dowiedzieć się, jakie dokładnie ma kwalifikacje osoba, która będzie przeprowadzała zabieg.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze