fbpx

Kiedy oczy sygnalizują chorobę całego organizmu?

Kiedy oczy sygnalizują chorobę całego organizmu?
123rf.com

Z oczu można wiele wyczytać. Widać w nich nie tylko nastroje i emocje, lecz także wewnętrzny stany organizmu. Jakie choroby można wyczytać z naszego spojrzenia?
Każda z chorób objawia się w inny sposób. W przednim odcinku oka zauważamy najczęściej cienie i obrzęki, zaczerwienienia i zmiany barwnikowe na powierzchni gałki ocznej. Zaburzenia widzenia, obniżenie ostrości wzroku to następstwa uszkodzeń na dnie oka w siatkówce i nerwie wzrokowym. Na jakie zmiany wyglądu oka powinniśmy szczególnie zwracać uwagę?

Zaczerwienienia

Najczęściej pojawiają się w wyniku urazów mechanicznych i podrażnień czynnikami zewnętrznymi (dym, kurz, nadmierne oświetlenie, kosmetyki, opary chemiczne). Jeżeli jednak oko bez przyczyny stało się widocznie zaczerwienione, należy zwrócić się do okulisty. Warto również zaobserwować, czy nie występują towarzyszące objawy, które pozwolą lepiej zdiagnozować przyczynę. „Zaczerwienienie może bowiem zwiastować stan zapalny, ale jeżeli pojawia się również świąd, może wskazywać na alergię. Pojawiająca się wydzielina to oznaka zakażenia, a pieczenie często występuje przy zespole suchego oka, wyjaśnia lek. med. Maria Paćkowska, okulista Mediq. Osoby noszące szkła kontaktowe muszą być dodatkowo wyczulone na stan swojego wzroku – dyskomfort, zaczerwienienia, szczypanie i nadwrażliwość na światło to początkowe objawy suchego oka. W momencie, kiedy lekarz zdiagnozuje u nas ten zespół, należy maksymalnie ograniczyć noszenie soczewek.

Zobacz także makijaż oczu

Zmiany barwnikowe

Występowanie widocznych zabarwień może być nieszkodliwe, jednak nigdy nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów. Zażółcenia powierzchni gałki ocznej bywają symptomem niewłaściwej pracy wątroby. Ciemne, nieregularne ogniska pigmentacji, o stałej wielkości często są objawem łagodnych guzów. Ale nie wszystkie guzy są łagodne ! Jedynie specjalista może wykluczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu.

Obrzęki i cienie pod oczami

To najczęściej bagatelizowany objaw choroby. Cienie i obrzęki pod oczami najczęściej przypisuje się skutkom niewyspania. Tymczasem mogą one oznaczać rozwój choroby – cienie pojawiają się np. przy niewydolności nerek. Nie oznacza to, że po każdej nieprzespanej nocy powinniśmy badać nerki, ale warto zwracać uwagę, czy razem z cieniami nie występują inne objawy sygnalizujące niewydolność nerek lub inne choroby – może chodzić o anemię, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub alergiczne zapalenie spojówek.

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba niebezpieczna pod wieloma względami. Ponieważ uszkadza najdrobniejsze naczynia krwionośne między innymi w siatkówce oka, jest również groźna dla wzroku – niekiedy prowadzić nawet do jego utraty. Najwcześniejszymi istotnymi objawami mogą być: słabsza ostrość widzenia, uczucie rozmazywania i zniekształcania obrazu lub drobne, poruszające się ciemne plamki sugerujące wylewy krwi do wnętrza oka. „Taki stan może zwiastować retinopatię cukrzycową, która nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku”, tłumaczy ekspert Mediq. Cukrzyca sprzyja również powstawaniu zaćmy lub jaskry wtórnej. Dlatego tak ważne dla cukrzyków są częste badania wzroku. Pozwoli to uchronić się przed rozwinięciem choroby i skomplikowanymi zabiegami.

Każda zmiana wyglądu i czynności oka powinna więc zwrócić uwagę. Zmiana nie musi zwiastować choroby, ale lepiej nie powinniśmy zwlekać z wizytą u okulisty.

na podst.mat.pras.Kliniki Mediq