1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Raw Food Diet – co to takiego?

Raw Food Diet – co to takiego?

45360755 - fruits and vegetables concept. fresh food
45360755 - fruits and vegetables concept. fresh food
Raw Food Diet zwana w Polsce witarianizmem to w dosłownym tłumaczeniu dieta oparta na surowym jedzeniu.

Podstawowym jej założeniem jest spożywanie warzyw, owoców, nasion oraz różnego rodzaju kiełków i ziaren na surowo bądź też po ich lekkim podgrzaniu, do temperatury nie wyższej niż 40°C.

Jako argument przeciwko stosowaniu obróbki termicznej powyżej 40°C przemawia fakt, iż powoduje ona denaturację oraz zmniejszenie biologicznej aktywności enzymów naturalnie występujących w żywności. Zamiast popularnego gotowania i smażenia, witarianie stosują między innymi proces namaczania i kiełkowania, co wzmaga produkcję enzymów wspomagających trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, a także neutralizuje substancje przeciwodżywcze w ziarnach zbóż i roślin strączkowych.

Najczęściej spotykane odmiany tego rodzaju diety to witarianizm wegetariański – wykluczający jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego powstałych w wyniku uśmiercenia zwierzęcia oraz witarianizm wegański – wykluczający jedzenie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, także jajek, mleka i powstałego na jego bazie nabiału.

Niektórzy mniej restrykcyjni witarianie dopuszczają jedzenie mięsa i ryb – należy jednak pamiętać, że spożywanie tego rodzaju produktów na surowo, szczególnie z niepewnego źródła niesie za sobą bardzo poważne niebezpieczeństwo zatruć i zachorowań. Zdaniem Douglasa Grahama, propagatora witarianizmu, ważne jest nie tylko jedzenie surowych produktów, ale też zachowanie prawidłowych proporcji między jej składnikami – ok. 80% węglowodanów, 10% tłuszczy i 10% białek!

Raw Food Diet to:

 

Stałe źródło niezbędnych składników – spożywając nieprzetworzone produkty roślinne w diecie stale dostarczamy do naszego organizmu duże dawki aminokwasów, pełnowartościowych węglowodanów, błonnika, a także potasu, magnezu, kwasu foliowego, witamin i przeciwutleniaczy.

Unikanie sztucznych dodatków – dieta witariańska nie zawiera konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaków – pamiętajmy o zachowaniu zasad higieny i wybieraniu produktów sezonowych, z pewnych i ekologicznych źródeł. Błyszczące warzywa i egzotyczne owoce z pewnością przebyły długą drogę zanim trafiły na półki supermarketów- może lepiej wiec zdecydować się na regionalne produkty lub warzywa i owoce z własnego ogródka?

Redukcja masy ciała – surowe warzywa są sycące i dużo mniej kaloryczne niż dieta obfitująca w produkty przetworzone, co pozwoli nam stracić zbędne kilogramy i utrzymać wymarzoną masę ciała.

Odmładzanie – dzięki przeciwutleniaczom i witaminom zawartym w owocach i warzywach poprawimy stan skóry, zmniejszymy dolegliwości dermatologiczne a także spowolnimy proces starzenia.

Wzmocnienie organizmu – dieta dostarcza dużej dawki energii – Natalia Rose – dietetyk kliniczny, autorka Surowej Diety Oczyszczającej zapewnia, że stosując dietę opartą na własnoręcznie przygotowanych sokach i surowych warzywach usuniemy z organizmu zalegające w nim toksyny, wzmocnimy odporność i zyskamy ogromną dawkę energii.

Odzyskanie zdrowia – poprawimy wyniki badań i zmniejszamy ryzyko zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego i cukrzycę – dieta ta jest bowiem uboga w szkodliwe tłuszcze trans oraz tłuszcze nasycone, cukry proste i sód czyli składniki przyczyniające się do wielu chorób cywilizacyjnych. W procesie smażenia powstaje też wiele substancji kancerogennych – na surowej diecie zmniejszymy więc prawdopodobieństwo zachorowania na choroby nowotworowe, Dzięki wzmocnieniu procesu trawienia wyeliminujemy też problemy gastryczne.

Na co musimy uważać? Witarianizm to mocno restrykcyjny sposób odżywiania, szczególnie dla osób stosujących wcześniej dietę bogatą w produkty pochodzenia zwierzęcego i wysoko przetworzone. Należy więc przechodzić na nią stopniowo, zawsze pod okiem dietetyka, który będzie miał wgląd w aktualne wyniki naszych badań. Szczególną ostrożnością muszą się wykazać osoby cierpiące na choroby przewlekłe, pacjenci z problemami trawiennymi i kobiety w ciąży. Musimy bowiem uważać na niedobory – głównie witaminy B12, D oraz wapnia.

Pamiętaj! Raw Food to nie tylko dieta, ale też styl życia – jeśli chcesz być 100% witarianinem pamiętaj o aktywności fizycznej, przebywaniu na świeżym powietrzu, wysypianiu się i unikaniu stresu.

Autor: www.vimed.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze