1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Zamiast leczenia

53099687 - honeymoon of happy young family on the beach
53099687 - honeymoon of happy young family on the beach
Jeżeli traficie do lekarza i usłyszycie pytania o to, jak się wysypiacie, odżywiacie, jaki macie stolec czy jaką aktywność fizyczną uprawiacie, to znaczy, że trafiliście pod właściwy adres.

Medycyna stylu życia to nauka, która skupia się na człowieku jako całości psychofizycznej, a  nie na jakiejś części jego ciała. Jeżeli lekarz nie zapisze wam żadnych leków z  apteki, nie martwcie się.
Nie tylko profilaktyka

Medycyna stylu życia to nowa dyscyplina. Jej podejście do choroby i  zdrowia jest inne niż w  medycynie konwencjonalnej – koncentruje się na usuwaniu przyczyn choroby poprzez oddziaływanie na czynniki stylu życia, takie jak odżywianie, ruch, sen, zarządzanie stresem. Leczenie farmakologiczne stosuje się tylko w  takich sytuacjach, kiedy wiemy, że nie ma innego wyjścia, że jest ono niezbędne jako uzupełnienie leczenia stylem życia.        W  czerwcu 2009 roku American College of Preventive Medicine podsumował dorobek badaczy tej nowej dziedziny wiedzy i  jako pierwszy usystematyzował pojęcia z  zakresu medycyny stylu życia. Odtąd możemy już bez najmniejszych wątpliwości stwierdzić, że medycyna stylu życia, w  tym medycyna żywieniowa – to dyscypliny oparte na faktach naukowych (evidence-based medicine – EBM).

Wbrew opiniom wielu sceptyków okazuje się, że wdrożenie intensywnego postępowania leczniczego, opartego na medycynie żywieniowej, pozwala między innymi na obniżenie stężenia cholesterolu w  stopniu porównywalnym do środków farmakologicznych, cofnięcie zmian miażdżycowych i  eliminację konieczności wszczepienia bypassów czy angioplastyki, uregulowanie ciśnienia tętniczego i  eliminację konieczności stosowania farmakoterapii, wyleczenie lub znaczne złagodzenie cukrzycy typu 2, skuteczne leczenie chorób reumatycznych, minimalizację bólów migrenowych, zmniejszenie bólu okołomenstruacyjnego, poprawę gospodarki hormonalnej w  endometriozie, zespole policystycznych jajników, zmniejszenie ryzyka wystąpienia lub nawrotu nowotworów piersi, prostaty czy jelita grubego.

Ruszaj się
Regularna  i  właściwie dobrana  aktywność fizyczna pomaga poprawić stan zdrowia i  zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych.  Ruch jest niezbędny do funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, do zachowania zdrowych kości, sprawnych mięśni,  dobrej  kondycj i  i  samopoczucia, a także do kontroli masy ciała.

Aktywność fizyczna może również znacząco wpłynąć na pracę jelit. Badania zamieszczone w  międzynarodowym magazynie „Gut” dowodzą, że podczas ćwiczeń zwiększa się różnorodność bakterii jelitowych w  organizmie. To doskonała wiadomość, gdyż według naukowców może to mieć duży wpływ na stan zdrowia. Należy pamiętać, że zmniejszona  różnorodność  mikroflory  jelitowej  ma wpływ na rozwój chorób, w tym np. otyłość.  Zatem zażywaj dużo ruchu na świeżym powietrzu. I  pamiętaj, że codzienny spacer w  miłej scenerii nie tylko sprzyja trawieniu, ale także redukuje stres, poprawia krążenie  i  podnosi poziom energii.

Krok ku zdrowiu

Dlaczego tej medycyny nie stosuje się powszechnie? Bo dla lekarzy wyszkolonych na uniwersytetach medycznych jest zupełnie nowa. Niestety, ścisła współpraca lekarza z  dietetykiem na zasadach partnerskich to rzadkość. Do tego jeszcze najpoważniejszy problem: sami pacjenci nie potrafią się przestawić, bo medycyna stylu życia wymaga od nich zaangażowania – trzeba zmienić swoje nawyki i  przyzwyczajenia. Systematyczne przyjmowanie zapisanych leków przez pacjentów jest zmorą lekarzy – nawet tak prosta czynność jak regularne przyjmowanie leków jest często wyzwaniem ponad siły pacjentów, a  co dopiero rezygnacja z  ulubionej golonki, codziennego kieliszka wina czy samodzielne przygotowywanie zupełnie nowych posiłków. Naturalnie pomijam tu kwestię finansowania tego typu usług. Wiemy, że publiczna służba zdrowia jest w stanie wchłonąć każde pieniądze. Państwo wydaje co roku miliardy na leczenie chorób, których mogłoby po prostu nie być, gdyby w odpowiednim momencie wdrożono leczenie czynnikami stylu życia. Jednak na szczęście świadomość pacjentów jest coraz większa. Pomimo że podkreślają, że to ciężka praca, chętnie ją podejmują, bo daje ona niesamowite efekty, a po kilku tygodniach staje się prawdziwą przyjemnością – nowe potrawy, smaki, lepsze samopoczucie i  nowe życie.

Dziś możemy stosować zaawansowane badania genetyczne, pozwalające na personalizację leczenia zarówno żywieniowego, jak i  farmakologicznego. Dokładnie wiemy, co zmienić, by pacjent mógł cieszyć się zdrowiem. Jest to podejście całkowicie holistyczne. I  w  tym kierunku idzie najnowsza medycyna. Mam nadzieję i  wierzę, że lekarze przyszłości zamiast leczyć chorobę, będą robić wszystko, by nie dopuścić do jej wystąpienia, badania krwi zastąpią badania genetyczne, a  kolejki do lekarzy staną się tylko złym wspomnieniem.

Zapobiegaj, by nie chorować Kompleksowe zmiany stylu życia mogą nie tylko zapobiec wielu chorobom, ale również przynieść rezultaty lepsze lub porównywalne z  terapią farmakologiczną czy standardowym postępowaniem medycznym (chirurgia) w  chorobach serca, cukrzycy, chorobach autoimmunologicznych, alergiach, w  leczeniu niepłodności, łuszczycy, chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym, chorobach spektrum autyzmu i  wielu innych.

Styl życia a nowotwory Czynniki stylu życia mają fundamentalne znaczenie nie tylko w  profilaktyce, ale także w  leczeniu nowotworów. Odkryto, że wiele związków chemicznych zawartych w  roślinach jadalnych może pomóc pokonać komórki rakowe. Ponadto istnieją dowody potwierdzające, że dobrze odżywieni pacjenci chorujący na raka żyją dłużej, a  związki zawarte w  roślinach mogą zmniejszyć powikłania występujące w wyniku stosowania konwencjonalnych terapii antynowotworowych i  niekiedy znacząco zwiększyć efektywność leczenia. Niestety, kiedy nowotwór został już wykryty w badaniach histopatologicznych, leczenie żywieniowe nie jest proste i  często jedynie poprawia jakość życia oraz spowalnia chorobę.

Śpij dla równowagi Sen jest jednym z  czynników  decydujących o  zachowaniu  zdrowia przez wiele lat. Zarówno za mała, jak i  za duża jego ilość  odbija się bezpośrednio na naszym zdrowiu psychicznym i  fizycznym.  Amerykańskie  Center for Disease Control and Prevention donosi, że niedobór snu związany jest z wieloma chorobami przewlekłymi.  Gdy się nie wysypiamy, pogarsza nam się nastrój, spada motywacja, mamy mniej energii do działania     i  czujemy się wyczerpani. Dlatego warto pamiętać, że to właśnie podczas spania dochodzi do przywrócenia równowagi w  całym naszym organizmie.  Podczas snu następuje  regeneracja  mózgu, wątroby  i innych  organów naszego ciała.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze