fbpx

Lentivu – Co warto wiedzieć o najnowszej metodzie korekcji wzroku?

Lentivu – Co warto wiedzieć o najnowszej metodzie korekcji wzroku?

Wada wzroku to ograniczenie, którego wielu z nas chciałoby się pozbyć. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że można to zrobić w sposób bezpieczny i mało inwazyjny. W Polsce od niedawna wykonywana jest Mikrosoczewkowa Korekcja Wzroku – Lentivu. Jest to najbardziej innowacyjna metoda na szybkie, bezbolesne oraz skuteczne pozbycie się okularów.
Dr n. med. Katarzyna Skonieczna, chirurg Klinik Optegra, wyjaśnia na czym polega rewolucja w pozbywaniu się wady wzroku, której poddają się również lekarze okuliści!

Niezwykła nowość w zabiegach okulistycznych to mikrosoczewkowa korekcja wzroku. Czym różni się ona od stosowanej dotychczas korekcji laserowej?

VisuMaxFocusOptics_V01Mikrosoczewkowa korekcja wzroku idzie o krok dalej niż tradycyjna korekcja laserowa i pozwala na jeszcze szybszy powrót do powszednich aktywności. Można to porównać do endoskopii, która w wielu przypadkach zastąpiła tradycyjny sposób operowania pacjentów w innych dziedzinach.

Ponieważ jest to najmniej inwazyjna metoda w Polsce, ostrość widzenia wraca najczęściej już następnego dnia po zabiegu, umożliwiając powrót do pracy, prowadzenie samochodu, uprawianie sportu czy pracę przy komputerze! Sam zabieg nie daje się też pacjentom we znaki – pobyt na sali zabiegowej trwa jedynie kilka minut i jest zupełnie bezbolesny.

Jak Pani, jako okulistka, ocenia bezpieczeństwo zabiegu?

Dla zapewnienia pacjentowi komfortu i bezpieczeństwa wymagane są minimum trzy warunki. Po pierwsze, wysokiej klasy specjaliści wykonujący zabiegi; po drugie, nowoczesna, oparta na najnowszych zdobyczach nauki technologia; po trzecie, rzetelne i bardzo szczegółowe badanie specjalistyczne poprzedzające zabieg. Lentivu, dostępny w Polsce jedynie w klinikach Optegra, wychodzi naprzeciw coraz wyższym wymaganiom pacjentów, szczególnie w zakresie szybkiego powrotu do codziennych aktywności.

Dla kogo jest ta metoda? Czy wszyscy mogą z niej skorzystać?

Zabieg Lentivu jest możliwy do przeprowadzenia u większości osób z krótkowzrocznością (noszących tzw. okulary minusowe) i z astygmatyzmem (noszących tzw. okulary cylindryczne). Ale żeby wiedzieć z całą pewnością, że zabieg może zostać wykonany, należy w pierwszej kolejności poddać się szczegółowym specjalistycznym badaniom. Wizyta kwalifikacyjna to tylko półtorej godziny, by być o krok bliżej do pełnej radości życia bez wady wzroku i życia bez dotychczasowych ograniczeń!

Pacjenci często pytają, dlaczego lekarze, którzy robią takie zabiegi, noszą okulary zamiast skorygować sobie wzrok? Na ile wynika to ze wskazań medycznych?

Rzeczywiście takie pytanie samo się nasuwa, gdy pacjent widzi czasem chirurga refrakcyjnego w okularach korekcyjnych. Jednak patrząc na dane statystyczne, chirurdzy refrakcyjni 4-krotnie częściej poddają się zabiegom laserowej korekcji wad wzroku w porównaniu do populacji ogólnej. Ponadto, niemalże 98% z okulistów wykonujących takie zabiegi, poleciło je swojej najbliższej rodzinie. Okulary noszone przez chirurgów refrakcyjnych są często związane z faktem, iż potrzebują oni okularów do czytania. Niestety zmiany, jakie pojawiają się u każdego z nas z wiekiem, szczególnie po 40 roku życia, czyli presbiopia, wymuszają noszenie okularów do czytania. U chirurgów okulistów wygląda to tak samo jak u pacjentów. W takich przypadkach jest możliwość skorygowania presbiopii za pomocą wszczepienia soczewek multifokalnych lub monowizji.

Czy zdarzyło się Pani wykonywać zabieg korekcji wzroku u koleżanek bądź kolegów okulistów?

Świadomość i akceptacja zabiegów usuwania wad wzroku wśród okulistów znacząco wzrosła na przestrzeni ostatnich paru lat. Chętniej kierują pacjentów do operacji oraz sami częściej poddają się takim zabiegom. Widzą po prostu, jakie korzyści odnoszą ich pacjenci, którzy po zabiegu korzystają z życia bez wady wzroku. Wielu pacjentów naszych klinik to również lekarze okuliści.

Zabieg przeznaczony jest dla pacjentów krótkowzrocznych (od -0,5 dioptrii do -10,0 dioptrii) oraz tych z astygmatyzmem krótkowzrocznym (do 5,0 dioptrii cyl.). Wykonywany jest w sieci specjalistycznych klinik okulistycznych Optegra.

110709Zeiss_144217_FDLentivu wykorzystuje precyzyjnie dobrane dawki światła o niskiej i bezpiecznej dla oka energii. Kluczowa część zabiegu, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (po podaniu kropli znieczulających), trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund (!). Wykonuje się go przy użyciu urządzenia Visumax, które szybko i z pełną precyzją koryguje istniejącą wadę. Przy tej metodzie ryzyko powikłań jest ograniczone do minimum, a pacjent może wrócić do większości swoich codziennych zajęć już następnego dnia po zabiegu!

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w oparciu o specjalnie opracowany pakiet badań premium. Jest to rozszerzony zestaw badań wstępnych, oferowany przez Kliniki Optegra, który pozwala na kompleksową i dogłębną diagnostykę przed zabiegiem (uwzględnia m.in. specjalistyczne badanie ilości komórek śródbłonka ECD oraz optyczną koherentną tomografię OCT). Badania te są bezbolesne i nieinwazyjne.

Co ważne, w przypadku, gdy wyniki pacjenta nie pozwolą na jego kwalifikację do zabiegu, otrzyma on pełen zwrot kosztów badań wstępnych.

Dodatkowe informacje oraz koszty zabiegu: http://optegra.com.pl/