1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Menopauza
  4. >
  5. Koniec z uderzeniami gorąca bez hormonów? Nowy lek budzi nadzieję milionów kobiet na całym świecie

Koniec z uderzeniami gorąca bez hormonów? Nowy lek budzi nadzieję milionów kobiet na całym świecie

(Fot. GlobalStock/Getty Images)
(Fot. GlobalStock/Getty Images)
Skutecznym remedium na uderzenia gorąca, jeden z najbardziej powszechnych, a zarazem dotkliwych objawów menopauzy, jest hormonalne terapia menopauzalna. Nie wszystkie kobiety mogą lub chcą z niej korzystać, dlatego informacja o nowym, niehormonalnym leku likwidującym objawy naczynioruchowe wywołała entuzjazm.

Z uderzeniami gorąca o różnym nasileniu boryka się ok. 75 proc. kobiet. Nieprzyjemne uczucie fali ciepła rozlewające się na twarzy i szyi może trwać od 30 sekund do kilkunastu minut. Uderzenia gorąca podnoszą temperaturę ciała, a po nich często następują zawroty głowy, osłabienie oraz dreszcze.

Przyczyną tych dolegliwości są wahania poziomu estrogenu w czasie transformacji menopauzalnej. Pod wpływem zmniejszonej ilości estrogenu nasz wewnętrzny termostat (podwzgórze) nie działa prawidłowo. Nikogo nie trzeba przekonywać, że doświadczanie uderzeń gorąca kilka, kilkanaście razy w ciągu dnia bardzo obniża komfort życia. Obecnie najlepszym sposobem radzenia sobie z tą dolegliwością jest HTM – skuteczność hormonalnej terapii menopauzalnej w leczeniu uderzeń gorąca to 80–90 proc. W Polsce, z różnych względów, korzysta z niej niewielki procent kobiet. Wiele z nich nadal boi się hormonów, są jednak i takie kobiety, które z różnych przyczyn nie mogą stosować leczenia hormonalnego. Dla nich każda inna skuteczna możliwość niwelowania uderzeń gorąca może być wybawieniem. Taką nadzieję daje nowy lek fezolinetant, który jest już dostępny w Stanach Zjednoczonych, Australii i kilku krajach europejskich.

Fezolinetant – jak działa, komu pomaga?

Fezolinetant (nazwa handlowa Vezoah) to niehormonalny lek, który likwiduje objawy naczynioruchowe związane z menopauzą: uderzenia gorąca, zlewne/nocne poty, zawroty głowy, podwyższenie temperatury ciała, napady kołatania serca, zaburzenia snu.

Fezolinetant nie jest hormonem i dlatego może być przyjmowany przez kobiety, u których istnieją przeciwskazania do przyjmowania terapii hormonalnej: zwiększone ryzyko udaru, zawału serca, zakrzepów krwi lub chorób wątroby.

Naukowcy odkryli, że w mechanizm uderzeń gorąca zaangażowane jest również uwalnianie białka neurokininy-B przez specyficzną grupę neuronów, które powiększają się w mózgach kobiet w okresie menopauzy. To na podstawie badań tych zależności powstał fezolinetant. Jego innowacyjność kryje się w działaniu bezpośrednio na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za kontrolę temperatury ciała (blokuje białko mózgowe zwane neurokininą-3).

Jego skuteczność została potwierdzona w badaniach na ponad 2200 kobietach menopauzalnych. Najlepsze rezultaty zanotowano przy dawce 45 miligramów. Zastosowanie leku zmniejszyło częstotliwość uderzeń gorąca u badanych aż o 60 proc. w porównaniu do 45-proc. zmniejszenia u tych, które otrzymywały placebo. Dla porównania: skuteczność HTM (hormonalna terapia menopauzalna) w leczeniu uderzeń gorąca to 80–90 proc.

Pamiętajmy, że efekt placebo preparatów menopauzalnych zawsze jest wysoki. Różnica nie wydaje się imponująca, ale trzeba wziąć pod uwagę dwie istotne kwestie:

  • efekt placebo mija zwykle po ok. 3 miesiącach,
  • znaczna ulga w uderzeniach podczas przyjmowania fezolinetantu pojawiała się już po pierwszej dawce.

Fezolinetant – kilka ważnych pytań

Co z kobietami, które mają historię osobistą lub rodzinną nowotworu piersi? Właśnie ruszył nabór do badania, którego celem jest zmierzenie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania fezolinetantu u kobiet w trakcie terapii raka piersi. Wyniki mogą zaś spowodować przełom dla kobiet z historią raka piersi. Niestety musimy na nie jeszcze poczekać.

Czy fezolinetant pozwoli się wyspać? W sierpniu 2024 opublikowano badanie, które zmierzyło się z tym problemem. Włączono do niego ogółem 1022 kobiety w okresie menopauzy. Wyniki wskazują, że obie dawki fezolinetantu (30 mg i 45 mg) powodowały znaczną poprawę w zakresie zaburzeń snu w porównaniu z placebo, ale większą skuteczność zanotowano w przypadku wyższej dawki fezolinetantu. W ciągu 12 tygodni coraz większy odsetek uczestniczek badania zgłaszał znaczną poprawę snu podczas leczenia fezolinetantem. Wyniki te sugerują, że fezolinetant skutecznie łagodzi zaburzenia snu u kobiet w okresie menopauzy, stanowiąc obiecującą opcję leczenia niehormonalnego.

Fezolinetant – co jeszcze warto wiedzieć?

Mimo że większość objawów wazomotorycznych ustępuje po menopauzie, niewielka cześć kobiet ciągle się z nimi boryka przez długie lata. Niestety nie badano bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet powyżej 65. roku życia.

Fezolinetant jest skutecznym lekiem, który przyniesie ulgę przede wszystkim w uderzeniach gorąca i nocnych potach oraz pozwoli na lepszy sen. Trzeba jednak pamiętać, że jest to lek niehormonalny, a zatem jego działanie nie zniweluje innych problemów zdrowotnych kobiet menopauzalnych wynikających z obniżonego poziomu hormonów, np. atrofii pochwy, mgły mózgowej, wahań nastroju, spadku masy mięśniowej i kostnej itp. Działanie hormonalne to zadanie HTM.

Producentem leku jest firma Astellas Pharma, jednak nad podobnym preparatem pracuje też firma Bayer. Fezolinetant jest już dostępny w niektórych krajach europejskich, a komisja europejska oficjalnie zatwierdziła Vezoah, co otwiera drogę do jego dostępności w innych państwach Europy. Udało nam się dotrzeć do polskiego oddziału firmy Astellas Pharma – nie mamy jednak dobrych wieści. Lek nie zostanie w najbliższym czasie wprowadzony do sprzedaży w Polsce.

Źródła:

  1. Effect of fezolinetant on sleep disturbance and impairment during treatment of vasomotor symptoms due to menopause, Shapiro C.M., Marla et al., Maturitas, Volume 186, 107999
  2. Johnson KA, Martin N, Nappi RE, et al. Efficacy and Safety of Fezolinetant in Moderate to Severe Vasomotor Symptoms Associated With Menopause: A Phase 3 RCT. J Clin Endocrinol Metab. 2023;108(8):1981-1997
  3. Depypere H, Lademacher C, Siddiqui E, Fraser GL. Fezolinetant in the treatment of vasomotor symptoms associated with menopause. Expert Opin Investig Drugs. 2021;30(7):681-694
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze