1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Nużyca - jak ją wyleczyć? Czym jest nużeniec?

Fot. Getty Images
Fot. Getty Images
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Nużyca to choroba, którą wywołuje nużeniec ludzki. Pasożyt występuje u ponad populacji, a jego patologiczne namnażanie, może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jak objawia się nużyca? W jaki sposób ją leczyć? Wszystkie informacje poznasz w tym artykule.

Leczenie domowe Leczenie specjalistyczne
higiena i pielęgnacja twarzy maści, kremy, balsamy stosowane miejscowo
zioła leki doustne (głównie antybiotyki)
olejek z drzewa herbacianego

Nużyca - metody leczenia

Nużyca to choroba łatwa w diagnozowaniu, ale uporczywa w leczeniu, tym bardziej szybkie i konsekwentne podjęcie leczenia pozwoli na skuteczne pozbycie się pasożyta. Przebieg terapii i zastosowane w niej środki zależą od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku niewielkich i delikatnych objawów, wystarczające jest regularne i dokładne oczyszczanie twarzy oraz przestrzeganie zasad higieny (osuszanie ręcznikami jednorazowymi, niedotykanie twarzy, dezynfekcja przedmiotów osobistych). W zaawansowanym stadium choroby, niezbędne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego - głównie antybiotyków. W obu przypadkach zaleca się stałą konsultację i obserwację lekarza. Więcej o nużeńcu przeczytasz na stronie:

W leczeniu nużycy przede wszystkim stosowane są leki antyświerzbowe, tetracyklina oraz kortykosteroidy, które mają działanie grzybobójcze i antybakteryjne. Ważne jest by stosować się do zaleceń lekarza, leki stosować regularnie, ale także dbać o odpowiedną higienę i pielęgnację - mówi Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog w Clinica Cosmetologica.

W przebiegu leczenia dodatkowo dopuszcza się stosowanie preparatów pomocniczych, które stanowią etap leczenia domowego. W tej grupie produktów znajdują się: niektóre zioła, jak np. mięta pieprzowa oraz olejek z drzewa herbacianego.

Oprócz stosowania leków przepisanych przez lekarza, zaczęłam zwracać większą uwagę na higienę twarzy. Ręczniki wielorazowe, zastąpiłam jednorazowymi. Ta niewielka zmiana przyniosła ulgę i zauważalną poprawę. Dodatkowo moją codzienną pielęgnację uzupełniłam o polecone przez dermatologa produkty Odexim, które znacznie przyspieszyły leczenie nużycy - pisze pani Lucyna z Radomia

Nużyca – objawy

Nużyca objawia się najczęściej na twarzy, przybierając bardzo charakterystyczne zmiany. Demodex występuje głównie na policzkach, w okolicach nosa, na brodzie, na czole, w bruździe nosowo-wargowej oraz wokół oczu. Zdecydowanie rzadziej pojawia się na stopach, dłoniach, plecach, klatce piersiowej, skórze głowy czy w okolicach intymnych.

Charakterystyczne objawy nużycy to:

  •  łuszczenie,
  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • krostki i grudki,
  • wypryski,
  • wągry i zaskórniki,
  • wypadanie włosów i brwi,
  • przekrwienie skóry.
Brak odpowiedniego leczenia i zaniedbanie objawów może prowadzić do nasilenia przebiegu choroby. Nużyca ma tendencję do rozprzestrzeniania się i z czasem zmiany obejmują również brzegi powiek. Zajęcie tej części twarzy wiąże się z uporczywym świądem i zaczerwienieniem. Możliwe jest wystąpienie również innych konsekwencji takich, jak: suchość oka, nawracające gradówki i jęczmienie czy wypadanie rzęs.

Nużyca - przyczyny

Nużyca to choroba, którą można się łatwo zarazić. Przenoszona jest wraz z kurzem, przez osobisty kontakt, czy poprzez używanie tych samych przedmiotów z osobą zarażoną. Czasami zakażenie nie daje żadnych objawów, a innym razem są one bardzo uciążliwe. Ich odczuwalność zależy od predyspozycji indywidualnych, głównie odporności organizmu. Osłabienie układu immunologicznego powoduje, wzmożone namnażanie pasożytów, przez co objawy choroby zaczynają być coraz bardziej dostrzegalne i uporczywe. Rozwój choroby demodex pogłębiają ponadto czynniki zewnętrzne, m.in.: uboga dieta, stres, nieprawidłowa higiena lub jej brak, zażywanie niektórych leków oraz zmiany hormonalne. Ryzyko zachorowania wzrasta także z wiekiem, ponieważ choroba rzadziej dotyka dzieci, a częściej osoby dorosłe.

Kosmetyki na nużycę jako metoda leczenia

Kosmetyki na nużycę mogą skutecznie zmniejszyć objawy choroby lub całkowicie je eliminować, zwłaszcza gdy bazują na składnikach naturalnych. Sprawdzoną i potwierdzoną skuteczność wykazują następujące substancje aktywne:
  • olej z glistnika – ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne,
  • olejek z drzewa herbacianego – wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a ponadto reguluje wydzielanie sebum,
  • ekstrakt z kasztanowca – łagodzi, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie,
  • ekstrakt z lukrecji – łagodzi i działa przeciwzapalnie,
  • aloes – ujędrnia, działa przeciwzapalnie, nawilża, łagodzi,
  • betaina – łagodzi zmiany, nawilża, powstrzymuje keratynizację,
  • ichtiol jasny – wykazuje działanie ściągające, antybakteryjne, przeciwświądowe, ponadto redukuje zaczerwienienia,
  • kwas salicylowy – oczyszcza pory, złuszcza, dezynfekuje,
  • kwas azelainowy – ma działanie złuszczające, wybielające, przeciwbakteryjne.
Leczenie nużycy wymaga systematyczności i dokładności. Kosmetyki na nużycę należy stosować regularnie, najlepiej codziennie, przez okres miesiąca. Ich wczesne wprowadzenie do codziennej pielęgnacji twarzy przynosi szybkie efekty. Dla powodzenia kuracji, najlepiej jest sięgnąć po kilka uzupełniających się produktów – zarówno kremy, płyn na nużeńca, jak i pastę na noc. Krok oczyszczania cery płynem, uniemożliwi rozwój pasożyta i załagodzi zmiany.

Aplikowany następnie krem ukoi podrażnienia i przywróci zdrowy wygląd skóry. Jeśli zmagamy się z pasożytem jakim jest nużeniec, krem  oprócz działania pielęgnującego, powinien mieć również właściwości przeciwzapalne i wirusobójcze. Stosowanie pasty na noc pomoże nie tylko zniwelować uporczywe objawy nużeńca, które nasilają się właśnie nocą, ale także skutecznie zlikwidować samego pasożyta. Należy także pamiętać, że zarówno początkowe, jak i zaawansowane stadium choroby wymagają konsultacji lekarza, a kosmetyki na nużycę warto stosować jako wspomaganie leczenia docelowego.

Jako wsparcie dla leczenia farmakologicznego, w codziennej pielęgnacji aplikowałam kosmetyki z zestawu Odexim. Po miesiącu stosowania, mogę potwierdzić, że dzięki tym produktom skóra jest nie tylko nawilżona, ale również zmiany pojawiające się przez chorobę mniej widoczne - pisze pani Kasia z Warszawy.

Nużeniec – leczenie domowe z kosmetykami Odexim

to wypełnione naturą kosmetyki, które powstały z myślą o leczeniu i łagodzeniu objawów i skutków nużycy. Oparte na bezpiecznych i skutecznie działających substancjach produkty, wykazują silne właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • kojące,
  • nawilżające,
  • łagodzące podrażnienia,
  • antybakteryjne,
  • wzmacniające skórę.
Za efekty odpowiedzialna jest starannie dobrana kompozycja składników, takich jak np. kwas azelainowy, witamina E, betaina i olejek z drzewa różanego, które dogłębnie działają na skórę już po pierwszej aplikacji. Zestaw kosmetyków na nużycę jest wolny od substancji chemicznych, które mogłyby pogłębić problemy skórne. Produkty Odexim to antidotum przyjazne również dla skór wrażliwych, naczynkowych, a nawet alergicznych. Kosmetyki są doskonale tolerowane przez cerę, nawet przy ich długim stosowaniu.

W zestawie kosmetyków na nużycę Odexim znajdują się:

  • krem na rano z kwasem azelainowym,
  • łagodzący krem na dzień,
  • oczyszczający płyn na nużeńca z 5% kwasem glikolowym,
  • pasta na noc z 2% kwasem salicylowym.
Zestaw kosmetyków na nużycę ODEXIM możesz kupić ze strony:

FAQ

  1. Jak właściwie używać kosmetyków na nużycę?
Naturalne kosmetyki na nużycę należy aplikować codziennie, na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Tylko wtedy mamy pewność zadziałania zawartych w produktach substancji aktywnych. Należy wybierać kosmetyki (np. zestaw Odexim) oparte na naturalnych składnikach i pozbawione sztucznych substancji zapachowych, barwników czy konserwantów.
  1. Czy oprócz leków na nużeńca mogę również używać kosmetyków?
Tak, ponieważ naturalne kosmetyki na nużeńca są doskonałym wsparciem leczenia farmakologicznego.
  1. Jak długo powinno trwać leczenie nużeńca?
Ostateczny czas leczenia jest kwestią bardzo indywidualną. Warto jednak bezpiecznie przyspieszyć proces regeneracji skóry, poprzez stosowanie dedykowanych kosmetyków naturalnych na nużeńca. Ich aplikowanie powinno trwać nie krócej niż cztery tygodnie.
  1. Czy kosmetyki na nużeńca nie podrażnią wrażliwej skóry?
Nie, ponieważ kosmetyki na nużeńca zawierają precyzyjnie skomponowane składniki naturalne, idealne dla skóry wrażliwej, skłonnej do alergii.
  1. Czy pielęgnacja skóry jest ważna w chorobie, jaką jest nużyca?
Nużyca wywołana jest przez pasożyty. W jej leczeniu są ważne: pielęgnacja twarzy, w tym higiena, a także środki farmakologiczne oraz naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Bibliografia

  1. Lacey N., Ní Raghallaigh S., Powell F., Demodex mites – commensals, parasites or mutualistic organisms? 2011
  2. Sattler E., Hoffmann V., Ruzicka T., Braunmühl T., Berking C., Reflectance confocal microscopy for monitoring the density of Demodex mites in patients with rosacea before and after treatment, 2015
  3. Skonieczna D., Sławianowska P., Wesołowski R., Szewczyk-Golec K., Demodex mites – characteristics, pathogenicity, diagnostics, 2018
  4. Kuźna-Grygiel W., Kosik-Bogacka D., Czepita D., Sambor I., Objawowe i bezobjawowe inwazje Demodex spp. powiek u osób w różnych grupach wiekowych, 2004
  5. Darji K., Burkemper N., Pityriasis folliculorum: response to topical ivermectin, 2017
  6. Horváth A., Neubrandt D., Ghidán Á., Nagy K., Risk factors and prevalence of Demodex mites in young adults, 2011

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze