1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Dieta antyrakowa – jak ułożyć menu?

To, co jemy powinno zasilać nasz organizm, zamiast go obciążać. (fot. iStock)
To, co jemy powinno zasilać nasz organizm, zamiast go obciążać. (fot. iStock)
Żywność przetworzona, zawierająca konserwanty i sztuczne barwniki, to jedna z przyczyn powstawania nowotworów. Ale właśnie jedzenie, jeśli zadbamy o jego jakość, jest też w stanie nas uzdrowić!

Zapewne znasz sentencję „Jesteś tym, co jesz”. Jak potwierdzają badania naukowe, jest ona w pełni prawdziwa. Co więcej, wiemy już, że dieta oparta na nisko przetworzonych produktach, najlepiej pochodzenia roślinnego, jest doskonałym paliwem dla organizmu. Zapewnia mu optymalne warunki do pracy i rozwoju, a także chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. Przede wszystkim nowotworami. Epoka „jem, co chcę” skończyła się bezpowrotnie. Nieodpowiednia dieta szkodzi, tak samo jak palenie papierosów, życie w stresie czy zanieczyszczenie środowiska. A dostępność informacji na ten temat wyklucza tłumaczenie złych nawyków niewiedzą – twierdzi wybitny włoski onkolog i chirurg światowej sławy, prof. Umberto Veronesi. I wyjaśnia, co jeść, by być wolnym od raka.

Czym karmisz swoje komórki?

„Z rakiem walczy się przy stole” – głosi tytuł książki prof. Umberta Veronesi i Maria Pappagallo (redaktora naukowego dziennika „Corriere della Sera”). Obaj starają się wyjaśnić, dlaczego niektóre produkty przyczyniają się do powstawania groźnych chorób cywilizacyjnych, głównie nowotworów, chorób serca, cukrzycy czy otyłości. Otóż największe spustoszenie czyni w naszych organizmach jedzenie przetworzone, tłuste i zawierające cukier. Profesor Veronesi dodaje jednak, że raka można uniknąć, stosując odpowiednią dietę i prowadzić zdrowy tryb życia.

Komórki jedzą to, co i my. Rak powstaje przecież i rozwija się na poziomie komórkowym. A w większości przypadków impuls do transformacji zdrowych komórek w nowotworowe pochodzi z czynników zewnętrznych: dymu tytoniowego, substancji chemicznych zawartych w kosmetykach, proszkach do prania i chemii gospodarczej oraz toksyn przyjmowanych z pokarmem.

Profesor Veronesi nie chce nikogo straszyć. Raczej życzliwie radzi, co i jak jeść, żeby zapobiegać rakowi, a także wspierać leczenie nowotworów. Poleca przede wszystkim dietę wegetariańską oraz zachęca do prowadzenia sprzyjającego zdrowiu stylu życia. W ślad za Światową Fundacją Badań nad Rakiem zaleca stosowanie diety opartej na produktach roślinnych, z dużą różnorodnością owoców i warzyw oraz nierafinowanych węglowodanów. Zachęca również do ograniczenia spożycia tłuszczów nasyconych (masło, smalec, śmietana), a w szczególności czerwonego mięsa – badania potwierdziły, że przyczyną aż 30 proc. nowotworów jest dieta zbyt bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem rośliny zawierają związki chroniące przed różnymi rodzajami nowotworów. Na przykład likopen znajdujący się w pomidorach zapobiega rakowi prostaty, indol-3-karbinol zawarty w roślinach krzyżowych (m.in. kapustnych, liściowych i oleistych, jak brokuły, brukselka, kapusta, jarmuż, rukola i chrzan) – rakowi piersi, katechina, obecna w listkach herbaty, nowotworom skóry, okrężnicy, płuc, piersi i prostaty, a resweratrol, zawarty w winogronach i w czerwonym winie, przeciwdziała chorobom sercowo-naczyniowym.

Chociaż profesor Veronesi zachęca do diety opartej na roślinach, jego poradnik jest nie tylko dla wegetarian, lecz dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się, jak dłużej i lepiej żyć.

Zdrowie po włosku

Profesor w książce udowadnia, że to, jak i co jemy, ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Z kolei poradniki kulinarne Carli Marchetti, włoskiej mistrzyni kuchni, przekonują, że zdrowe jedzenie jest smaczne, a gotowanie może być jedną z największych życiowych przyjemności. Marchetti stale współpracuje z Europejskim Instytutem Onkologii (którego założycielem i dyrektorem jest prof. Veronesi), a ponieważ urodziła się we Florencji, w rodzinie toskańskich restauratorów, gotowanie ma we krwi. Ponad 200 przepisów jej autorstwa urozmaica wiedzę naukową zaprezentowaną w książce „Z rakiem walczy się przy stole” praktycznymi poradami.

Zdaniem prof. Veronesiego przyszłość dietetyki należy do badań nad substancjami chroniącymi przed wszystkimi rodzajami nowotworów oraz specjalnych diet kierowanych do osób będących w grupie ryzyka. Do czasu wynalezienia zdrowszych i smaczniejszych, możesz śmiało postawić na potrawy kuchni włoskiej. Kuchnia śródziemnomorska, bogata w świeże warzywa, oliwę, ryby, owoce, zioła i wino, jest wszak jedną z najzdrowszych kuchni na świecie.

Statystyki

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 14 mln osób rocznie dowiaduje się, że ma nowotwór, a do 2025 roku liczba ta ma wzrosnąć do 19 mln. Najczęściej występującym na świecie nowotworem jest rak płuc, spowodowany głównie przez palenie i w mniejszym stopniu przez zanieczyszczenia. Na ten typ raka zachorowało 1,8 mln ludzi, co stanowi aż 13 proc. wszystkich przypadków tej choroby. Od 2008 roku gwałtownie rośnie również zachorowalność i umieralność na raka piersi. Obecnie ten typ nowotworu jest najbardziej powszechny u kobiet w 140 krajach. Znawcy oceniają, że blisko 90 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe w populacjach zachodnich można przypisać czynnikom środowiskowym, m.in. zasadom żywieniowym i zachowaniom społeczno-kulturowym.

Na szczęście nie jesteśmy bezradni w walce z rakiem, bo oprócz coraz lepszych programów profilaktyki i leczenia mamy wpływ na styl życia, jaki prowadzimy. Oprócz unikania używek, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, kluczową rolę odgrywa aktywność fizyczna, systematyczne badania profilaktyczne oraz odpowiednia dieta.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze