1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Osad na zębach - jak się go pozbyć?

Nieestetyczne brązowe ślady na zębach? Jeśli Ciebie również dopadła ta przypadłość – nie czekaj. Zobacz jak z nią walczyć i zapobiegać jej ponownemu powstawaniu.

Czym jest osad na zębach?

Każdego dnia szczotkujesz zęby. Czasami dodatkowo po posiłkach. Dlaczego? Ma to na celu nie tylko usunięcie resztek pokarmu. W ten sposób likwiduje się też płytkę nazębną. Nieusuwana płytka nazębna jest siedliskiem bakterii i może być przyczyną powstania kamienia lub osadu na zębach. Na co dzień jednak łatwo się jej pozbyć. Problem zaczyna się, kiedy brązowy osad na zębach zaczyna się nawarstwiać.

Po pewnym czasie na zębach pojawiają się brzydkie przebarwienia. Ich źródłem mogą być również barwniki zawarte w spożywanych pokarmach. Najczęściej jest to częste picie kawy, wina, silnej herbaty lub palenie papierosów. Niezależnie od przyczyny osad sprawia, że zęby nie prezentują się dobrze. Jeśli dbasz o swój wygląd, to również tego aspektu urody nie należy zaniedbywać. Przecież nic nie wygląda lepiej niż białe, zdrowe zęby.

Podstawą prawidłowa higiena jamy ustnej

Jak pozbyć się osadu na zębach na bieżąco? Najprostszym sposobem jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. W ten sposób zapobiega się nawarstwianiu problemu. Zęby powinny być czyszczone dokładnie, okrężnymi ruchami po całej ich powierzchni. Powierzchowne szczotkowanie w żaden sposób nie zapobiegnie powstawaniu ciemnego osadu na zębach. Jeśli sprawia Ci to trudność, zainwestuj w szczoteczkę elektryczną lub soniczną.

Kolejnym etapem czyszczenia powinno być zastosowanie nici dentystycznej. Dzięki niej można dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe - właśnie tam najłatwiej zbiera się osad. Na zakończenie zastosuj płyn do płukania jamy ustnej (np. ). Jego specjalne właściwości usuwają zalążki brązowego osadu na zębach oraz chronią przed jego ponownym powstawaniem.

Nie bagatelizuj osadu na zębach

Brązowy lub niemal czarny nalot na zębach to problem nie tylko natury estetycznej. Oczywiście jest to pierwszy powód, dla którego zazwyczaj chcemy go usunąć. Jednak dużo gorszy jest wpływ osadu na szkliwo zębów, bo stanowi prostą drogę do próchnicy. W bardziej zaawansowanym przypadku ciemny osad na zębach może wywołać stan zapalny, krwawienie z dziąseł a w ostateczności paradontozę.

Jak pozbyć się osadu na zębach? Domowe sposoby

Jeśli osad na zębach nie jest jeszcze zbyt rozwinięty, ale już widoczny, można spróbować zawalczyć z nim na własną rękę. Musisz wtedy zainwestować w specjalistyczną wybielającą pastę do zębów. Ze względu na swoje ścierne właściwości, jest w stanie usunąć niewielki osad. Jednak należy pamiętać, że takie pasty nie mogą być stosowane bez przerwy. Długotrwałe stosowanie past wybielających może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i nadwrażliwości zębów. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu wybielającego płynu do płukania, który nie niszczy szkliwa, a pomoże w walce z ciemnym osadem na zębach. Dzięki takiemu domowemu sposobowi na pozbywanie się przebarwień nie będziemy zmuszeni do częstszych wizyt u higienistki lub zabiegów profesjonalnego czyszczenia zębów, które są kosztowne. Specjalnie dedykowane płyny do stosowania codziennie w domu, jak i po zabiegach wybielania zębów będą doskonałym uzupełnieniem wszystkich czynności, na które decydujemy się w trosce o piękny i zdrowy uśmiech.

Inną możliwością, która pomoże w odpowiedzi na pytanie: jak pozbyć się osadu na zębach, jest ograniczenie kawy, herbaty oraz rzucenie palenia. Konieczne jest również każdorazowe mycie zębów po spożyciu pokarmów mocno barwiących. Niestety przy mocnym osadzie takie zabiegi nie wystarczą. Wtedy należy udać się do dentysty lub higienistki stomatologicznej.

Jak usunąć osad z zębów u dentysty?

Podczas regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym można poprosić o wyczyszczenie zębów z osadu. Jednak przy zaawansowanym problemie konieczne będzie umówienie się na specjalną wizytę. Dentysta lub higienistka stomatologiczna wykona zabieg nazywany piaskowaniem, który skutecznie usunie jakiekolwiek osady z powierzchni zębów. Silne stężenie wody z piaskiem dostaje się nawet do najwęższych zakamarków usuwając wszelkie zewnętrzne przebarwienia.

Parę dni po wykonaniu piaskowania szkliwo będzie bardziej narażone na przebarwienia, dlatego wtedy szczególnie trzeba dbać o czystość zębów i prawidłową dietę. W dalszym czasie wystarczą standardowe elementy higieny: szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu do płukania ust. Konieczne jest również wyeliminowanie szkodliwych nawyków, które doprowadziły do powstania silnego osadu na zębach. W przeciwnym wypadku ten nieestetyczny problem szybko powróci.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze